Skocz do zawartości

TS 61EDPHII refraktor APO


diver

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Przemek Majewski napisał:

Patrzcie, to już najdroższy TS61 na świecie jest, ale zrobiłem dla Was :D czego się nie robi dla społeczności!

 

Większość z Was rozumie, a dla mniej zorientowanych: widać, że fokus w blue BARDZO odstaje. HaRGB tym obiektywem to już byłoby ok raczej!. z L mogą być problemy dla wymagajacych (juz ustalilismy, ze moze to nei jest dla "wymagajacych". Wrzucam też na dysk!

PS. Sorry za słaby kontrast, pod wieczór ledwo się te eksperymenty udają, ale "jestem w niedoczasie". Krzyżaczki chyba widać :)

od lewej do prawej, B - G - R.

 

2021-04-10 17_35_13-Greenshot.png

 

to zresztą podwierdza, że skoro niebieski już wypływa, to typ widmowy O i UV będzie zdecydowanie nieźle nabloatowany, ale "jeden myk fokuserem" i będzie lepiej (w przypadku ograniczania widma). Co bym np zrobił, gdybym potrzebował koniecznie tym zrobic fotę? Wybrałbym np Rigela do ustawiania ostrości, brak niebieskiego poskutkuje, że pozostałe gwiazdy będą ciut bardziej żólte, jeśli troche się rozogniskuja (jak czas pozwoli zrobie takie foto, ale szczerze wątpie, bo mam troche spraw). Oczywiście to tylko "łatanie". Ale w ten sposób prowadziłbym testy, nota bene, o czym wielu zapomina, w przypadku szkła, fokus na Betelgezę i fokus na Rigela to dwie skrajnie różne wręcz sprawy!

 

:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

To sobie zbinuj, albo "zresampluj" jak niektórzy wolą mowić i nie opowiadaj takich rzeczy :p sensor cmos to dobrodziejstwo, a mały czy duży piksel po prostu trzeba umieć wykorzystac. Optyka nie ma nic do tego! Próbkujesz obraz a później radzisz sobie z tym co masz ;)

 

To o optykę faktycznie trzeba dbac by była lepsza ;) I myślę, że za 10k to już świetny średni apo można mieć. Kamera asi2600mm też tyle kosztuje więc ceny są porównywalne.

 

Gorszy dzień masz, że takie spiski knujesz? :) (żarcik)

 

 

 

..... plus montaż średni za 10k i jeszcze jakieś dodatki, filterki, komputerek i dobre płatne programy i za jedyne 30k+ można rozpocząć przygodę z astrofotografią na zadawalającym poziomie. Jak ktoś chce wyżej to razy 2 albo 3. Oczywista oczywistość i cały czas o tym właśnie mówimy:rolleyes:

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Hehe. Nie. A nawet jakbym miał jakieś żale, to to forum na pewno nie jest miejscem, na ich wylewanie :D

 

 

e tam. czemu ;) chcesz pogadać to śmiało ;) ja tam np. mam otwarte serce :) mówie za siebie, ale myśle, że inne dobre dusze też tu są xD

 

hahaha

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale oprócz pięknie wyłożonej fizyki mamy jeszcze praktykę, która pokazuje, że budżetowe szkło potrafi produkować piękne, zgrabne, trzymające kolor w całym kadrze gwiazdki, mam na myśli np. edka80, którym focę i tam nie ma mowy o takich akcjach jak rozjeżdzające się kolory w rogach, ok nie jest to f4,5 (tu jest problem?) I nie trzeba tu robić nic, żadnych sztuczek bo samo wychodzi jak wychodzi. Wiele innych tubek z tej półki cenowej jak widać po fotkach (nawet tu na forum) też fajnie sobie radzi więc chyba nie trzeba wydawać niewiadomo jakich pieniędzy by dostać refraktor "nadający" się do bezstresowego focenia (co miałem nadzieję otrzymać) 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Maetrik napisał:

No dobrze ale oprócz pięknie wyłożonej fizyki mamy jeszcze praktykę, która pokazuje, że budżetowe szkło potrafi produkować piękne, zgrabne, trzymające kolor w całym kadrze gwiazdki, mam na myśli np. edka80, którym focę i tam nie ma mowy o takich akcjach jak rozjeżdzające się kolory w rogach, ok nie jest to f4,5 (tu jest problem?) I nie trzeba tu robić nic, żadnych sztuczek bo samo wychodzi jak wychodzi. Wiele innych tubek z tej półki cenowej jak widać po fotkach (nawet tu na forum) też fajnie sobie radzi więc chyba nie trzeba wydawać niewiadomo jakich pieniędzy by dostać refraktor "nadający" się do bezstresowego focenia (co miałem nadzieję otrzymać) 

Pozdrawiam

 

Dzięki za aprobatę "wykładu". Co ma fizyka do praktyki i czy sugerujesz, że nie mają związku?

