Skocz do zawartości

Darmowe pomiary widm filtrów


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z zapowiadającymi się pomiarami filtrów Chroma. Otóż są to filtry 36mm bez opraw. Mam obiekcje przed żonglowaniem tak drogimi szkiełkami bez jakichkolwiek zabezpieczeń, więc przydałaby się jakaś oprawa na te filtry - szczególnie jeśli miałbym też im robić pomiary kątowe. Czy ktoś z Krakowa ma coś takiego i mógłby użyczyć na czas pomiarów?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, dobrychemik napisał:

Mam pewien problem z zapowiadającymi się pomiarami filtrów Chroma. Otóż są to filtry 36mm bez opraw. Mam obiekcje przed żonglowaniem tak drogimi szkiełkami bez jakichkolwiek zabezpieczeń, więc przydałaby się jakaś oprawa na te filtry - szczególnie jeśli miałbym też im robić pomiary kątowe. Czy ktoś z Krakowa ma coś takiego i mógłby użyczyć na czas pomiarów?

 

 

Mam wydrukowaną taką oprawę wg projektu apolkowskiego, dostaniesz ją ode mnie. Oprawka to adapter z 36mm na 2". Jest z kolorowego pla, robiłem próby, a teraz zamówiłem czarny i będę drukował finalnie więc mogę oddać. 

 

P. S. Moje Antlie 36mm będą w piątek ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcisk, który mocno siedzi. Można zrobić jakąś dziurkę/ wycięcie w zewnętrznym pierścieniu do podważania zaślepki. 

 

Można też przeszlifować papierem ściernym zewnętrzna krawędź zaślepki, a wkładać luźno i np zaklejać taśmą. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Wcisk, który mocno siedzi. Można zrobić jakąś dziurkę/ wycięcie w zewnętrznym pierścieniu do podważania zaślepki. 

 

Zabawnie byłoby złamać Chromę próbując ją wyjąć z takiej obudowy. Właściciel wręcz popłakałby się ze śmiechu. :D

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem cztery osoby zdecydowały się na pomiary. Będą Chromy, Antlie, ZWO, Edmund Optics i Omega Optical - dość egzotycznie i zdecydowanie ciekawie :)

@kubaman obiecał oprawę na filtry 36mm - przyda się, bo i takie szkiełka bedą mierzone.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejne pomiary planuję robić w piątek 26. listopada. Kto chce skorzystać, zwłaszcza w kontekście sprawdzenia nowych nabytków to proszę sobie odpowiednio zaplanować zakup i wysyłkę.

 

Reguły jak zawsze te same:

- właściciel opłaca przesyłkę w obie strony

- mierzę tylko czyste filtry

- pomiar i opracowanie wyników jest gratis

- mam prawo publikować wyniki pomiarów, choć nie ujawniam tożsamości właściciela.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że czasami wiedza o jakości filtra bywa problematyczna. Jak się zachowacie, gdy okaże się, że filtr, który chcecie sprzedać jest bardzo kiepski? Poinformujecie potencjalnego kupującego? Większość tak, ale niestety nie wszyscy. Jakiś czas temu miałem wielki dylemat czy interweniować, gdy był sprzedawany bardzo kiepski filtr. Nadal nad tym myślę. A może w PW sprzedający napisał kupującemu o wyniku pomiaru i niepotrzebnie się przejmuję?

Wszystko przez to, że nieporównanie częściej filtry są poniżej niż powyżej specyfikacji podawanej przez producenta.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

Kolejne pomiary planuję robić w piątek 26. listopada. Kto chce skorzystać, zwłaszcza w kontekście sprawdzenia nowych nabytków to proszę sobie odpowiednio zaplanować zakup i wysyłkę.

 

Reguły jak zawsze te same:

- właściciel opłaca przesyłkę w obie strony

- mierzę tylko czyste filtry

- pomiar i opracowanie wyników jest gratis

- mam prawo publikować wyniki pomiarów, choć nie ujawniam tożsamości właściciela.

