Skocz do zawartości

Darmowe pomiary widm filtrów


Rekomendowane odpowiedzi

Ze wszystkimi customowymi filtrami chyba się nie wyrobię... ale mam standardowe gdyby były potrzebne do porównań...:

 

* Baader [O III] standard 8,5nm

* Astronomik CLS-CCD

* SVbony UHC

* Baader Neodym

* Optolong [S II] 12nm

* Baader H-alpha standard 7nm

* Astrodon UVenus / ZWO CH4 / Baader CH4

 

Z customowych 630nm Aliexpress ([O I]), może 1008nm Omega Optical (1010nm nocna strona Wenus) a reszta aliexpressu na pewno nie dojdzie za szybko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, riklaunim napisał:

Ze wszystkimi customowymi filtrami chyba się nie wyrobię... ale mam standardowe gdyby były potrzebne do porównań...:

 

 

 

 

Powiem tak: potrzebne nie są. Przy okazji odpiszę też dwóm osobom, które zaproponowały mi przysłanie filtrów do pomiaru jeśli mi "na tym zależy".

 

Ogólnie celem akcji pomiarowych nie jest to, by zebrać kilkanaście/kilkadziesiąt kolejnych widm filtrów. Kiedyś rzeczywiście chciałem zebrać dużą bibliotekę widm różnych filtrów, by wiedzieć jakie są produkty różnych producentów. Później jednak uświadomiłem sobie, że co prawda taka biblioteka pozwala sobie wyrobić opinię o producencie, to jednak nie odpowie na pytanie czy kolejny egzemplarz jakiegoś filtra będzie bardzo dobry czy też nie. 

 

To po co robię te akcje? Dla Forumowiczów. By ci, którzy chcą wiedzieć czy mają dobre filtry, mieli sposobność się dowiedzieć. By Ci, którym trafił się nieudany egzemplarz wiedzieli, że mogą uzyskiwać zdecydowanie lepsze wyniki po wymianie go lepsze szkiełko. Czyli ogólnie jest to akcja dla Forumowiczów, którym zależy. 

 

@riklaunim jeśli zależy Ci pomiarze filtrów, to chętnie Ci je zmierzę :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czterech osób filtry już do mnie dotarły.

Piąta paczka jest w drodze.

Paczki nr 6 i 7 widzę aplikacji InPost, ale jeszcze nie zostały nadane. Postarajcie się je wysłać w porę, by wyruszyły do Krakowa jeszcze dzisiaj w nocy!

Paczkę numer 8 jeden kolega przywiezie mi w piątek do pracy.

 

To największa z dotychczasowych akcji pomiarowych.

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem paczkę powrotną z filtrami i czuje się mocno zawiedziony. @dobrychemik ostrzegał, że istnieje szansa, że pomyli filtry i ktoś dostanie zamiast jakiegoś CLS Antlię 3nm lub coś w ten deseń. 

Po otwarciu kartoniku z przykrością stwierdzam, że znajdują się tam tylko moje UV-IRy, CLSy i inne MOONY, żadna zamiana wody w wino filtrów nie nastąpiła. 

Jestem zdruzgotany...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.