Skocz do zawartości

80ED przykładowe zdjęcia z pełnej klatki.


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, tex88 napisał:

Wpisz w google "ED80 canon 6d (lub np 5d) astrobin" i będziesz miał trochę wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć jaki będziesz miał FOV z różnymi obiektami to wejdź na stronę https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ zakładka imaging mode i tam wybierasz co trzeba.

Bardzo mało jest tego na astrobin niestety dodatkowo są już obrobione (przykadrowane/przycięte) tak więc za dużo nie idzie się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Arciaq napisał:

A no mogłem ale wydawało mi się, że to oczywiste :D bo jak widać mało kto tak łączy.

Niektórzy, jak ja, mają prostolinijne myślenie :)
To jeszcze dopowiem, aby dyskusja nie była jałowa z mojej strony., że ED80 świetnie pracował u mnie z SBIG8300 z kolorową matrycą. Myślę że jeżeli przymierzasz się do pełnej klatki to różnica w cenie nie powinna być duża.
Komfort pracy jaki osiągniesz jest wart dołożenia trochę kasy - chyba że masz już lustrzankę to inna bajka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tex88 napisał:

Niektórzy, jak ja, mają prostolinijne myślenie :)
To jeszcze dopowiem, aby dyskusja nie była jałowa z mojej strony., że ED80 świetnie pracował u mnie z SBIG8300 z kolorową matrycą. Myślę że jeżeli przymierzasz się do pełnej klatki to różnica w cenie nie powinna być duża.
Komfort pracy jaki osiągniesz jest wart dołożenia trochę kasy - chyba że masz już lustrzankę to inna bajka :)

Trzeba zacząć od tego, że nie mam nawet niezbędnego flattenera (1000zł) a na aparat chcę dać w okolicach 2500zł tak więc myślami daleko mi do kamery :D no i uważam, że na razie za wcześnie na kamerę bo 80ED mam ledwo 2-3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez reduktora/flattenera ostre pole widzenia ma promień niewielkich kilku milimetrów (KAF 8300 bez szans na ostre całe pole) więc jeśli myślisz o formacie APSC lub większym, to ten element układu optycznego jest absolutnie niezbędny.

Musisz mieć świadomość, że jeśli wyguglujesz jakieś fotki z ED-ka to będą zrobione w znakomitej większość z dedykowanym reduktorem x0.85 który spokojnie daje radę z APSC, z większą klatką już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam ED80 (+ flattener) z Nikonem D610 (FF). Poniżej wrzucilem Ci stack NGC 7000 więc możesz sobie sprawdzić jak to wygląda i o ile warto robić cropa. Według mnie nawet po solidnym cropie akceptowalny wygląd gwiazd mieści się poza formatem APS-C więc warto iść w FF ze względu na większe FOV.

Oczywiście bez flattenera będzie sporo gorzej i sporo może Ci to radochy odebrać jednak. Co do winiety to czym się przejmować? Robisz flaty i winiety nie ma.

 

https://drive.google.com/file/d/1OCZmYyE9088YF01Rt4TaRuDPbMISf3_j/view?usp=sharing

 

A fotkę po cropie w okolicach 1.4 masz tutaj (dla mnie gwiazdy na rogach są na tyle ok, że więcej nie ciąłem):

 

NGC 6888

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Nedved
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kubiłan napisał:

To tak pobocznie zapytam czy ktoś kojarzy jaką średnicę obrazowania (imaging circle) lub jaki największy sensor zagra ze SW ED 120/900?

Miałem oba te refraktory i stosując dedykowane reduktory x0.85 w obu sprawa wygląda podobnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Nedved napisał:

Ja używam ED80 (+ flattener) z Nikonem D610 (FF). Poniżej wrzucilem Ci stack NGC 7000 więc możesz sobie sprawdzić jak to wygląda i o ile warto robić cropa. Według mnie nawet po solidnym cropie akceptowalny wygląd gwiazd mieści się poza formatem APS-C więc warto iść w FF ze względu na większe FOV.

Oczywiście bez flattenera będzie sporo gorzej i sporo może Ci to radochy odebrać jednak. Co do winiety to czym się przejmować? Robisz flaty i winiety nie ma.

 

https://drive.google.com/file/d/1OCZmYyE9088YF01Rt4TaRuDPbMISf3_j/view?usp=sharing

 

A fotkę po cropie w okolicach 1.4 masz tutaj (dla mnie gwiazdy na rogach są na tyle ok, że więcej nie ciąłem):

 

NGC 6888

 

Pozdrawiam

T-ring masz 42 czy 48mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.