 

Co do "edka", to owszem jest to udana tuba mająca wielu milosników, ciut wieksza plamke, ale f/4.5 z f/7.5 x 0.85 = f/6.4 to jednak zupełnie inna historia, jak to pozaginać the "raysy" żeby trafiły w to samo miejsce ;)

 

Ale generalnie przyznaje racje! Podsumowując TS61, fokus barwy niebieskiej dość  mocno odstaje ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

Dzięki za aprobatę "wykładu". Co ma fizyka do praktyki i czy sugerujesz, że nie mają związku?

Aprobata żeby nie było była absolutnie szczera (żadnej ironi), podziwiam i szanuję ludzi z taką wiedzą, sam chciałbym taką mieć :)

Ja tylko z praktyki i obserwacji chciałem wtrącić 3 grosze apropo kwestii losowości jakości otrzymywanych egzemplarzy :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Ale generalnie przyznaje racje! Podsumowując TS61, fokus barwy niebieskiej dość  mocno odstaje ;)

 

Krótko mówiąc "mój" egzemplarz do mnie nie wróci, bo takiego po prostu nie chcę. Możesz gadać co chcesz, "czarować" zastosowaniem fitrów UV, specjalnym focusem na niebieski, a najlepiej wykluczeniem  kolorowych kamerek. Producent powinien napisać na swojej  stronie: "Dobrze skorygowany w polu 44 mm, ale zanim kupisz koniecznie zapoznaj się z testami Przemka Majewskiego!" :movingtongue:

I co teraz będzie z "moim" egzemplarzem? Trafi z powrotem na półkę, żeby znów trafić do Ciebie na testy? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr4d napisał:

Dla pikseli 2.4um i 5um będzie to odpowiednio 64 piksele i 16pikseli.

 

Piotr, dla tak krótkiej ogniskowej (274 mm) piksel 2,4um w ASI183 daje bardzo dobrą skalę ~1,8"/px, która jest porównywalna z naszym seeingiem, więc akurat. Kamera ASI294 z pikselem 4,63um przy dobrym seeingu da nam udersampling i niepotrzebne zamazanie szczegółów.

Cały czas mówimy więc o wadzie optyki refraktora. Nie chciałbym, żeby udersampling miał być antidotum na te wady. Chyba, że koniecznie chcesz mieć taki APO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, diver napisał:

 

Krótko mówiąc "mój" egzemplarz do mnie nie wróci, bo takiego po prostu nie chcę. Możesz gadać co chcesz, "czarować" zastosowaniem fitrów UV, specjalnym focusem na niebieski, a najlepiej wykluczeniem  kolorowych kamerek. Producent powinien napisać na swojej  stronie: "Dobrze skorygowany w polu 44 mm, ale zanim kupisz koniecznie zapoznaj się z testami Przemka Majewskiego!" :movingtongue:

I co teraz będzie z "moim" egzemplarzem? Trafi z powrotem na półkę, żeby znów trafić do Ciebie na testy? ;)

 

To już nie ja decyduje. Zresztą ja lubie rozmawiać o fizyce i sprzecie. Nie sądzę też żebym czarował.

 

Co się stanie (jak sądzę)?

 

1) pojawi się notatka, że blue is a bit out of focus i sugeruję mono z tym.

 

2) nie mogę odpowiadać za to co robi TS, w takiej cenie umieją zrobić to, ja tylko niezależnie potwierdzilem w zasadzie Twój wynik, więc mógłbyś trochę mniej ironicznie odpowiadac

 

3) pewnie pojawi się gotowy "case study" z tego co robiłem, robie to z wolnej stopy i naprawdę mam inne tez ciekawe rzeczy do robienia niż podwójne testy

 

4) przecież ja nie odpowiadam za to, że ktoś koniecznie chce kupić coś, co mu odradzam? albo chce wydać trójke i ani grosza wiecej? pytał mnie kiedyś ktoś o teleskop, patrze i pytam, i co "za 1000 taki"? a on na to "badźmy powazni, 300 maks". I co? też na testy do mnie będziesz żartował?

