Jump to content

Zdalne obserwatorium - początki


cwic
 Share

Recommended Posts

Witam,

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zdalne obserwatorium.

Powoli ruszam w tym temacie, mam pomysł na budkę i dach, natomiast nie wiem nic na temat możliwości zasilania i kontroli montażu, kamery.

W budce znajdowałby się mini PC z montażem, optyką i kamerką. Zaczynam się uczyć tematu, a więc moje problemy są bardzo podstawowe:

- jak zasilać montaż, jak go włączać i wyłączać zdalnie (myślałem o montażu klasy cem25p na początek)?

- kamerę i focuser rozumiem że można kontrolować np za pomocą astrolinka sprzężonego z mini PC?

 

Nie bardzo jeszcze rozumiem jak to wszystko musi być połączone, czy mógłbym zobaczyć u kogoś jak to wygląda (woj. dolnośląskie i ościenne)?

Albo chociaż na kontakt telefoniczny ktoś by się zgodził, w celu rozjaśnienia co mnie czeka?

Link to comment
Share on other sites

No to jest nas dwoje, bo też zaczynam budować swoją kanciapę.

 

Co do Twoich pytań to tak:
 

1. Zasilanie. I u siebie pomyślałem ze będę miał źródło 230V i zasilacz 12V (obecnie mam ten od xboxa). Wysokie napięcie potrzebne będzie do silnika od dachu. Natomiast 12V będzie służyć do zasilania sprzętu (kamera, montaż, stacja pogodowa, etc).
2. Sterowanie zrobione będzie na przekaźnikach sterowanych przez Raspberry Pie. Docelowo chcę mieć dwie maliny, jedna do kontroli sesji czyli podłączone będą do niej: montaż, kamera etc. Druga malina będzie mi służyła do ogólnego monitoringu/sterowania całym obserwatorium (dach, światła, alarm, etc).

 

Także u Ciebie, mini-pc + astrolink odpowiednio podłączony zda egzamin.

 

Polecam przejrzeć wątki na forum bo sporo ludzi już tam było :D

Edited by beny
Link to comment
Share on other sites

Tutaj świetny wątek Adama: 

 

 

Roboty fizycznej oczywiście jest sporo, ale do zrobienia spokojnie z czyjąś pomocą. Co do automatyzacji/robotyzacji to jest kilka dróg. Możesz kupić gotowe systemy/oprogramowanie. Możesz też bawić się samemu i postawić wszystko na darmowych programach/rozwiązaniach (Astroberry i ogólnie INDI).

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, cwic napisał:

Albo chociaż na kontakt telefoniczny ktoś by się zgodził, w celu rozjaśnienia co mnie czeka?


Jeśli używasz WhatsUp to dzwoń do mnie. Mam spore doświadczenie w zdalnych obserwatoriach. Jacek Pala, ScopeDome, tel. 602 315 947

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, cwic napisał:

Próbuje zbierać info ale chyba sam tego nie złożę w logiczną całość.

Jak się wygrzebię z COVIDa, to zapraszam do mnie pod Wrocław.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mam swoje również .. zbudowane własnymi rękoma ;) cała elektronika sterowanie setup budowane ok roku czasu (wiadomo .. a to zmienię a tamto ..) włącznie z autonomicznym ogrzewaniem na zimę aby przełamać tam temperaturę :)  Całość sterowana z "inteligentnego domu" .. Chcesz więcej ... pisz śmiało ! 

Podglądowa fotka panelu ogólnego:

image.png.e2bcc7bd6c8c946f8a1cf335f0f09ee3.png

 

 

Do tego dochodzi jeszcze cała masa czujników, sterowania zasilaniem , poboru mocy itd ...

 

W planach mam jeszcze skycam-a oraz czujnik opadów aby bude zamknąć ... 

 

 

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim za info i oferty pomocy, na pewno skorzystam w odpowiednim czasie, muszę się trochę przygotować żeby nie wyjść na durnia :)

 

@Zywis Życzę szybkiego powrotu do zdrowia, jakiś czas temu to świństwo przeszło mi przez całą najbliższą rodzinę, z 30 osób tylko 5-ciu oficjalnie nie potwierdzono Covida. Niektórzy przechodzili lekko niektórzy ciężej, całe szczęście obyło się bez szpitali i innych czarnych scenariuszy.

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, beny napisał:

Czy ten panel to nie czasami NodeRed?

Nie ... to Lovelace z HomeAssistanta .. najzwyklejsza karta :)  W NodeReda niechce mi się bawić - szczerze to nawet nie wiem jak w nim robić bo brak czasu.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Temat akurat pode mnie ,ja również wszystkim dziękuję.Na wiosnę też ruszam z budką, słup i podest już stoją,teraz czas na resztę. Jak z budową poradzę sobie raczej bez problemów,to właśnie z całą elektroniką już tak wesoło nie będzie, więc wszystkie rady zawarte w tym wątku z pewnością przybliżą mnie do mojego marzenia. A i czasem będzie gdzie pomieszkać :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.