Skocz do zawartości
  • 0

Orion UK 12" F4


dimis

Pytanie

Hej,

Mam do was prosbe o porade w sprawie ewentualnego zakupu NT 12". Chodzi tylko o wizual, do AP mam ED80 - jestem poczatkujacy w tej dziedzinie, wiec 12" to nie skala dla mnie i mojego AZEQ-6(moze kiedys). Moj sprzet to wlasnie wspomniany Edek i AR 150 z okularow to ES-y (82° i 100°) pelna gama. Miejscowka to ogrod z Bortle 4. O dedykowanym tele pod DS-y myslalem juz jakis czas, na gieldzie Austriackiej pojawil sie Newton 12" Orion UK z wymienionym wyciagiem i dodatkowo fokuserem, wiem ze to dadatki pod AP, ale coz. Cenowo nie ma problemu, jestem w budzecie i generalnie facet jest moim "sasiadem", takiej tuby nie sprzeda za szybko... no ale... wlasnie. Pakowac sie w F4 na AZEQ-6 pod wizuala do DS-ow? Korektor chyba bedzie od razu potrzebny... taki Parracor to juz masakra cenowa, ale jestem w stanie cierpliwie uzbierac... 

Koledzy, poradzcie, odradzcie, poleccie... bo ja zglupialem. Facet sprzedaje caly zestaw za 1k €, poprosilem o zdjecia i info co i jak z tym telepem. Tutaj link do oferty: Verkaufe Orion UK 12" f4 - www.astronomieforum.at

 

Dzieki serdeczne i CS!

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

@dimis mniej czytaj forum, a więcej obserwuj :) Najprawdopodobniej masz bardzo dobre lustro więc ograniczy ciebie tylko seeing. Weź pod uwagę, że większość cassegrainów, które są uważane za teleskopy planetarne, ma lustra główne o światłosile f/2~3 i lusterko wtórne, które jest w praktyce zwieciadlanym barlowem.

Na początek ogarnij kolimację. Jeżeli nie masz zrobionej kropki na wtórnym, zaopatrzyłbym się w ten kolimator:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5506_TS-Optics-Concenter-2--Justierokular-fuer-Newtonteleskope.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, bartolini napisał:

@dimis mniej czytaj forum, a więcej obserwuj :) Najprawdopodobniej masz bardzo dobre lustro więc ograniczy ciebie tylko seeing. Weź pod uwagę, że większość cassegrainów, które są uważane za teleskopy planetarne, ma lustra główne o światłosile f/2~3 i lusterko wtórne, które jest w praktyce zwieciadlanym barlowem.

Na początek ogarnij kolimację. Jeżeli nie masz zrobionej kropki na wtórnym, zaopatrzyłbym się w ten kolimator:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5506_TS-Optics-Concenter-2--Justierokular-fuer-Newtonteleskope.html

Ciekawe. Czy mógłbyś coś więcej napisać o tym kolimatorze? Opis na stronie nie jest wyjątkowo obszerny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Ciekawe. Czy mógłbyś coś więcej napisać o tym kolimatorze? Opis na stronie nie jest wyjątkowo obszerny. 

Kiedyś był na forum wątek o tym kolimatorze. Jak dla mnie największa zaleta, to łatwe sprawdzenie wzajemnej pozycji wyciągu i lusterka wtórnego. Tutaj wątek ze zdjęciami:

https://stargazerslounge.com/topic/343280-newtonian-secondary-collimation-and-eye-placement/?do=findComment&comment=3736953

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używając tego kolimatora koncentrycznego nie potrzeba zaznaczać offsetu na lusterku wtórnym i w ogóle myśleć o offsetach.
Także przy jego użyciu można sprawnie skorygować niedokładności przyklejenia LW korygując długości ramion pająka.

Bardzo proste i użyteczne narzędzie.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.05.2021 o 23:34, bartolini napisał:

Piękny zestaw. Jak byś składał go z montażem w trybie azymutalnym, to zmierz proszę na jakiej wysokości jest wyciąg w zenicie.


Od kilku sesji działam w trybie Alt/ Az. Dziś zmierzyłem wysokość w zenicie to około 163 cm, przy moim 173 wzrostu jest prawie idealnie na wysokości oka. Tu fota

 

 

2767E944-D118-4D1E-B19A-238082A09137.jpeg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.