 

5) nie wiem jak Twoja korespondencja z teleskopy, ale mysle ze zwrociles i kasę oddali. Twoje prawo zdaje sie, odstąpienie bez podania przyczyny nawet? (nie jestem handlowcem) więc jaki problem, ja Cie rozumiem, też bym tego nie chciał. FLT91 wydaje mi sie super ;)

 

Reasumując:

- potwierdzam, że blue is out of focus; tuba tania; geometria spoko praktycznie na calym ff; do R-G-B, HSO, bez problemu sie nada, tania. kolory slabe, niebieski wlasciwie powinien byc traktowant osobno, zeby dostac dobry obrazek

 

Co ja tu źle zrobiłem?

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, diver napisał:

 

Piotr, dla tak krótkiej ogniskowej (274 mm) piksel 2,4um w ASI183 daje bardzo dobrą skalę ~1,8"/px, która jest porównywalna z naszym seeingiem, więc akurat. Kamera ASI294 z pikselem 4,63um przy dobrym seeingu da nam udersampling i niepotrzebne zamazanie szczegółów.

Cały czas mówimy więc o wadzie optyki refraktora. Nie chciałbym, żeby udersampling miał być antidotum na te wady. Chyba, że koniecznie chcesz mieć taki APO...

 

też bym nie chciał i tez się zgadzam z poglądem, że 2.4 mikrona to niezly sposob na foty w małym apo!

 

drizzle i to wszystko jest strasznie klopotliwe i jak sie nie jest hubblem to troche szkoda nerwow na undersampling.

 

1" na piksel is just right, a 1.8" to już bym nazwal nawet lekkim undersamplingiem (2-3 piksele na seeing bym chciał).

 

ponadto undersampling nie wyleczy wad optyki... teoretycznie poprawny drizzle by je i tak odtworzył...

 

optyka musi być dobra, po prostu. jesli oczekujemy mistrzostwa swiata tez musimy w dobor optyki wlozyc troche starania. sa zestawy staterowe i sa sredniozaawansowane. to tez naturalny podział rynku (i znowu mowie, nie jestem handlowcem)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Przemek Majewski napisał:

2) nie mogę odpowiadać za to co robi TS, w takiej cenie umieją zrobić to, ja tylko niezależnie potwierdzilem w zasadzie Twój wynik, więc mógłbyś trochę mniej ironicznie odpowiadac

 

Nie obruszaj się Przemek, sam jak widzę lubisz nutkę ironii w swoich postach. ;) A za potwierdzenie moich spostrzeżeń bardzo dziękuję.

8 minut temu, Przemek Majewski napisał:

geometria spoko praktycznie na calym ff;

 

Tutaj kategorycznie się nie zgadzam. Wady geometrii widać już w polu ASI184, czyli ok. 15 mm.

 

8 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Co ja tu źle zrobiłem?

 

Wszystko zrobiłeś pewnie jak trzeba. I jeszcze raz wielkie dzięki, że zechciałeś się tutaj tym podzielić. A moja nutka ironii dotyczy wyłącznie prezentacji przez producenta/sprzedawców tego APO, jako dobrze skorygowanego w całym polu, w co ja troszkę uwierzyłem.  Nic więcej. Dlatego ciekaw jestem, co z tym zrobi dalej sprzedawca.

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, diver napisał:

 

Wygląda to całkiem nieźle. 

Tu masz fotkę z Samyanga 135 na f2,8 + Atik 383 mono z pikselem 5,4. W sumie było tego godzina na L i po 3 klatki na każdy kanał RGB. Zdjęcie jest wykadrowane gdzieś po 8-10% z każdej strony bo załapał mi się jakiś blik przy jednej krawędzi i musiałem ciachnąć, ale gwiazdki były takie same aż do krawędzi matrycy. Gdyby to było na f4.5, jak mają te refraktorki, to efekt byłby znacznie lepszy. Gdyby była matryca mono z pikselem 2,4 to na cropie naprawdę byłoby sporo detalu. Fotka jest zmniejszona do 80%. Następna to L, pełna klatka zmniejszona do 66% i crop 100%. To wszystko na F2,8.

