Skocz do zawartości
  • 0

Kolimacja, a jakość obrazu (Dobson 8)


Krzysio2138

Pytanie

Hejka. Od jakiegoś czasu obiekty są dość mało wyraźne. Mam dodatkowo mocno rozkolimowany teleskop, czy to może wpływać na wymienioną jakość obrazu? Mam również delikatnie zakurzone lustro główne, ale czytałem, że to raczej nie wpływa na jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Musisz zgrać osie optyczne teleskopu i szukacza na jakimś jasnym oddalonym obiekcie (gwiazda, Księżyc, latarnia itp). Jeśli szukacz to lunetka celownicza, to regulujesz śrubami. Jeśli to red dot, to plamkę ustawiasz pokrętłami.

W przypadku szukacza optycznego sprawdź czy jest prawidłowo złożony - najpierw guma na tubus, musi być w wąskim wycięciu, potem wkładasz tubus w obejmę (wsuwając od strony węższej, nie tej szerszej gdzie są śruby), aż docisk sprężynowy wejdzie w szerokie zagłębienie, a potem śruby, które służą do regulacji. Przy kręceniu śrubami tuba nie powinna uciekać w sposób niekontrolowany.

 

A co z tym niewyraźnym obrazem? Jest, czy nie?

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Ok, dziękuję. Dziś spróbuję ustawić.

 

Mam wrażenie, że obraz jest mniej ostry niż wcześniej. Być może to przez to, że teraz jest lato, a noce są białe.

albo masz niewychłodzony teleskop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Mam wrażenie, że obraz jest mniej ostry niż wcześniej. Być może to przez to, że teraz jest lato, a noce są białe.

 

Może tak być, dlatego przed grzebaniem w kolimacji (czyli wzajemnego ustawienia zwierciadeł i osi wyciągu, z szukaczem nie ma to nic wspólnego) należy to zweryfikować. Spróbuj sprawdzić, póki jeszcze jasno, czy jakieś dalsze obiekty są wyraźne. Wieczorem jeszcze raz zweryfikuj obraz dyfrakcyjny (potrzebny będzie okular z krótką ogniskową, 5-10mm, ewentualnie dłuższy + barlow). Vega jest wysoko, jasna i w sam raz żeby to na niej zrobić. Kręgi powinny być całkiem dobrze widoczne i nieprzekoszone. W razie czego w googlu znajdziesz jak wygląda typowy obraz dyfrakcyjny. Jeśli masz kolimator laserowy, to nim najpierw sprawdź kolimację.

 

Jeśli jest nadal niewyraźnie, to będziemy szukać dalej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

Faktycznie, możesz mieć rację. Teraz jest już prawie lato, więc trzeba dłużej chłodzić teleskop. Na ile go najlepiej zostawić? Dziś spróbuję.

Wystaw go sobie na godzinkę lub dwie przed obserwacjami i powinno starczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, to zróbmy tak. Skoro kolimacja nie ma nic wspólnego z szukaczem, a w zasadzie w tym jest problem to chciałbym ogarnąć ten szukacz na razie. Tak jak pisałem - nie pokrywa mi się obiekt w szukaczu z obiektem w okularu, i na razie chciałbym od tego zacząć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Teraz jest już prawie lato, więc trzeba dłużej chłodzić teleskop

Teraz jest lato więc teleskop chłodzi się szybciej. To zimą musimy dłużej czekać.

 

Wyjmij lustro, przemyj opuszkami palców z detergentem i spłukaj wodą destylowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Darek_B napisał:

Teraz jest lato więc teleskop chłodzi się szybciej. To zimą musimy dłużej czekać.

 

aby teleskop wychłodził się do powiedzmy -5oC trzeba poczekać kilka miesięcy więc znacznie dłużej niż w ziemie ;)

 

pozdrawiam

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdiagnozowałem usterkę. Mimo wszelakich prób wyregulowania szukacza nie dałem rady tego zrobić. Po przeanalizowaniu doszedłem do wniosku, że szukacz nie jest w tej samej osi co tuba teleskopu, jest delikatnie skręcony w lewą stronę. Zobaczcie sami. Przyznaję się, że zdarzyło mi się kilka razy "puknąć" szukaczem o schody itd. W którym miejscu wyregulować szukacz, aby był w jednej osi z tubą?

