Skocz do zawartości
  • 0

Kolimacja, a jakość obrazu (Dobson 8)


Krzysio2138

Pytanie

Hejka. Od jakiegoś czasu obiekty są dość mało wyraźne. Mam dodatkowo mocno rozkolimowany teleskop, czy to może wpływać na wymienioną jakość obrazu? Mam również delikatnie zakurzone lustro główne, ale czytałem, że to raczej nie wpływa na jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kolimator laserowy moim zdaniem jest znacznie prostszy i wystarczająco dokładny.  Po co się doktoryzować nad kolimacją - kolega chce mieć dobre obrazy z Newtona 8" na dobsonie a nie wykonywać długo naświetlane zdjęcia głębokiego kosmosu. Kolimacja laserem jest tutaj w zupełności wystarczająca. 

Zwłaszcza, że w opisie kolimatora z linku powyżej jest napisane że na koniec do ustawienia LG i tak trzeba użyć kolimatora laserowego. 

 

  • Kolejnym krokiem jest ustawienie odbicia zwierciadła głównego w zwierciadle wtórnym dokładnie w centrum zwierciadła wtórnego
  • Na koniec należy użyć kolimatora laserowego w celu kolimacji zwierciadła głównego http://deltaoptical.pl/images/st.gifoprawa 1,25"

Zadbaj o względną czystość lustra i przyzwoitą kolimację a wyciśniesz z taj tubki całkiem sporo. Ważne jakie tam u Ciebie niebo jest. Powodzenia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie nie trzeba. Ustawiasz się do znacznika na zwierciadle głównym (a co na stronie Delty piszą to ma małe znaczenie, tez bym chciał sprzedać dwa kolimatory, a nie jeden). 

 

Kolimator laserowy wnosi sporo własnych problemów, szczególnie w związku z justowaniem (a wyjustowanie tanich jest upierdliwe i łatwo zgubić prawidłowe ustawienie). 

 

No i polecam jednak instrukcję Hamala do kolimacji, do takiej dokładności laserem nie dojdziesz. 

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W swojej instrukcji kolimacji pudełkiem po kliszy Hamal wspomina że laser może pokazywać prawidłową kolimację, pomimo że LW będzie nieprawidłowo ustawione. 

Zawsze ustawiałem pudełkiem po kliszy. Później kupiłem kolimator koncentryczny TS i pokazał jedynie niewielkie odchylenie LW względem centralnego ustawienie w świetle wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie ale mówimy o obserwacjach Newtonem 8” a nie naświetlaniem zdjęć 180 sekund z guidingiem i super turbo astrofotografią. 
moim skromnym laickim zdaniem do tego wystarczy najprostszy laser ale kolega Krzysio zdecyduje. Ja z 8” później z 10 teraz z dwunastką bez problemu przeglądam głębokie niebo po laserowej kolimacji i wydaje mi się że w tej sytuacji będzie też wystarczająca. Niemniej jednak jestem samoukiem i z pokorą przyznam, że mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, marro napisał:

Panowie ale mówimy o obserwacjach Newtonem 8” a nie naświetlaniem zdjęć 180 sekund z guidingiem i super turbo astrofotografią. 
moim skromnym laickim zdaniem do tego wystarczy najprostszy laser ale kolega Krzysio zdecyduje. Ja z 8” później z 10 teraz z dwunastką bez problemu przeglądam głębokie niebo po laserowej kolimacji i wydaje mi się że w tej sytuacji będzie też wystarczająca. Niemniej jednak jestem samoukiem i z pokorą przyznam, że mogę się mylić.

Też właśnie o tym mówię. O kolimacji do wizuala. Najprostsza i jakże skuteczna metoda to pudełko po kliszy i Hamal.

Można też zagłębić się w tym bardziej. Pomierzyć pająka,wyjąć lustro i sprawdzić centralność znacznika, prawidłowe przyklejenie LW ,liniowość wyciągu...

Krzysio moja rada jest taka. Daruj sobie laser. Kasę schowaj. Idź do fotografa po pudełko po kliszy. Poczytaj Hamala,zrób kolimację i wróć opisać efekty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To taka ciekawostka odnośnie osób które trzęsą się nad kolimacją i doradzają żeby pierwszy zakup z teleskopem to kolimator. Mój teleskop ostatnio kolimowalem po myciu lustra - w lutym. Kilka dni temu warunki na księżycu były takie, że do GSO 12”  wrzuciłem okular 3,5 mm co - jak łatwo wyliczyć - dało powiększenie 428x. Zaskoczyło mnie to aż jaką  ostrość udało się uzyskać. Zrobiłem zdjęcie telefonem do okularu bez żadnych adapterów - trzymając telefon w trzęsące się trochę 33E76B5E-0ABE-4D7C-9FA9-81553CFA9C9D.thumb.jpeg.1fc1a059b99751457c8e0ea052bf68f6.jpegręce. 
Generalnie kolimuję tylko po myciu lustra. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, marro napisał:

To taka ciekawostka odnośnie osób które trzęsą się nad kolimacją i doradzają żeby pierwszy zakup z teleskopem to kolimator. Mój teleskop ostatnio kolimowalem po myciu lustra - w lutym. Kilka dni temu warunki na księżycu były takie, że do GSO 12”  wrzuciłem okular 3,5 mm co - jak łatwo wyliczyć - dało powiększenie 428x. Zaskoczyło mnie to aż jaką  ostrość udało się uzyskać.

 

Ja tez się naczytałem, ze obserwacje w małych źrenicach (i duzych powiekszeniach powyzej 200x) nie mają sensu, a tym bardziej światłosilnymi Newtonami, bo nic nie widać! Ja wkładam systematycznie okular 4mm do Newtona 200/1000 (czyli źrenica 0,8mm) i obraz mam ostry i wyraźny. W większości to po prostu kwestia seeingu.

 

Śmiem jednak twierdzić, ze bardzo wiele Newtonów jest po prostu rozkolimowanych. Źle skręconych, źle skontrowanych. A jak nawet ktos kolimuje, ale nie wiedząc co robi, robi to mechanicznie, to i tak źle skolimuje. Oczywiście sa na pewno tez tacy, którzy z założenia nie będą obserwowac w źrenicach ponizej 1mm, a nawet 2mmm, bo tacy sa i juz :mr.green:

 

 

PS

Co do Newtona 12". Ja juz pisałem nie raz, ze nie tylko liczy się apertura, nie tylko liczy sie światłosiła, ale liczy sie takze długość ogniskowej (w aspekcie mozliwości zakładania dłuzszych okularów), ale to taka dygresja i nie chcę tutaj tego rozwijać.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.