Skocz do zawartości

Heq5 na losmandy


manieksky

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w zeszłym tygodniu wymieniłem siodło w moim heq5 na ten: Siodło HEQ5 Geoptik

 

Czy warto było wydać tyle pieniędzy na nowe siodło gdy używam tylko szyny vixen? Rzecz gustu, ale w porównaniu do siodła fabrycznego, wygodniej mi się zawieszało teleskop i czuje się pewniej że teleskop siedzi sztywno (i nie rysuje już swojej ślicznej czerwonej szyny vixen ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Że się tak zapytam:
A przypadkiem HEQ5 nie ma siodła na szynę Losmandy fabrycznie?

 

Bo jestem przekonany, że mój ma.

A gdzie kupowałeś?

Od zarania wieków HEQ5 miał siodełko vixena, natomiast niedawno pojawiła się jakaś wersja Dual, która podobno istnieje, ale nie ma jej w żadnym sklepie :) Nie wiem jednak, czy sprzedawane są oba warianty, czy zamienili ten stary model, tylko sklepy nie zaktualizowały zdjęć i opisów.

2 godziny temu, manieksky napisał:

Czy ktoś już przerabiał jak w tytule te siodełka są strasznie drogie i nie wiem czy gra warta świeczki.

Wg mnie to strata kasy. I tak nie będziesz wieszać więcej niż 8", a pod taką tubę wystarczy zastosować jakiegoś sztywniejszego vixena. Mam u siebie właśnie taki pogrubiony dovetail i tuba siedzi sztywno jak skała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

A gdzie kupowałeś?

Od zarania wieków HEQ5 miał siodełko vixena, natomiast niedawno pojawiła się jakaś wersja Dual, która podobno istnieje, ale nie ma jej w żadnym sklepie :) Nie wiem jednak, czy sprzedawane są oba warianty, czy zamienili ten stary model, tylko sklepy nie zaktualizowały zdjęć i opisów.

 

W Delcie już blisko rok temu.

Mój ma siodło na dwie śruby w którym można zamocować dwa rozmiary szyn (mniejsza na pewno Vixen, większa to właśnie chyba Losmandy). No i dokręcanie śrub powoduje, ze siodło się schodzi, same śruby nie dotykają szyny.

 

Dokładnie takie jak tutaj:
saxon HEQ5 Pro Mount with Steel Tripod [Dual Saddle]

 

(obrazek stąd: https://www.saxon.com.au/saxon-heq5-pro-mount-with-steel-tripod.html.html )

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

A gdzie kupowałeś?

Od zarania wieków HEQ5 miał siodełko vixena, natomiast niedawno pojawiła się jakaś wersja Dual, która podobno istnieje, ale nie ma jej w żadnym sklepie :) Nie wiem jednak, czy sprzedawane są oba warianty, czy zamienili ten stary model, tylko sklepy nie zaktualizowały zdjęć i opisów.

Wg mnie to strata kasy. I tak nie będziesz wieszać więcej niż 8", a pod taką tubę wystarczy zastosować jakiegoś sztywniejszego vixena. Mam u siebie właśnie taki pogrubiony dovetail i tuba siedzi sztywno jak skała.

Akurat 8 cali chcę powiesić i widać że ten dovetail losmandy budzi zaufanie :) ,takie większe siodełko pod ten heq5  kosztuje 970 zł ewentualnie 800 z chin ,ale chyba tak jak ty mówisz przetestuje na normalnym i zobaczę co się będzie działo.Myślałem że ktoś już zmieniał i widział różnicę lub nie stąd pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Patryk Sokol napisał:

 

W Delcie już blisko rok temu.

Mój ma siodło na dwie śruby w którym można zamocować dwa rozmiary szyn (mniejsza na pewno Vixen, większa to właśnie chyba Losmandy). No i dokręcanie śrub powoduje, ze siodło się schodzi, same śruby nie dotykają szyny.