 

user_scoped_temp_data_orca-image-636696889.jpeg

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Krzysio2138, tak wygląda szukacz prosty z mocowaniem:

 

GSO8x50_ze_stopka.jpeg.de0274480761b88527e1e4229e8f4194.jpeg

 

 

Wygląda na to, że Ty masz tylko mocowanie szukacza i to niekompletne, bo na zdjęciu nie ma jednej śrubki do centrowania szukacza.

Jak szukacz jest kompletny, to celujesz telepem w jakiś obiekt przy większym powiększeniu i potem tymi śrubkami w mocowaniu ustawiasz szukacz, tak, żeby ten obiekt był w środku jego pola widzenia.
Najlepiej troszkę poczytaj o szukaczach i ich typach.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie... Mam szukacz, specjalnie go zdjąłem na zdjęciu, żeby Wam pokazać jaki jest problem. Tka jak wspomniałem, szukacz jest ustawiony delikatnie w lewą stronę, i jakbym go nie regulował nie mogę go zcentrować z tym samym obiektem, na który patrzę przez okular.

img_20210617_195234.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Krzysio2138 napisał:

Panowie... Mam szukacz, specjalnie go zdjąłem na zdjęciu, żeby Wam pokazać jaki jest problem. (...)

 

To rzeczywiście bardzo pomogło w zrozumieniu Twojego problemu...
Może po prostu skoryguj położenie stopki.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, odkręcić śrubki stopki szukacza i zamocować na nowo.

Całkiem możliwe też, że jeśli przywalił nieraz tubą to teraz lustro główne patrzy gdzieś lekko w bok dlatego całkiem się rozjechało z szukaczem i obrazy nieostre.

Na oko można sprawdzić czy lustra są centryczne względem tuleji wyciągu.

Ósemka już kolimowana na oko daje obrazy i tak bardzo dobre i to w całkiem sporych powiększeniach. A może to ja jestem tak dobry w kolimowaniu na oko, że poprostu robię to prawie jak kolimator.:g::neat:

 

Ogromne gorąco powoduje także, że raczej nikt nie uzyska w tym okresie dobrych obrazów bardziej od gotującego się krajobrazu (kumulacja nagrzania zarówno gruntów rolnych jak i zabudowy) niż z winy teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do szukacza to mamy zdaje się bardzo prozaiczny powód - przekrzywiony uchwyt. Zastanawiam się czy to też nie jest jakaś bzdura co do tych mało wyraźnych obrazów. Teleskop może być rozkolimowany ale przyznam, że przez dwa lata użytkowania GSO 8" nie kolimowałem go ani razu dopiero przed sprzedażą sprawdziłem kolimację. A może po prostu kolega włożył krótszy okular i próbuje obserwować powiększeniami na które nie ma seeingu? Ten rozmyty obraz jest ze wszystkimi okularami czy tylko z jakąś siódemką albo dziewiątką? Nie zgodzę się też, że zakurzone lustro nie wpływa na obrazy - to zależy jak bardzo zakurzone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Krzysio2138 napisał:

Faktycznie, problemem się okazała przekrzywiona stopka. Problem naprawiłem, już jest ok. Co do samej kolimacji - w tym tygodniu zamówię sobie kolimator laserowy, sprawdzę i dam znać jak sprawa wygląda. 

Ja bym Ci jednak Cheshire'a polecał.

Z moich doświadczeń to Cheshire jest sporo dokładniejszy niż laser. Laser za to jest fajny na szybki9 check-up na miejscu obserwacji :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

Ja bym Ci jednak Cheshire'a polecał.

Z moich doświadczeń to Cheshire jest sporo dokładniejszy niż laser. Laser za to jest fajny na szybki9 check-up na miejscu obserwacji :)

Ok dzięki. Możesz podesłać jakiś link? Bo ten, który znalazłem ma wartość 600zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.