Skocz do zawartości

Ki czort, czyli co może się nie udać - kamera nadzoru


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

wspomniałem w wątku z M82 o niecodziennym doświadczeniu jakie miałem podczas zbierania tego materiału.

Po zrobieniu OSC przepiąłem kamerę na Ha i jedną noc w miarę OK coś tam uzbierałem. Kolejnej pogodnej nocy wlazłem do kopuły by jak zwykle obiecując małżonce, że wracam za kwadrans, ustawić i zapuscić sprzęt.

Już mam wykonać skok przez okno by pomknąć do domu na piwko, gdy patrzę i coś mnie razi. Co to mi tu wyszło na tej fotce? Ewidentnie coś nie tak. Zostałem i robię drugą - i to samo. Mam zaświetlone zdjęcie w Ha jakimś odblaskiem czy ki pieron.

No i tak serią ze 20 minut, po kolei zasłaniając kamerę, focuser, sprawdzając, czy telep nie wali w kopułę itd, itp. Wszystko co zdrowy człowiek z przejściami astrofoto by mógł uwzględnić.

Zmieniłem obiekt, i dalej ale umiejscowienie zaświetlenia się zmieniło.. Zmieniłem na kolejny i zniknęło, by po flipie i kolejnym subie powrócić znowu i w innym miejscu. Odkręciłem kamerę, szufladę filtrową itp.

Nic. Minęła godzinka, ja mam chwile paniki - padła kamera. Żona niezadowolona, że mi żarcie wystygło. Do tego odkryłem banding.

 

I wtedy pojawiła się myśl, będąca wynikiem setek godzin bólu kręgosłupa, nerwów i niezliczonych przekleństw sypiących się w spokojne podkrakowskie niebo z mojej kopułki w takt walenia głową w coś, co jest akurat dostępne.

Rozejrzałem się po kopule i zadałem sobie pytanie co tu może świecić. Uwagę moją przykuła mała kamerka wifi do nazdzoru, która jest tam już dwa i pół roku bezproblemowo, a jej śliczne oczko jest okolone małymi diodkami podczerwieni do zdjęć po ciemku. Nieśpiesznie ją wyłączyłem i ponowiłem próby. Bingo, temat zniknął.

 

i teraz nie wiem. Czy akurat kamerka ASI 2600 mono jest gorzej izolowana, i dlatego to wykryłem, czy moje zdjęcia w OSC też to miały, ale ja twardo uznawałem to za podkrakowski gradient bortle 6. Czy może kamera się jakoś uaktywniła i zwiększyła swój rażący zasięg IR tak by psuć mi zdjęcia. Czy cokolwiek.

Matryca mojej kamery była naświetlana za każdym razem gdy kamera na długim wysięgu RCka była w pobliżu kamery WIFI leżącej na ziemi. Zaświetlanie następowało przez obudowę. W RASA mam kamerę u góry i daleko, może dlatego się nie zorientowałem, ale może to magia chwili.

 

obraz.thumb.png.bbf685f5cdb335051469fa70c4c1e7da.png

 

 

Nic mnie już nie zdziwi.

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że diody podczerwone "przeszkadzają" w pracy kamer astro dowiedziałem się kiedyś już podczas mojej pierwszej zdalnej sesji foto. Zauważyłem wtedy, że kamerka do guidingu ASI120MM ma problemy z detekcją gwiazd. Diody podczerwone dawały jasną poświatę w kamerce guidującej, bez względu na kierunek w jaki był skierowany teleskop. Od tamtej pory zawsze podczas sesji, kamery nadzorujące są wyłączone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jedna z moich zagadek rozwiązała się kawałkiem czarnej taśmy klejącej. Światło małej, niezbyt jasnej czerwonej diodki od przełącznika grzałki przeciekało jakimś cudem przez szczelinę między tuleją a obudową wyciągu, chociaż przełącznik był na ścianie tuby a dioda skierowana w bok. Odrobina światła odbijała się od obudowy kamery i czarnego (!) koła filtrowego, wpadała w wyciąg, odbijała się i wracała do kamery :-) Widać było efekt na poziomie ADU flatów- subtelny ale był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał:

Nie, to jest całkowicie szczelne. Mam 100% pewności że to promieniowanie kamera rejestrowała od tyłu obudowy.

Kamera ma z tyłu wiatrak i jakieś tam złącza, nie? Więc pewnie tamtędy wpada światło - tak jak pisałem, plastiki mogą być (nieco) przezroczyste w podczerwieni. 

A z tą szczelnością to też nie wiem, bo na zdjęciach wygląda to tak, jakby przez tę kratkę z boku i wiatrak z tyłu dało się patrzeć na wylot pod odpowiednim kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.