Skocz do zawartości
  • 0

Różne filtry - różne pole.


wismat

Pytanie

Nie wiem jak podejść do tematu. Cały czas starałem się złapać w miarę akceptowalnie pole na L i nie przejmować się RGB, natomiast zauważyłem, że o ile L nie dużo brakuje do ustawienia o tyle wszystkie pozostałe filtry są po prostu nie do zaakceptowania. I nie chodzi tylko o RGB, tak samo mam na Ha, S2 i O3 - ergo... coś jest nie tak z L, a ja mam bardzo źle ustawione pole o czym informują mnie pozostałe filtry... Dziś rano odkręciłem koło i jeszcze raz postarałem się zamontować filtr L (36 unmounted) sprawiając że strzałeczka (wskaźnik baadera) z godziny 12 powędrowała na 6. Może to coś da. 
Mam jeszcze plan zamienić L z np R bo może jest coś nie tak z samym miejscem wsadzania filtra... nie wiem... 
Zdjęcia L są w miarę ok, natomiast jak dałem Ha to jest po prostu tragedia... z resztą widać poniżej pole... 
Ktoś miał podobny przypadek ? 
 

L - 6 sek.

pole.png

 

Niżej Ha.. niby 600 sek ale robiłem frame and focus na Ha 10 sek i pole tak samo wyglądało. 

ha.png

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ostrzylem. Masakryczna różnica zwłaszcza w lewym górnym rogu miedzy RGBHaOS a L. 

Z pon na wt ma być pogoda wiec sprawdzę czy obkrecenie filtra coś dało. Spróbuje w nocy jeszcze zamienić go miejscami. Jeżeli filtr L w innym miejscu w kole będzie dalej się inaczej „zachowywał” jak reszta filtrów to jest jakiś przekoszony i nic z tym nie zrobię chyba :/ 

 

a. No i celowałem w różne rejony nieba. Efekt ten sam. 
 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, dobrychemik napisał:

Przepraszam za pytanie trochę nie w temacie, ale nigdy nie korzystałem z CCDInspectora. Czy aby przeanalizować swój zestaw, tak jak to Wismat zaprezentował, trzeba mieć pełną, płatną wersję tego programu?

Testowa 30 dniowa jest w pełni funkcjonalna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wismat napisał:

Ostrzylem. Masakryczna różnica zwłaszcza w lewym górnym rogu miedzy RGBHaOS a L. 

Z pon na wt ma być pogoda wiec sprawdzę czy obkrecenie filtra coś dało. Spróbuje w nocy jeszcze zamienić go miejscami. Jeżeli filtr L w innym miejscu w kole będzie dalej się inaczej „zachowywał” jak reszta filtrów to jest jakiś przekoszony i nic z tym nie zrobię chyba :/ 

 

a. No i celowałem w różne rejony nieba. Efekt ten sam. 
 

Może być tak, że w wąskim  paśmie z reguły bardziej kontrastowym  różnice w FWHM gwiazd mierzone przez program i reprezentowane jako zmiany koloru są eksponowane, a  w  L "maskowane" przez szerokość filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Tayson napisał:

@wismat w sgp daj crop np 90% podczas ostrzenia.

ustawi Ci ostrość jedynie dla centrum. bedziesz miał dobre odniesienie do analizy.

 

hmmm.. spróbuje tak jutro. Mam ogólnie crop na 10% obecnie. To zwiększę na testy do 90.

 

31 minut temu, Piotr4d napisał:

Może być tak, że w wąskim  paśmie z reguły bardziej kontrastowym  różnice w FWHM gwiazd mierzone przez program i reprezentowane jako zmiany koloru są eksponowane, a  w  L "maskowane" przez szerokość filtra.

Tylko ja tak też mam RGB, nie tylko wąskim paśmie. To mnie właśnie dziwi. Jedynie L odstaje od reszty filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Słuchajcie, odkręciłem koło, wyjąłem L, włożyłem jeszcze raz tym razem ptaszek zamiast na godzinie 12, dałem na godzinę 6, przykręciłem śrubami, skręciłem koło i okazało się że pola LRGBHaOS się pokrywają. Najlepsze jest to że w tilterze który został przegwintowany żeby mógł zostać podłączony w drugą stronę (żebym miał dostęp do śrub regulacyjnych) zerwał się gwint więc teraz ustawiam pole ... bez tiltera... bazuje na fabrycznym rotatorze oraz na regulowanym pierścieniem flattenerze (tam też mogę niewielkim kątem zarządzać). Na tą chwilę wygląda to tak jak poniżej. Dziś będę jeszcze dopieszczał bo nie zdążyłem wczoraj zrobić za dużo (oprócz popsucia tiltera). Liczę na to że w końcu uda mi się te pole ustawić. Szkoda tylko ze noc trwa 2,5 godziny.
 

L ha.jpg

frame_and_focus_57.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra.. wiecej chyba nie wymyślę bez tilt adaptera, wyciągnąłem najwięcej "ile fabryka dała", że tak powiem... Jak dla mnie jest akceptowalne i to jest najważniejsze. Fajnie że filtry teraz się pokrywają mniej więcej. Czy to L czy Ha. Największa różnica jest w R ale może akurat naszła jakaś chmura lub ostrość nie była idealnie. 

Luminacja:
pole.thumb.png.7433894bd8376aa0ef72ebc2564af755.png

 

RED:
R.thumb.png.87794dd8c54ed4c71d31f6781cdf8ea1.png

 

Na szczęscię większosć filtrów wygląda bardziej jak L.

Rozwiązaniem problemu było obkręcenie filtra L o 180 stopni. Dziubek był na godzinie 12, a teraz jest na 6. Być może wsadzenie jeszcze raz filtra pomogło, ale wcześniej już go wyjmowałem i nic się nie zmieniało (a zawsze dziubek od baadera był na godzinie 12). 

Jak na brak tiltera to jestem zadowolony. 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.