Skocz do zawartości

iOptron CEM60/70 - opinie?


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne są tutaj użytkownicy CEM60 lub 70. Jakie macie opinie o montażu, w porównaniu do niższej półki- SW EQ6, AZ-EQ6GT i tym podobne?

Zastosowanie- astrofoto przy większych obciążeniach: 15-18 kg.

Jakieś wady fabryczne/wady projektu?

Czy pojawiają się problemy z powodu nadmiernie szybkiego zużycia?

Jak z realizacją napraw gwarancyjnych?

Dokładność prowadzenia z guidingiem (multi-star)?

Jak z fotami na dłuższych ogniskowych (1000-1500mm)?

Czy tri-pier iOptron jest istotnie lepszy od solidnego stalowego trójnoga?

 

Z góry dziękuję za podzielenie się opiniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirien Twój były EQ6 ma się bardzo dobrze, ostatnio zrobiłem gruntowny remont i tuning, ale dochodzę do wniosku, że jestem trochę za blisko maksymalnego udźwigu z MN190, kamerą, kółkiem, większym guiderem, etc.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dzis wspominam ten montaz. Prowadził ed 100 jak złoto. Obecnie uzytkuje heq5 i.pomimo ze pracuje swietnie bo nowe ciche silniki(nadal krokowce dla niedowiarków) sa super, to jednak swiadomosc ze realnie max ed80 moge na tym wozic do astro to troche mnie źli :)

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ogniskowa 1000 mm i około 15 kg sprzętu demaskuje nawet drobne problemy i fabryczne niedomagania. Wykonałem pewną modyfikację osi RA żeby usunąć minimalny backlash w pewnym zakresie jej obrotu ale nie mam jak przetestować bo albo brak czasu albo pogody. Jak przetestuję i się okaże, że działa to otworzę wątek z opisem na forum. Choć i tak pewnie kiedyś się przesiądę na coś o większym udźwigu bo z prawami fizyki ciężko wygrać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia o cem60ec.

Stabilnosc, powtarzalnosc, moze nie prefekcja wykonania, ale ja jestem zadowolony. Po wyjęciu z kartonu rms +-0.6. Nic wiecej obecnie mi nie potrzeba. Max na czym dzialalem to 100q ze skala 1.6"/px. W punkt prowadzil mi bez guidingu do 15min, z gudingiem 45min sa punktowe. Więcej nie sprawdzalem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził twoje dokonania w tym zakresie. Jeżeli nie wycisnę z EQ6 ile potrzebuję to pewnie CEM70 będzie nieunikniony ale ta cena, eh. Ale mój jeden zestaw waży tyle co twoje potencjalne 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Nie zamierzam zejść poniżej 0.78"/pixel, gdzie obecnie jestem, między innymi z tego powodu. Jeżeli drugą rurkę kupię, to z ogniskową o połowę mniejszą. Ale, z drugiej strony, nie chcę być zmuszony do używania krótszych ogniskowych przez ograniczenia montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem ze z premedytacja uzywam ktorkich ogniskowych. Np zdjecie Spagetti, kadr z Trexem nie powstalby z moja kamera i np 100q.

Z doświadczenia uwazam ze okolice 500mm daja mozlowosc fotografowania np mgławic przez co najmniej 4-5lat. Wieksza skala to setup tzw galaktyczny. Czesto żałuję że nie mam nic w okolicach 1m.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z premedytacją używam 1000 mm, z kolei. Gdy zastanawiałem się nad zebraniem sprzętu to zauważyłem, że mnóstwo ludzi używa ~500mm a ja chciałem robić coś trochę innego- NB z długą ogniskową i wyłuskiwać detale z popularnych obiektów mgławicowych. Chciałem także używać tegoż samego zestawu do wizuala, więc złapałem Maka-Newtona 190/1000 gdy tylko mogłem- prawdziwie uniwersalny teleskop. Wiedziałem o znacznych wymaganiach dotyczących seeingu i prowadzenia, ale lubię skoki na głęboką wodę i celowo zignorowałem przykazanie "początkujący ma kupić mały refraktor".

 

Trochę paradoksalnie wyszło. W praktyce użyłem EQ6+MN190 do wizuala trzy razy- kilkadziesiąt kilo żelastwa jest niepraktyczne- niespodzianka! a do wizuala mam AltAz + MN56 Intesa. A łapałem głównie LRGB a nie NB, jak planowałem. Mając do wyboru galaktykę w zenicie i mgławicę nisko biorę galaktykę- szkoda mi wysiłku na fotografowanie przez masę powietrza. Pogodziłem się z tym i zastąpiłem ZWO LRGB zestawem DS LRGB Astronomika ale nie miałem nawet czasu przetestować...

 

Zapędziłem się więc w pewnego rodzaju pułapkę i kombinuję... CEM60/70 trochę by ułatwił życie w tym kącie- dzięki za praktyczne dane, mam nad czym rozmyślać.

 

Długa ogniskowa jest super i nie żałuję, że zacząłem od 1000 mm. Obecnie przesiadka na połowę tego byłaby trywialna dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.