Z wielką chęcia, szkoda że jestem poza granicami kraju bez dostępu do sprzętu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zlew napisał:

Trzeba się jakoś w PW zaawizować?

 

Myślę, że łatwiej będzie wysłać filtry po uzyskaniu danych do wysyłki :)

Poza tym dobrze uzgodnić jakie filtry mają być mierzone. Każdy pomiar i obróbka danych wymagają jednak trochę czasu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dobrychemik napisał:

Dodam, że czasami wiedza o jakości filtra bywa problematyczna. Jak się zachowacie, gdy okaże się, że filtr, który chcecie sprzedać jest bardzo kiepski? Poinformujecie potencjalnego kupującego? Większość tak, ale niestety nie wszyscy. Jakiś czas temu miałem wielki dylemat czy interweniować, gdy był sprzedawany bardzo kiepski filtr. Nadal nad tym myślę. A może w PW sprzedający napisał kupującemu o wyniku pomiaru i niepotrzebnie się przejmuję?

Wszystko przez to, że nieporównanie częściej filtry są poniżej niż powyżej specyfikacji podawanej przez producenta.

Nie dziwię się, że masz dylemat. Czasami informacje przekazywane są poza głównym wątkiem. Czasami. Obstawiam, że większość nie informuje o wykonanych badaniach. Z drugiej strony kupując najtańsze filtry trzeba się trochę liczyć z ewentualnymi gorszymi parametrami. Ale nie odpowiem na pytanie "czy się wtrącać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2021 o 20:48, dobrychemik napisał:

Myślę, że łatwiej będzie wysłać filtry po uzyskaniu danych do wysyłki :)

Poza tym dobrze uzgodnić jakie filtry mają być mierzone. Każdy pomiar i obróbka danych wymagają jednak trochę czasu...

Wysłałem PW ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się narobiło. Tyle osób na raz jeszcze mi nigdy nie zapowiedziało przysłania filtrów. Może ich nie pomylę. Z góry przepraszam jak ktoś zamiast GSO dostanie Antlię. Zasada nieoznaczoności Heisenberga dopuszcza spontaniczną zamianę miejscami dwóch filtrów - jest to prawo przyrody i nie ma co z nim dyskutować, ani się na nie krzywić :D

 

Na koniec prośba o chwilę refleksji. A co jeśli okaże się, że TWÓJ filtr jest do bani? Postanowisz go sprzedać i co wtedy? Ujawnisz wynik, to będziesz na tym stratny. Zataisz wynik, to będziesz naciągaczem. Bardzo proszę, by osoby, które wybrałyby opcję drugą, raczej powstrzymały się od wysyłki filtrów do pomiarów. Pomiar widma może zwiększyć, ale i zmniejszyć wartość filtra; przed pomiarem wartość filtra jest niedookreślona.

Kot Schrodingera, filtr Chemika - widzę pewną analogię ;)

 

Pozdrawiam kwantowo :)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedanie filtra i zatajenie informacji że jest on do dupy mimo że się taką wiedze posiada nie jest naciąganiem. Jest to po prostu oszustwo.

Mi Oskar mierzył wszystkie fliltry. Całe szczęście tylko jeden trafił mi się troszkę poniżej średniej. Sprzedałem go za odpowiednio niższą kwotę i w ogłoszeniu wkleiłem wykres z pomiaru.

Po pierwsze te kilka złotych różnicy w cenie nie jest warte dobrej opinii, po za tym czół bym się bardzo źle wiedząc że nowy nabywca zamiast się cieszyć z nabytku na który odkładał kasę dostał gorszy towar.

Po drugie to że filtr na pomiarach wypadł słabo nie znaczy że jest od razu śmieciem. Na pewno ktoś się znajdzie komu inny rozstaw przepustowości będzie bardzo pasował, bądź ktoś kto ma mniejszy budżet i będzie zadowolony z filtru o mniejszej transmisji ale tańszego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.