Skocz do zawartości

refraktor 80ED czy maskutov 127mm?


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

potrzebuję rady odnośnie wyboru instrumentu na balkon. ostatnio już o to pytałem w wątku "Nowy Mak", ale w zasadzie dalej nie wiem co wybrać (dlatego przepraszam za powtórkę). zastanawiam się nad refraktorem 80mm ED lub teleskopem maskutova 127mm. chodzi o to, by sprzęt zajmował minimalną ilość miejsca. refraktor zamocowałbym na małym statywie foto, a do MAKa zrobiłbym ewentualnie mini dobsona ze sklejki. dobrze by też było, gdyby czas potrzebny do rozpoczęcia obserwcji był krótki.

mieszkam w Warszawie więc warunki obserwacyjne są kiepskie. to co mogę jedynie z balkonu oglądać to księżyc, planety, i najjaśniejsze gwiazdy (oczywiście słońce też B) ), z drugiej strony bloku mam las więc jest trochę lepiej z widocznością - może kilka M-ek bym dostrzegł.

 

pytanie brzmi: czy te dwa instrumenty zaoferują podobne możliwości obserwacyjne w warszawskich balkonowych warunkach? jeśli nie to który da lepsze?? i dlaczego?

 

co ewentualnie spisze się lepiej pod ciemnym niebem na wycieczce na wieś?

 

moje pytania wywodzą sę stąd, że nie miałem okazji spoglądać w niebo ani przez ED ani MAKa i raczej nie zanosi się bym w najbliższej przyszłości tę okazję miał - na astrozlocie tym bardziej. chcę wydać pieniążki "z głową" dlatego też proszę o radę Was - ludzi którzy przez niejedną rurke patrzyli :D

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem krótko - polecam Maka, bo sam mam Maka i wiem do czego jest bydle zdolne w warunkach balkonowych (oczywiście jak już ochłonie, co może zabrać dobrą godzinę) :Salut: Przez ED nie patrzyłem, ale więcej niż Mak na pewno nie pokaże a i mniej poręczny będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D  mam wielka nadzieję że oni także tu coś od siebie dorzucą

 

pozdrawiam

 

To odezwe sie jako fanatyk Maka :-)

Mam go drugi tydzien i jestem wniebowziety :Boink:

Mobilnosc + jakosc obrazow to jego atuty.

Wyobraz sobie, ze przez drzwi balkonowe miesci sie w poprzek ;-) i ani troche nie wystaje za balustrade balkonu. I nie boisz sie, ze w pewnym momencie zahaczysz o sciane!

Studzi sie faktycznie ok. godzinki (obecnie), ale mysle, ze na balkonie to nie problem. Wynosisz, jesz kolacje i gotowe.

Obrazy zyletka po wychlodzeniu. Gwiazdy szpileczki a planetki ostre ze szczegolami.

Do balkonu power 200x to raczej max, ale mozesz poprobowac 250x i 300x.

Ja zerkalem z 380x, ale to juz przesada - male pole widzenia i juz nie ostrzy jakby sie chcialo.

Slowem - MAK.

:Salut:

 

PS. Aha, mam swiadkow, ze rozdziela epsylon Lyr :banan:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje maleństwo eps Lyr zjada na śniadanie, a na obiad eps Boo, i to na parapecie. Chociaż świadków brak :(

 

Mimo wszystko wierze :Salut:

Mam nadzieje testowac sprzecik dalej, oby tylko pogodnego nieba starczylo...

 

A co Twoje malenstwo jada na kolacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj, jest na forach grupka fanatyków ed80, dziwne że jeszcze nie zaczęli strzelać  :pistols:

Ty jako fanatyk Soligora na szczęście nie zabierasz głosu w tej sprawie! :Beer: Mam nadzieję "porównać" sprzęta ze soba - Maka i ED - gdy Polaris zjawi się w Jeziorach... :Salut: Będzie jak zwykle obiektywnie - jak to u "fanatyków" :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Warszawy to generalnie nie pooglądasz sobie emek, rozświetlenie nieba jest za duże. A do tych co są najaśniejsze jak np. m13 ten Maksutow też będzie jak znalazł. Poza tym tylko do planetek i Księżyca ten sprzęt jest lepszy niż 80ED. 80ED to sprzęt z po prostu w miarę uniwersalny z ukierunkowaniem do astrofoto. Bynajmniej ja tak go widzę.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym stawiał na Mak'a.

Instrument bardzo poręczny mimo swej ogniskowej a na balkonie to raczej pozostają planetki Łysy i kilka jasnych Emek.

Zgadza się .Po trzykroć mak. :D

Co do tych kilku emek to przesada.

