Jump to content

Zastępstwo kitowców do dobsona 8"


Łukasz Wieczorek
 Share

Recommended Posts

ESy 82deg+ to raczej 'na szeroko'... 

Planety to zwykle okulary o mniejszej ilości szkła zatem mające mniejsze pole. ESy też można stosować do planet, ale lepsze obrazy dadzą LVW czy ortho. 

To takie explanation, bo nie do końca zrozumiałem jakich okularów szukasz. 

 

Popatrz na astromaniak.pl. 

Link to comment
Share on other sites

Temat dla potomności. Newton 8" na dobsonie to popularna sztuka i może początkujący skorzystają też.

Morfeusze to i drogo i cięko zdobyć. Do bino będą kiedyś, na razie mały dobsonik. Pole 82' do planet mi pasuje bo długo się w polu utrzymuje;) O omegonach też czytałem dużo dobrego. Miałem barlowa od Esów, jakość miażdży wszystkie gso i inne. Wole jednak mieć krótki okular bez niego. Kwestia praktyczna, wracam z pracy, sesyjka na szybko i spać. Dla tego zamiana na mniejszy telep i lornetke.

Zachęcam do propozycji i udzielania rad. Może przenieść wątek gdzieś do sprzętu? Zestaw upgrade okularów markowych do 8"?

 

Link to comment
Share on other sites

Stało się. Jedzie Es 8.8"82'. Będę mógł go porównać z serią 100'. Dodatkowo dobrałem 30mm baader scopos 70'. 

Jak dokonałem wyboru? Spotkałem się z opiniami, ze sto stopni i więcej to za dużo. Mi się bardzo podobało, ale zobaczymy.

Powiększenie 40x ładnie powinno wyglądać na Andromedzie, Mgławicy Oriona i Plejadach. Porównam też widoki z lornetką 15x70 i 10x50. 

Okular 8.8 daje mi powiekszenie ok 140x. Chodziło o wypełnienie pola przy księżycu i powinno ładnie wyjść przy 82stopniach z lekkim marginesem.

Szczerze też powiem, że jest to w miarę bezpieczny okular do planet. Nie za duże powiększenie nie obarczone ruchami atmosfery rąk jak krótsze szkła. Będę też celował w jakieś kulki, zobaczymy co pokaże poczciwą synta pod podmiejskim niebem. Może filterki uhc przyjdą w końcu i zobaczę co potrafi fajna lorneta w szrankach z armatką.

Podsumowując: 

Zestaw dobrany do szybkich obserwacji łatwych obiektów, nie do polowania na cały katalog. Dobrany tak, aby można było brać go pod pachę i targać po polu. Krótkie sesje, ale częste, niezależnie od fazy księżyca i pory roku, a jedynie od chmur.

Edited by Łukasz Wieczorek
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Stało się. Jedzie Es 8.8"82'

(...)

Okular 8.8 daje mi powiekszenie ok 140x. Chodziło o wypełnienie pola przy księżycu i powinno ładnie wyjść przy 82stopniach z lekkim marginesem.

Szczerze też powiem, że jest to w miarę bezpieczny okular do planet

 

 to okular do planetarek ale nie do planet. Powiedziałbym nawet, że to najgorszy ze wszystkich ES-ów okular do planet, a żaden z nich do planet dobry nie jest. 8,8 mm ma spore odblaski, które bardzo psują obrazy planet, a duża źrenica wyjściowa też nie pomaga. Efekt irradiacji psuje detal. Takie źrenice wyjściowe i powiększenia na planetach to tylko z bino

 

do planet potrzebne są okulary o małej ilości szkła. Z Vixenów dobre są lantany ale nie LVW tylko LV (i nowsze z tej serii NLV i SLV). Mają małe pole widzenia co przy braku śledzenia utrudnia obserwacje ale ostrość na znakomitym poziomie. Poza tym dobre Plossle lub orciaki

 

z tańszych okularów o szerszym polu można polecić TMB Planetary i ich klony oraz Celestrony X-Cell LX. Niektórzy używają Pentaxów XW ale ja ich na planetach nie próbowałem więc trudno mi je polecić do takich celów ale wiadomo, że to najwyższa półka jakościowa, a producent zadbał o najdrobniejsze detale. Z Pentaxów do planet śmiało można kupować serię XO lub XF

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.