Skocz do zawartości
  • 0

GSO 10 dobson.


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem GSO 10 na dobsonie. Synta 6 została sprzedana a w międzyczasie złapałem dziesiątkę. Sytuacja, która mi nie daje spokoju to podniesione lustro do astrofotografii samolotów, którą uprawiał poprzedni właściciel. Myślałem, że wpływ na obserwacje będzie znikomy lub praktycznie zerowy, ale pojawia się jeden problem. Aby wyostrzyć na okularach zakładam extendera od GSO 35mm. O ile na es 6.7 nie ma najmniejszego problemu z wyostrzeniem to na byku dwucalowym pojawia się problem. Problemem nie jest złapanie ostrości bo i na es 24 i GSO 30 ostrość łapie. Kłopot mi sprawia widok pająka w okularze. Im dalej mam oko od okularu tym wyraźniej go widać. Przy dzisiejszej obserwacji księżyca było super wszystko ok poza tym że na samym środku okularu widzę coś jakby cień pająka. Czy powodem jest podniesione lustro? Ostrzy super powtarzam. Jednak widzę pająk. Teleskop skolimowany na tip top. W szóstce nie było tego problemu, a tu występuje na okularze przeglądowym. Duże powiększenie i problem znika.

IMG_20210716_192038.jpg

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To nie podniesienie lustra, a źrenica zmniejsza Ci się do rozmiarów wtórnego. Dziwna sprawa, sam obserwowałem 6" f/4 księżyc, 40% obstrukcji i bodajze nie mialem takiego problemu.. może chodzi o skalę, u Ciebie to będzie dwa razy większy power nie wiem... W 6" nie widziałeś tego efektu, bo raz źrenicę wyjściową mialeś na poziomie 4mm i wtórne zajmowało w niej 1mm, tutaj zajmuje najpewniej ze 2mm i to wystarczyło, a dwa gdybyś do synty 6 wrzucił okular 45-50mm , bo to jest ekwiwalent 30mm w 10" to byłoby podobnie.

Lustro doradziłbym opuścić jak nie planujesz foto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Łatwo powiedzieć opuścić gdy nigdy nie bawiłem się nawet w wyjmowanie go z tubusu. Wiem co i jak ale jakoś nie palę się żeby to zrobić. Co do źrenicy. Dziś było w miarę jasno, czy w nocy na powiedzmy veilu też będzie mi to tak przeszkadzało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Usunąłem dodatkowe sprężyny na śrubach odpowiadających za podniesienie lustra. Nadal nie jest dobrze. Pająk także pojawia się w okularze es 6.7. czy może ktoś mi podesłać dokładnie jak wygląda jego cela z lustrem po wyjęciu w tubusu z każdej strony? Oczywiście potrzebuje zdjęć GSO 10, który nie ma podniesionego lustra. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coś mi się wydaje, że kolega poprostu szuka dziury w całym. Z teorii optyki wiązkę można sobie łamać gdzie się chce w granicach rozsądku. GSO ma duże LW z odpowiednim zapasem dla foto. To normalne zjawisko, że jak odciągamy oko od okularu to widzimy obraz LG zasłonięty cieniem LW. Obraz tworzy się prawidłowo tylko w miejscu odległości źrenicy wyjściowej. Nic ponad i nic przed, bo będą "latać" w polu "fasole" i różne inne zjawiska paranormalne. Może lepiej poćwicz łapanie odległości źrenicy niż się przejmujesz. Coś mnie się wydaje, że może ty oglądasz z okularami na nosie albo boisz się zbliżyć odpowiednio oko do gumy okulara.

Jak kolega umie sobie obniżyć oprawę LG do sklepowego stanu to tak byłoby najlepiej dla świętego spokoju.

Kiedyś pewien uznany guru napisał żeby się nie przejmować wrażliwością długiego okularu na przesłonięcie centralne bo zwykle teleskopem lustrzanym to niebo nocą się ogląda a nie krajobrazy do góry nogami czy zamienione stronami w lustrzanej kątówce z katadioptrykiem.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten pająk pojawia się przy odsunięciu oka od okularu w es 6,7. Wydaje mi się że to raczej naturalny obraz. W każdym teleskopie który ma obstrukcje centralną to zjawisko występuje. Martwiące jest przyłożenie oka do okularu i widok pająka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To niech na dowód swoich złowieszczych teorii zrobi foto krajobrazu za dnia lub Łysego w projekcji okularowej telefonem czy czymś podobnym.

A to ten popularny GSO czy jakiś F/4 ? Wymiana na większe LW być może poprostu bardziej uwidacznia sie w wizualu.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wymagane ode mnie foto, fasolka to nie jest bo im bliżej okularu wlepie oko tym jest lepiej. Im dalej tym wyraźniej widzę pająk. Dziś skoczyłem tydzień nocnej zmiany. W końcu test w nocy. Mam nadzieję, że jest jak mówicie i po ciemku nie będzie przeszkadzał taki efekt. Jeśli będzie wszystko ok to napiszę i przeproszę za zamieszanie :)Pozdrawiam.

IMG_20210718_203112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.