Skocz do zawartości
  • 0

Astromaster 130 eq


khayon

Pytanie

Cześć

Może to głupie,ale czy ktoś mógłby łopatologicznie mi wytłumaczyć jak używać silniczka w tym teleskopie ? Chodzi o to że pokrętła skutecznie go blokują.

Po drugie...jestem(szczęśliwym?) posiadaczem tego cuda,i jedyne co udało mi się przez niego zobaczyć to księżyc,dach domu sąsiada,i kable wysokiego napięcia kilometr dalej. W opisach sprzedawców wyraźnie jest napisane że powinienem móc zobaczyć coś więcej. Czy to zależy od soczewek ? Zainwestować w jakieś lepsze niż te które są w zestawie ? Czy raczej w lepszy teleskop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pomijając napęd, jeśli mieszkasz na północy kraju, to nie zobaczysz za dużo tak do końca sierpnia, nie mamy teraz nocy astronomicznych, mamy białe noce. 

 

Ale odpowiedz na pytanie, czy jak już ten Księżyc był, to czy jego obraz był ostry? Jeśli tak, to obrazy innych obszarów nieba też powinny być ostre. 

 

Nie znam tego cuda, ale napisałeś, że pokrętła blokują napęd. Może należy je nieco odblokować? Co napisali w instrukcji? Szukałeś jakiś filmów na YT? 

 

Te soczewki to okulary, pewnie z zestawu? Zwykle okular (kitowy, z zestawu) o dłuższej ogniskowej daje lepszy obraz od kitowego okularu o krótkiej ogniskowej. Tym okularem o dłuższej ogniskowej oglądaj niebo na początku. Nowe, lepsze okulary kup jak już ogarniesz co i jak. 

Zwykle przed zakupem warto poczytać jaki sprzęt kupić, do jakich warunków i dlaczego. Poszukaj, tu jest sporo takich wątków, warto je przeczytać nawet jeśli już masz jakiś sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Tayson napisał:

moze na poczatek, czy obserwujac Ksiezyc jest on ostry?

baza obiektów ktore mozesz obserwowac i jak mniej wiecej powinny wygladac przez teleskop.

TABELE WIMMERA http://www.astro-art.pl/ 

Nie wiem czy o to ci chodzi,ale jest ostry...kwestia "dostrojenia". Nie jest tak że kręcę okularem a widok jest cały czas rozmyty.

 

6 godzin temu, kjacek napisał:

Pomijając napęd, jeśli mieszkasz na północy kraju, to nie zobaczysz za dużo tak do końca sierpnia, nie mamy teraz nocy astronomicznych, mamy białe noce. 

 

Ale odpowiedz na pytanie, czy jak już ten Księżyc był, to czy jego obraz był ostry? Jeśli tak, to obrazy innych obszarów nieba też powinny być ostre. 

 

 

Tu chodzi o to że ja kompletnie nic nie widzę.Pomijam fakt ustawienia celownika,bo wątpię czy tą czerwoną kropkę da się ustawić idealnie.Chyba nie za bardzo potrafię wytłumaczyć o co mi chodzi. Przykład...jestem 30km od najbliższego miasta w środku parku krajobrazowego. Gołym okiem widzę jakąś planetę...dajmy na to mars...i jest to jakiś punkcik na niebie. Kiedy kieruję na niego teleskop to ciągle jest punkcik...odrobinę większy,ale ciągle punkt...do zobaczenia powierzchni brakują lata świetlne.

I tak,księżyc jest ostry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Planety możesz obserwować nawet z jaśniejszych miejsc. 

Ale Mars oddala się w tej chwili od Ziemi, jest dość daleko, nie zobaczysz nic więcej. 

Jeśli kupiłeś małego Newtona do oglądania planet, to niepotrzebnie go kupiłeś. To nie jest sprzęt planetarny.

Tu potrzebne jest duże powiększenie, jak np w Maku czy SCT. 

Ale planety (Jowisz, Saturn) są obecnie za nisko na sensowne obserwacje, atmosfera psuje obraz. Tzn da się je zobaczyć, i każdy powinien to zrobić, ale to nie jest najlepszy czas na planety. 

 

130mm lustra, to coś co pozwala na oglądanie DSów, zwłaszcza w kontekście. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej. Poczytaj forum, zastanów się zanim coś kupisz, przemyśl czy Twoje oczekiwania nie są za duże. 

Popatrz na tabelę Wimmera i poszukaj obiektów z listy. Warto spojrzeć na szkice obiektów widzianych małym sprzętem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mars jest teraz niemal wielkości Urana, więc nic dziwnego, ze nie widzisz szczegółów jego powierzchni.

Mars może mieć rozmiar katowy 3,5" do 25" (sekund) w zalezności gdzie akurat znajduje sie na orbicie w stosunku do połozenia Ziemi. To tak jak byś patrzył na dwa kółeczka - jedno o srednicy 3,5 milimetra a drugie o srednicy 25 milimetrów. Oczywiscie przy srednicy 25mm byś juz cos zobaczył.