 

Dokładnie takie jak tutaj:
saxon HEQ5 Pro Mount with Steel Tripod [Dual Saddle]

 

(obrazek stąd: https://www.saxon.com.au/saxon-heq5-pro-mount-with-steel-tripod.html.html )

Ja mam to stare tylko vixen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, manieksky napisał:

Akurat 8 cali chcę powiesić i widać że ten dovetail losmandy budzi zaufanie :) ,takie większe siodełko pod ten heq5  kosztuje 970 zł ewentualnie 800 z chin ,ale chyba tak jak ty mówisz przetestuje na normalnym i zobaczę co się będzie działo.Myślałem że ktoś już zmieniał i widział różnicę lub nie stąd pytanie

U mnie 8" Newton wisi na Vixenie. Zero problemów z czymkolwiek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

W Delcie już blisko rok temu.

A kupowałeś to? https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-heq5-pro-statyw-neq5?from=listing&q=heq5

Czyli nie uaktualnili zdjęć i opisu, ale faktycznie wprowadzili nowy model.

3 godziny temu, manieksky napisał:

Akurat 8 cali chcę powiesić i widać że ten dovetail losmandy budzi zaufanie :) ,takie większe siodełko pod ten heq5  kosztuje 970 zł ewentualnie 800 z chin ,ale chyba tak jak ty mówisz przetestuje na normalnym i zobaczę co się będzie działo.Myślałem że ktoś już zmieniał i widział różnicę lub nie stąd pytanie

Co najwyżej kup sobie tego typu vixena: https://deltaoptical.pl/dovetail-plate-wo-vixen-style, będzie 100x taniej, a równie sztywno. Te fabryczne dovetaile SW faktycznie nie są idealne (co objawia się jedynie przy dużym wietrze). Ewentualnie u góry zwykłego dovetaila dokręć aluminiową płytkę, która go usztywni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

A kupowałeś to? https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-heq5-pro-statyw-neq5?from=listing&q=heq5

Czyli nie uaktualnili zdjęć i opisu, ale faktycznie wprowadzili nowy model.

Co najwyżej kup sobie tego typu vixena: https://deltaoptical.pl/dovetail-plate-wo-vixen-style, będzie 100x taniej, a równie sztywno. Te fabryczne dovetaile SW faktycznie nie są idealne (co objawia się jedynie przy dużym wietrze). Ewentualnie u góry zwykłego dovetaila dokręć aluminiową płytkę, która go usztywni.

Niestety już takich nigdzie nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2021 o 12:19, rybek0s napisał:

Hej, w zeszłym tygodniu wymieniłem siodło w moim heq5 na ten: Siodło HEQ5 Geoptik

 

Czy warto było wydać tyle pieniędzy na nowe siodło gdy używam tylko szyny vixen? Rzecz gustu, ale w porównaniu do siodła fabrycznego, wygodniej mi się zawieszało teleskop i czuje się pewniej że teleskop siedzi sztywno (i nie rysuje już swojej ślicznej czerwonej szyny vixen ;) )

Wymieniłem u mnie też na to siodełko i powiem ci że różnica jak dla mnie  jest spora, chodzi o różnice między vixen a losmandy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zaprzeczyć, że większa szerokość szyny to większa sztywność mocowania. Gdy przesiadłem się z HEQ5 na CEM70G, przesiadłem się również na Losmandy. Ale z HEQ5 też miałem w zamyśle zmianę głowicy na mocowanie Losmandy.

Używam Newtona 8" i uważam, że mój teleskop wygląda nieco poważniej na Losmandy. Szyny Losmandy mają jeszcze inne zalety. Ponieważ są szerokie, można korzystając z nich zamontować na grzbiecie teleskopu dodatkowy osprzęt. U mnie "power box" i lunetka prowadząca.

 

DSC07310.jpg.c0a473fb75337eba07bfbabbb2d8e79c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.