Skocz do zawartości
  • 0

Który teleskop do astrofotografii?


Dżuma

Pytanie

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam serdecznie. 
Jakieś 5 lat temu za namową dzieci pojawił się w domu pierwszy teleskop newton 200/1000 zagadkowej firmy Helios kupiony od starszego pana. Przez pierwszy rok z dziecmi zgłębialiśmy więdzę i podziwialiśmy piękno nocnego nieba. Jak to bywa z dziećmi zapał szybko się skończył, syn po roku stracił zainteresowanie. Córka wytrzymała rok dłużej, chociaż całkiem zainteresowania nie straciła.
Od zawsze lubiłem pstrykać zdjęcia więc postanowiłem spróbować astrofotografii, więc od 3 lat próbuję robić zdjęcia DSO.
W miarę możliwości rozbudowuję swój zestaw, na chwilę obecną mam:
montaż EQ6
helios 200/1000
guiding ASI 120 mini podłączona pod lekko przerobiony szukacz 9x50
Canon 500D (wymieniony filtr na Baader BCF 1)
Filtr Baader UHC-S/L-Booster 2"
Całość sterowana z Astroberry na Raspberry Pi 3.

Przez ostatni rok zrobienie zadowalającego zdjęcia graniczyło z cudem, wyciąg ma straszne luzy. Planowałem wymianę wyciągu i zakup korektora komy ale nie wiem czy ma to sens.
Od dobrego miesiąca przeszukuje wszystkie możliwe strony i fora, i czym więcej czytam i oglądam tym bardziej nie wiem co kupić:)
Mam na ten cel przeznaczone 5-6tyś.

 

Znalazłem kilka opcji
1. Tuba optyczna 8" F/4 M-LRN OTA, korektor komy Baader MPCC Mark III Photo 2" i Kamera ZWO ASI 294 MC (lub Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW gdyż często piszą o walce z kolimacją z f4)
2. Sky-Watcher Evostar BKED 80 OTAW Black Diamond + reduktor ogniskowej 0,85x.  
3. William Optics Zenithstar 73 III

4. może jakieś inne propozycje?

 

No i oczywiście jakąś lunetę do guidingu np. William Optics UniGuide 32 mm. 
Zastanawiam się też nad jakąś kamerą, ale nie wiem czy nie lepiej pomęczyć jeszcze canona i w przyszłym roku może się uda kupić monochromatyczną z chłodzeniem i koło filtrowe.
Pstrykam głównie z podwórka, mieszkam na wiosce niestety blisko lotniska od wschodniej strony straszna łuna. Według skali Bortle’a klasa 5. Jest kilka  fajnych miejscówek z 2 klasą 
i to całkiem niedaleko (około 300km) można fajne domki na odludziu wynająć. 

 

I tu prośba do Was o poradę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, Dżuma napisał:

SharpStar 94EDPH f/5,5 Triplet ED APO

To żeby nie marnować czasu i niepotrzebnie się nie stresować. Poproś sprzedawcę o rozpakowanie egzemplarza, powieszenie go na montażu pod gwiazdami, razem z pełną klatką. Po zrobieniu testów niech Ci odeśle rawy/fity i będziesz mógł zobaczyć co kupujesz. To nie są chińskie noże za 15$, gdzie producent deklaruje ostrość przez 8 lat. Sharpstar jakieś 1-2 lata temu mocno dostał po dupie od klientów, do tego stopnia, że jego kryjące pełną klatkę refraktory szybko zniknęły ze sklepów. Sam miałem 2 sztuki, obie wróciły do producenta, a do mnie kasa po roku batalii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, count.neverest napisał:

To żeby nie marnować czasu i niepotrzebnie się nie stresować. Poproś sprzedawcę o rozpakowanie egzemplarza, powieszenie go na montażu pod gwiazdami, razem z pełną klatką. Po zrobieniu testów niech Ci odeśle rawy/fity i będziesz mógł zobaczyć co kupujesz. To nie są chińskie noże za 15$, gdzie producent deklaruje ostrość przez 8 lat. Sharpstar jakieś 1-2 lata temu mocno dostał po dupie od klientów, do tego stopnia, że jego kryjące pełną klatkę refraktory szybko zniknęły ze sklepów. Sam miałem 2 sztuki, obie wróciły do producenta, a do mnie kasa po roku batalii.

A takie dobre opinie na jego temat czytałem. Dzięki za informacje. Problem z transportem na reklamacje u mnie jest. Już przerabiałem akcje z celnikami. 

W sumie jak do jutra nie zamówię to dopiero w grudniu, a we wrześniu 3tyg urlopu.

William Optics Zenithstar 73 III

Askar FRA400

 Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro byłeś gotów prawie 6k wydać, to już chyba lepiej brać 

https://teleskopy.pl/William-Optics-Gran-Turismo-81-IV-(tryplet-APO-FPL53-81-mm-f/5,9,-2,5--R&P,-kolor--red-/-czerwony-SKU--A-F81GTIVRD)-+-Uniguider-50-mm-gratis-(tylko-4-sztuki!)-teleskopy-6305.html

WO są sprawdzone raczej i z tego co widzę, to FF obsłużyć powinno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.