Przedwczoraj "zrobiłem" 50 emek tylko z tarasu , co prawda niektóre może nie wyglądały rewelacyjnie ( miasto ,pod koniec Księżyc) ale większość hvezdokupek i gromad otwartych wyglądała rewelacyjnie.

Resztę zobaczymy w Bieszczadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

z Waszych komentarzy wnioskuję że najlepszy dla mnie będzie maskutov.

 

reasumując za makiem przemawiają:

- zwarty, krótki tubus (a na montażu dobsona niewielka ilość miejsca zajmowanego w domu)

- planetarne preferencje (czyli to co będę mógł oglądać w warunkach miejskich)

- da prawdopodobnie trochę lepsze obrazy niż 80 ED (ale czekam jeszcze na wrażenia uczestników konfrontacji w Jeziorach :D )

- cena maka OTA niższa od refraktora OTA (więcej zostanie na akcesoria)

 

preciw:

- dłuższe wychładzanie teleskopu niż lunety

 

 

wnioski:

refraktor ED to dobry uniwersalny traveller dla ludzi ineresujących się także astrofoto ale w balkonowych warunkach z ograniczeniem do obseracji wizulnych lepiej sprawdzi się maskutov.

 

z tego co znalazłem w ofertach sklepowych, dostępne są:

ORION 127/1540

SKY WATCHER 127/1500

(może znacie jakieś inne w zbliżonej cenie?)

 

o orionie już co nieco się dowiedziałem, może ktoś ma jakieś doświadczenia jeżeli chodzi o Sky Watchera?

 

pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to je to samo

 

Wczoraj bylem z grupa poznanska na obserwacjach w puszczy.

Piekne, czarne niebo, kosmiczny sprzet, i mozliwosc przetestowania Maka w warunkach polowych.

 

Przy ujemnej temperaturze w nocy schladzal sie 2-2,5h.

Po tym czasie obrazy byly ostre jak zyleta i pieknie oddane kolory (Albireo - bajka).

W opinii doswiadczonych kolegow Maczek daje calkiem dobry obraz.

Z odraszaczem optyka nietknieta zmarzlina, za to cala reszta biala i zamrozona.

 

Z Plosslem 40mm hihotki w Per miescily sie w polu widzenia :-)

 

Slowem - jestem zadowolony z wyboru.

A zaraz smigam do Jezior :-)

To juz ostatnia zarwana nocka - ilez mozna :Boink:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jako fanatyk Soligora na szczęście nie zabierasz głosu w tej sprawie! :Beer: Mam nadzieję "porównać" sprzęta ze soba - Maka i ED - gdy Polaris zjawi się w Jeziorach... :Salut: Będzie jak zwykle obiektywnie - jak to u "fanatyków" :ha:

 

uderz w stół a nożyce się odezwą :banan: No i będzie kolejna porażaka ED :Beer: Lepiej już tego biednego ed80 z niczym nie porównujcie... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alfie, w jaki sposób masz zamiar postawić Maka na montażu dobsona? Masz już jakieś pomysły, plany? Bo ja nie moge sobie tego wyobrazić. Maleńki paralaktyk czy alt-az, nawet najmniejszy, to jak najbardziej. Ale dobson?

 

na moje to wyjdzie poprostu t6o co w ETXie czyli montaż widłowy na trójnogu albo słupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alfie, w jaki sposób masz zamiar postawić Maka na montażu dobsona? Masz już jakieś pomysły, plany? Bo ja nie moge sobie tego wyobrazić. Maleńki paralaktyk czy alt-az, nawet najmniejszy, to jak najbardziej. Ale dobson?

 

identycznie jak się to robi z newtonem. dorobię jakieś czopy, na których będzie się opierać tubus, skrzyneczkę na obrotowej podstawie i już :D boki skrzynki będą musiały być na tyle wysokie, by przy podniesieniu telepa do zenitu kątówka nie zahaczała o spód skrzynki. będzie to sprzęt stołowy - stawiam maka na balkonowym stole, siadam wygodnie na krześle i obserwuję :) . myślę że sztywność skrzynki będzie na tyle duża że nie będą występować drgania. dokładne prowadzenie przewiduję uzyskać czymś w rodzaju dźwigni (coś w stylu szwenkłapki w statywach do kamer tv) problemem może być wyważenie całości ale na to wymyślę coś już na żywo, z "tubą w rękach" (po prostu nie wiem lie będą ważyć dodatkowe akcesoria typu 2" kątówka, okular itp.

w ostateczności mam montaż od optisana :szczerbaty: który do wizuala się nada jak najbardziej

 

generalnie zainspirowały mnie zdjęcia zmotoryzowanego ministatywu pod MTO które widziałem gdzieś na tym forum

 

P.S. łączę się w bólu ze wszystkimi w tych trudnych dla nas chwilach

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.