Skocz do zawartości

Podstawą pod Dobsona


Nord

Rekomendowane odpowiedzi

Czy używa ktoś może podobnej podstawy pod teleskop? 

 

https://teleskopy.pl/Dob-Pod-/-stand---podstawa-podwyższająca-m.in.-do-Dobsonów-Orion-4,5-10--(-10110)-teleskopy-4299.html

 

Czy taka podstawą poradzi sobie z GSO 10? Obserwacje z krzesełkiem są dla mnie trochę irytujące bo dłużej ustawiem krzesełko niż teleskop na kolejny obiekt. Dlatego zastanawiam się czy nie zrobić podobnej podstawy. 

Przez jakis czas miałem GSO 12(1500 ogniskowej) i tam z racji dlugosci tuby obserwacje na stojąco były wygodniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś liche się to wydaje w sklepie. Nie wiem jak wy, ale mi zdarza się często wychylić lekko tube razem z Dobsem na trawie poza obrys podparcia, którym jest trójkąt.

Z tego względu na takiej dodatkowej podstawie już rysuje się w moich myślach katastrofa. Zrobić sporo większy rozstaw podparcia niż ma Dobson, w formie wielościanu dla wytrzymałości i ja bym się chyba jednak zdecydował na 4 punkty podparcia z jakąś regulacją.

 

Ale ogólnie nie widzę zbytnio potrzeby podstawki ani do SW8 ani do SW10. GSO ma chyba podobnie. Krzesełko dla skupienia się na widoku obiektu jest przydatne, zwłaszcza na planetach / Księżycu. Albo jesteś mega wysoki i masz chory kręgosłup, że sprawia ci to kłopot na stojąco albo zasmakowałeś komfortu pracy z wysoką tubą 12tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem bieganie z krzesełkiem dookoła teleskopu trochę mnie rozprasza i zniechęca a na stojąco można dostać skrętu szyi. 

 

Co do rozstawu podstawy to napewno bym zrobił szerszą niż Dobson. Ale 4 punkty podparcia odpadają. 

Ciekaw jestem tylko czy na takiej podstawie nie pojawią się drgania. 

Edytowane przez Nord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jak potrzebuje to nawet na zwykłym stołku stawiam - są drgania, ale na niski power jest całkiem ok. Ta podstawa co podlinkowałeś na moje oko będzie stała jak skała :), ale widzę, że jest niedostępna? Widzę są tam otwory na nóżki, pewnie dobrze by było jakby to wspólgrało z dobsonem który masz... czy GSO i Orion będzie tak samo dobrze stał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam ale moim zdaniem trzeba dać wzmocnienia między "nogami" (bo ta podstawa jest drewniana ?).

Po za tym, roztaw jest w porządku bo przecież środek ciężkości jest w osi obrotu.

Jutro zrobię rysunek jak by takie coś zrobić. Gdzieś widziałem w necie ale szybciej narysuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie mam zamiaru kupować tej podstawy w sklepie. Za te pieniądzę zrobię sobie 3 sztuki :)

Nogi o ile będę wzmacniał to zrobię to z trójkątnych kawałków sklejki które będą podpierać w pionie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa przydaje się przy obserwacjach kratownicami nisko przy horyzoncie. Teleskop leży wtedy praktycznie na ziemi- pamiętam jak czesałem tak Strzelca w kucki. Sam, mając 16" obserwowałem na stojąco jednak niżej i tak był problem. Krzesełko, koniecznie regulowane pozwala skupić się na obiekcie, wyssać z niego co się da. Przydałyby się więc te dwie rzeczy- może podstawa z funkcją krzesła? ;)

Przy moim nowym projekcie nawet przez chwilę myślałem o zrobieniu wyższego dobsona gdzie zintegrowana byłaby szuflada na akcesoria- okulary, filtry, szukacz ale... może następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zmajstrowałem coś takiego. Sklejka 18mm pomalowana matową farbą. Podwyższa o około 40cm.

Teraz obserwacje na stojąco to czysta przyjemność. 

Podstawa jest tak zaprojektowana że może być tylko podstawą pod montaż lub zastępować ta okrągła dolną płytę z nóżkami i wtedy jest integralna częścią montażu. received_267832138376455.thumb.jpeg.a7938acf469babfeb5d27bbc31780e3d.jpeg

received_365347154877476.jpeg

received_799269664349343.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i to tak bez wzmocnień trójkątnych? Będzie dobrze do czasu. Dobs 10cali waży sporo.

Rozwiązanie niedobre na trawkę. Odejdziesz na chwilę i jest ryzyko nagłego fiknięcia zestawu na miększym gruncie.

...ale jeśli zawsze oglądasz na twardym podłożu to nie mam co się czepiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Binocooler napisał:

...i to tak bez wzmocnień trójkątnych? Będzie dobrze do czasu. Dobs 10cali waży sporo.

Rozwiązanie niedobre na trawkę. Odejdziesz na chwilę i jest ryzyko nagłego fiknięcia zestawu na miększym gruncie.

...ale jeśli zawsze oglądasz na twardym podłożu to nie mam co się czepiać.

 

Spokojnie, wzmocnienia się robią. 

Na miękki grunt też będzie lekarstwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.