Skocz do zawartości

[K] Kupię sztuczną gwiazdę


alinoe

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Korzystam z tej z Astrocentrum i działa :D

Mam wersję 9um i jest autentycznie niezastąpiona.

Właśnie chciałem się dowiedzieć na temat różnic między 9 a 50um oczywiście oprócz średnicy światłowodu, która byłaby lepsza do mojego Maka 180 i czy dałoby radę korzystać z którejś w mieszkaniu (5m długości max) . Tam niby pisze w wersji dla 9um, że odległość 3m ale czy dla tej apertury dalej te 3m obowiązuje? Niestety, kompletny brak kontaktu z ich strony :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokamak to Skywatcher. To jest stellarator- jak Takahashi, odrobinkę tylko używany Co prawda kształt tej gwiazdki jest cokolwiek dziwny ale będzie pan zadowolony. 1,06 biliona euro. PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, alinoe napisał:

Właśnie chciałem się dowiedzieć na temat różnic między 9 a 50um oczywiście oprócz średnicy światłowodu, która byłaby lepsza do mojego Maka 180 i czy dałoby radę korzystać z którejś w mieszkaniu (5m długości max) . Tam niby pisze w wersji dla 9um, że odległość 3m ale czy dla tej apertury dalej te 3m obowiązuje? Niestety, kompletny brak kontaktu z ich strony :/

Znaczy to nie tak.

 

Bo o ile faktycznie te 3m pozwolą Ci uzyskać prawidłowy obraz dyfrakcyjny, to będziesz potrzebował wysunąć kamerę w kosmos na wyciągu.

Dla przykładu na 5m mój Newton potrzebuje solidnie ponad 0,5m przedłużek. W praktyce im dalej odsuniesz sztuczną gwiazdę tym lepiej.

Sam używam do tego garażu podziemnego, gdzie mam dzieścia metrów dystansu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Ja z RC8 (ogniskowa 1600 mm) jeżdżę na łączkę i ustawiam gwiazdę w odległości 100 m (serio), a i tak kilkucentymetrowej przedłużki jeszcze potrzebuję. Też myślałem na początku, że kupię taką i będę mógł po przekątnej pokoju kolimować ;)

A seeing Ci nie przeszkadza? :D

 

Bo mi jak ktoś w garażu drzwi otworzy to przeszkadza, a co dopiero na łączce :D

 

29 minut temu, alinoe napisał:

Ale rozumiem dla 9um potrzebuję mniejszego dystansu niż 50?

Nie potrzebujesz. Możesz mieć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze kilka kolimacji trafiło się przy b. spokojnej atmosferze. Ale przy ostatniej było kiepsko, musiałem się naczekać na spokojne momenty, żeby wyraźnie widzieć niezaburzone pierścienie dyfrakcyjne. Dobrze byłoby znaleźć kawałek jakiegoś opuszczonego rurociągu albo co, i kolimować przezeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zakupiłem" gwiazdę z astrocentrum ale ani nie można sfinalizować transakcji przez płatność internetową, ani nie ma podanego konta do przelewu, ani informacji, czy wysyłka pocztą płatna jest przy odbiorze. 0 kontaktu mailowego oraz telefonicznego. Czy ktoś wie, czy właściciel: Adam Kisielewicz ma założone tu konto? Może przez pw tutaj się odezwie...

 

PS: Znalazłem, ma.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem wkleić odpowiedź na moje pytanie odnośnie stosowalności sztucznych gwiazd 9um a 50um, gdyż na priv otrzymuję zapytania o różnicę. Odpowiedzi udzielił właściciel portalu astrocentrum.eu, mam nadzieję, że się nie obrazi:

 

Witam
 9u stosuje się do małych teleskopów rzędu do ogniskowej 1000mm zaś 50u ro teleskopów powyżej oraz istotne jest ogniskowanie teleskopu na małą odległość.
 Zakładając że mamy do dyspozycji owego maksutowa z ogniskową prawie 2m i nie możemy zogniskować naszej gwiazdy blisko tzn 5-6m od teleskopu to jak ją położymy w odległości 30m od teleskopu to nie będzie jej widać. Taka to różnica. jak wyciąg pozwoli zogniskować blisko to 9u jak tylko daleko to 50u.

 

Myślę, że wyjaśni to pewne wątpliwości.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.