Cudów tam nie ma ale gwiazdki można pooglądać. Odnośnie obróbki to ze mnie jest cienki bolek:rolleyes:

Pozdrawiam

M45_Samyang135mm_Atik383_ kadrowane_80%.jpg

Plejady_4_Samyang135mm_ATIK383_66%_pełna klatka.jpg

Plejady kolor_Samyang135mm_ATIK383_100%_crop_2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, franz napisał:

Tu masz fotkę z Samyanga 135 na f2,8 + Atik 383 mono z pikselem 5,4. W sumie było tego godzina na L i po 3 klatki na każdy kanał RGB. Zdjęcie jest wykadrowane gdzieś po 8-10% z każdej strony bo załapał mi się jakiś blik przy jednej krawędzi i musiałem ciachnąć, ale gwiazdki były takie same aż do krawędzi matrycy. Gdyby to było na f4.5, jak mają te refraktorki, to efekt byłby znacznie lepszy. Gdyby była matryca mono z pikselem 2,4 to na cropie naprawdę byłoby sporo detalu. Fotka jest zmniejszona do 80%. Następna to L, pełna klatka zmniejszona do 66% i crop 100%. To wszystko na F2,8.

Cudów tam nie ma ale gwiazdki można pooglądać. Odnośnie obróbki to ze mnie jest cienki bolek:rolleyes:

Pozdrawiam

M45_Samyang135mm_Atik383_ kadrowane_80%.jpg

Plejady_4_Samyang135mm_ATIK383_66%_pełna klatka.jpg

Plejady kolor_Samyang135mm_ATIK383_100%_crop_2.jpg

 

Samyang to też bardzo lubiany i chwalony obiektyw! Nie wiem jednak jak szeroko sięga użyteczne pole! (nie interesowalem się nigdy, jakoś naprawdę wolę DUŻE) :P

 

Słyszałem co nieco o legendarnie niskim FWHM ;) choć i z tak krótką ogniskową to i 2.4 um już spore :p

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, diver napisał:

 

Naprawdę ładna geometria. Ale ciekawe co wyszłoby na kolorowej kamerce z pikselem 2,4?...

 

to co na kolorowej widać jakby na L, tyle, że jest czarno białe! :p troche na to wplywa tez debajerowanie. ale jestem ciekaw, w sumie... może zauwazyliscie... lubię testować XD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, diver napisał:

@Przemek Majewski, czy ED76 też masz w testach? Jeżeli okaże się lepszy od ED61, rozważam zakup tego modelu, więc jestem ciekaw.

pytasz o TS-a? jesli tak, to mam. Sorry, jeszcze nierozpakowany (zapobiegawczo dostalem oba naraz -.-, fun, co nie?),  jutro jade na wieś. Z 2-3 dni mi zajmie, ale skoro już wiem, gdzie jest glówny problem (focus dla Blue), to szybko moge sprawdzic jak jest.

 

Co do geometrii, to nie widziales geometrii, tylko barwy, + ir i uv. geometria na izolowanym paśmie jest naprawde spoko jak na to co widuje. Ten ts76 jest wiekszy. Obiektyw wiekszy matryca nie, wiec teoretycznie powinno być łatwiej o dobrą geometrię, ale co sie okaże zobaczymy, a czy chcecie kupić, to już sobie sami ze sprzedawcami ustalicie.

 

Ja mogę przyjąć sugestię tego co sprawdzić, jesli jest potrzeba, a problem nie jest jakis fantazjowany, tylko dajcie tydzień dwa i wolnej chwili ogarnę. Pracuję na Gocławiu, Grochowską mijam często, teleskopy naprawdę są zainteresowane zrozumieniem tego co sprzedaja, po prostu nikt nie lubi wysylac paczek w te i na zad, naprawdę ;)

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

pytasz o TS-a? jesli tak, to mam.

 

Tak, pytam o TS-a. Więc chętnie posłucham, co Twoim zdaniem w TS ED76 piszczy.

 

3 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

Co do geometrii, to nie widziales geometrii, tylko barwy, + ir i uv

 

To jest crop 1:1 z lewego dolnego narożnika pola 15 mm. Naprawdę sądzisz, że to barwy +ir +uv powodują pojechanie gwiazdek?