Masz juz teleskop, a teraz czeka Cie bardziej przyjemna część astronomii - zrozumienie jak to wszystko działa, jak działa niebo, jak działaja planety,jak działa Ksiezyc, jak działa teleskop... To bedzie wywagało troche czasu cierpliwości i nauki.

 

Zainstaluj sobie programy komputerowe, kup obrotową mapke nieba.

 

Co do teleskopu. Ustaw sobie na nim swoja szerokośc geograficzną, wypoziomuj, ustaw teleskop razem z przeciwwaga na północ (wg zdjęć lub rysunków z netu), przekrec sam teleskop na południe nie ruszając juz statywem. Odszukaj obiekt na odblokowanych osiach. Najpierw zablokuj oś DEC, potem RA. Włącz silnik. Przy tym napedzie nie bedzie mozliwe przy zacisniętym hamulcu osi RA jednoczesne krecenie pokretłem mikroruchu i silnikiem. Musisz odblokować oś aby lekko przesunąć tubę w lewo lub prawo.

 

Ustaw kolimację Newtona posługując sie kolimatorami. Szukacz też lepiej wyjustuj.

 

Nawet w najgorszym i najmniejszym teleskopie coś tam zobaczysz :)

 

PS

Naukę nieba zacznij od odszukiwania najjaśniejkszych gwiazd. Poczytaj o nich, o ich wielkościach , o oddaleniu od Słońca - fascynujące, a niby tylko kropki na niebie... Potem naucz sie odnajdywać konstelacje. A potem z odnajdywaniem innych obiektów nie będzie juz źle.

Planety to troche co innego - tu ważne są ich orbity, aktualna wielkość i wysokośc nad horyzontem. W sumie masa nauki przed Toba, ale fascynujacej nauki :) Teleskop z czasem wymienisz na inny w zależności od tego co bedzie Cie bardziej interesowało kupisz teleskop bardziej planetarny lub bardziej mgławicowy.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, JSC napisał:

Włącz silnik. Przy tym napedzie nie bedzie mozliwe przy zacisniętym hamulcu osi RA jednoczesne krecenie pokretłem mikroruchu i silnikiem. Musisz odblokować oś aby lekko przesunąć tubę w lewo lub prawo.

 

 

 

Albo całkiem zrezygnuj na razie z napędu. Uprość wszystko maksymalnie i stopniowo ucz się nowych rzeczy wraz z rosnącym zainteresowaniem. Teraz poranny księżyc powinienem być punktem startowym.

(Raz kupiłem podobny napęd pod EQ2 i... od razu odesłałem)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytaj jak by co. Wiem, ze nie jest to wszytsko takie łatwe jak się z pozoru wydaje.

Mnie sie akurat przyfarciło jak pierwszy raz złozyłem teleskop (SkyLux70/700 - wtedy to były coś  :mr.green: ) i zobaczyłem Jowisza, zaraz potem Saturna. Szczeki dlugo szukałem na podłodze. Ale planety były wtedy dosyc wysoko (jesienią).

 

Ale teraz tez próbuj. Jak bedzie dobry seeing, to bedzie wszystko widac nawet jak planeta jest nisko. No powiedzmy granicą jest 10... 15 stopni nad horyzontem.

Pmietam Marsa podczas którejś tam opzycji i obserwacje w czerwcu jak najbradziej były udane, ale Mars był wtedy duzy, blisko Ziemi, a sprzet miałem mały - refraktor 80/1200, wiec to nie jest tak, ze od razu musisz miec gigantyczny teleskop za gigantyczne pieniądze. Przy obiektach połozonych bardzo nisko nad horyzontem chyba nawet lepiej widac w mniejszych aperturach (i o małej swiatłosile)  niż w większych, bo obraz jest w nich bardziej stabilny, pomimo mniejszej rozdzielczości. Ale nie jest to regułą, bo kluczem jest seeing.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na poczatek zainteresuj sie moze odszukiwaniem obiektów na Ksiezycu.

Tutaj jest dobry podręcznik na pierwsze kroki https://www.astroadventures.net/cohen/lunar/SET 1.Lunar Club Maps.Erect-North Up.1.1b.pdf

 

Potem mozesz spróbowac Lunar 100 (ostanie pozycje z listy sa juz dosyc wymagajace i raczej dla zaawansowanych) https://skyandtelescope.org/observing/the-lunar-100/

Kaza pozycja z tej listy ma nauczyc czegoś nowego o naszym Ksiezycu i jest bardzo przemyślanie dobrana. Warto wgłębić się w te tematy.

Zauważ, że cienie wydobywaja obraz w postaci trójwymiarowej, wiec obserwuj na poczatku w poblizu terminatora (granicy swiatła i cienia na globie)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.