Skocz do zawartości
  • 0

Noktowizor p8079hp i Sony A7S - porównanie tego samego rejonu gwiazd, i pytania.


Krzysztof Dreczkowski

Pytanie

Witam

 

Dla zainteresowanych przeprowadziłem mały eksperyment który kusił mnie już od pewnego czasu, i w którym jest pokazane jak widać te same gwiazdy (oraz ich okolice) przez noktowizor p8079 i aparat Sony A7S. Czy ktoś ma pomysł jak jeszcze lepiej łapać na wideo-  albo czym - słabe gwiazdy w "naturalnym" tempie nagrywania? lub jak wydoskonalić system? (czy przerobienie na full spectrum ujawni więcej gwiazd, i czy ktoś w Polsce przerabia tak aparaty?) Jeśli tak, będę wdzięczny za wskazówki. Pozdrawiam!

 

 

 

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ps. Mam jeszcze jeden większy teleobiektyw: Maginon Serie G 500mm (f:8), i choć też jest bardzo ostry, jest jednak mniej ostry niż ten Soligor 300mm. Co więcej zrobiłem nawet test w którym wyszło że Soligor połączony z telekonwerterem Panorama MC 2x, i tworzący tym samym ogniskową 600mm (f: 11) - był nawet wtedy ostrzejszy niż sam Maginon 500mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Krzysztof Dreczkowski napisał:

jaro1: dziękuje za wyjaśnienie :) No może nie będzie tak źle z tym dobrym widokiem tylko w centrum kadru? Bo przykładowo tu obraz jest wyraźny na całym polu, poza samymi brzegami - choć jest tu aparat który już ma zoom zmienny:

 

 

No niestety ten film tu niewiele zmienia. Kręcony był kamerą Sony FDR-AP55 z malutką matrycą 1/2.5 (7,2mm) i obiektywem 4.4-88mm f2-3.8. 

Przekątna APSC do 27mm więc te 7,2mm to zaledwie jej mały wycinek z centrum.

 

No i pozostaje kwestia rozdzielczości. Obiektyw zoom o max. ogniskowej 88mm to jeszcze nie jest wielkie wyzwanie dla takiego telekonwertera.

Pytanie jak wypadnie on przy dłuższej ogniskowej i bez przeskalowania obrazu z 4k do 720p.

Edytowane przez jaro1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie, kupując Raynoxa troche zaryzykuje jeśli chodzi o teleobiektywy, ale jeśli by sie sprawdził choć przy tym 55mm f:1.2 i zrobił w dobrej jakości powiększenie nad 100mm, to myśle że by mi to wystarczyło. Zauważyłem że tym obiektywem widać słabe gwiazdy, które wyłapują ciemniejsze a większe teleobiektywy. Stąd też szukam czegoś co da w miare szerokie pole na niebie, a przy tym jak największą ilość gwiazd które w ograniczonym polu wyłapują już większe obiektywy. No i właśnie te testy z Nikonem P950 mnie kuszą, choć jest i inny Raynox ale droższy i z nieco mniejszym powiększeniem, który też by mógł do niego spasować: https://www.ceneo.pl/9931461#tab=reviews_scroll - także i wtedy w przypadku obserwacji księżyca a nawet planet, do plecaka wszedłby sprzęt o możliwościach jasnego teleskopu, lepszy niż nikon P1000. Ogólnie sam pamiętam jak Nikon P900 który miałem, dobrze ostrzył księżyc, czasem mi sie wydaje że nawet mniej zakłóceń łapał niż kilka teleskopów które przewinęły mi się przez ręce. Także Panasonic fz82 całkiem fajnie ostrzy na dużym zoomie, nawet lepiej niż Nikon P900, tyle że delikatniejszy jest i nie wiem czy Raynox by go nie wykończył - choć efekt mógłby być ciekawy i też mógłby przebić Nikona P1000: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Krzysztof Dreczkowski

Jeśli koniecznie chcesz iść w kierunku kompakt typu superzoom + telekonwerter to FZ82 będzie właśnie najlepszym wyborem, bo do niego można kupić adapter do mocowania konwertera do obudowy aparatu (nie do obiektywu). Nazywa się to Panasonic DMW-LA7. 

Inną sprawą jest czy ten zestaw da lepszą rozdzielczość niż sam Nikon P1000 czy P950. Do tego ten konwerter musiałby być naprawdę wybitny a ja nie mam co do niego takiego przekonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.