 

klatka_crop_2_1600_1200.jpg.2544a5506a2b9aeb6fa6aedeff848723.jpg

 

8 minut temu, Przemek Majewski napisał:

teleskopy naprawdę są zainteresowane zrozumieniem tego co sprzedaja, po prostu nikt nie lubi wysylac paczek w te i na zad, naprawdę ;)

 

Nie wątpię i jeszcze raz podkreślam, że moja reklamacja została obsłużona rewelacyjnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniałem focusa dla filtrów RGB, więc to jest tak jakbym robił na kolorowej. Mniejszy piksel to większy detal ale też wyciągnie więcej błędów. Cały czas trzeba pamiętać, że to jest F2,8 a nie F4,5 - pomiędzy tym jest przepaść. Samyang na F4 obsłuży moim zdaniem każdą matrycę z małym pikselem  do formatu APSC. Trzeba też zdecydować czego chcemy. Czy osiągać maksymalny detal czy robimy szerokie kadry a to dwie różne drogi i inny sprzęt. Z takiego Samyanga z formatu APSC a nawet nieco mniejszego mogę wydrukować szeroki kadr z dużym detalem na A3 albo lepiej. Malutkich zdjęć nie ma sensu drukować a oglądać 100% fotkę na monitorze i przesuwać  też nie ma sensu, chyba, że to ma być w telewizorze albo na monitorze gigancie. Sam nie wiem. Coś trzeba wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was jeszcze takie pytanie: czy zaobserwowany problem z obsługą światła niebieskiego może dotyczyć tego jednego egzemplarza, czy raczej należy założyć, że jest to przypadłość modelu? Innymi słowy: czy może to być wynikiem niewłaściwej kolimacji? Wydaje mi się, że bardziej jest to cecha modelu, ale nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, franz napisał:

Coś trzeba wybrać.

 

Niewątpliwie. Właśnie usiłuję dokonać jakiegoś wyboru. A może dojdę do wniosku "nie szlag trafi te wszystkie APO"?... I sprawię sobie na zamówienie jakiś malutki reflektorek 80/320? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, diver napisał:

 

Tak, pytam o TS-a. Więc chętnie posłucham, co Twoim zdaniem w TS ED76 piszczy.

 

 

To jest crop 1:1 z lewego dolnego narożnika pola 15 mm. Naprawdę sądzisz, że to barwy +ir +uv powodują pojechanie gwiazdek?

 

klatka_crop_2_1600_1200.jpg.2544a5506a2b9aeb6fa6aedeff848723.jpg

 

 

Nie wątpię i jeszcze raz podkreślam, że moja reklamacja została obsłużona rewelacyjnie.

 

 

 

powiem tak :D do tych gwiazdek w rogu to nieźle się czepiasz... ja może po prostu nie mam takich oczekiwań xD bardzo wiele rzeczy mogło na to wpłynąć, tilt raczej trzeba sobie samemu ustawić, kamery też nie są prostopadłe idealnie, złączki nie, wycyzelowanie w domu tiltu nie jest bardzo trudne,. jak koło pod skosem na sciane pada, to jajowacieje :D  a jeśli ktoś nie chce niczego samemu robić przy optyce, to nie wiem, ogrodnika trzeba zatrudnić... te duże i ciężkie kamery ZWO przychodzą z tilt platem nawet fabrycznie

 

mam nowy test, skoro chcesz.... @diver własnie piszę posta

 

a jak wywalić tilt? "stuczna gwiazda, lub  zywa" + maska bahtinova, ostrzysz w jednym rogu, i przesuwasz do pozostałych, jeśli pik odsuwa się, to wiesz który róg odchodzi i w którą stronę, trzeba odpowiednio zareagować tilterem. gwiazdy w rogach będą ładniejsze

 

ps. foto od Dominika sito, przed - po.

https://drive.google.com/drive/folders/1-Wf0T2xRtmTZSRamZ3xSqzGjNK-m2FCf?usp=sharing

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość Samyanga na F4 jest lepsza od Canona 135 F2 L. Dorównuje najlepszemu na świecie Zeissowi Apo Sonnar T* 135 mm f/2.0.

Tu surowy stack w H-alfa 20x600s z Atika 383. Z pikselem 2,4 i podobną matrycą, przy odpowiedniej ilości materiału i dobrej obróbce można będzie wydrukować format A2 i rozkoszować się detalem.

Kolejne zdjęcia to nałożony kolor z ASI 178 i Samyanga 135 - odpowiednio rozciągnięty do H-alfa z ED80 i Atika 383 mono. Wspólny fragment. Przypominam, że obróbka u mnie jest na 2+

NGC1499_20x600s_Ha_Samyang135-5,6_-20st_Atik383.jpg

Kolor+Ha_ASI178_Atik383.jpg

Trąba Słonia_kolor_Ha_4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.