Skocz do zawartości

IC 166, NGC 654, NGC 659, LDN 1343, LDN 1337 i sporo w okolicy


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Porwałem się z motyką na słońce i wymyśliłem sobie kadr, który będzie zawierał zarówno jasne gromady gwiazd jak i ciemne LDN-y.

Mogę już powiedzieć, że trzeba ze 3x więcej uzbierać materiału, żeby dało się bez stresu obrabiać :) 


Wybór padł na okolice gromady otwartej IC166, którą ustawiłem jako centralny punkty kadru.

Sama gromada jest dosyć ciekawa, ale ciężko znaleźć o niej informacje w "polskim" internecie :)
Całkiem niedawno złapał ją @Grzędziel


Sama gromada nie jest duża, bo jej rozmiar to zaledwie 0,5x0,5 stopni. Jest to gromada, która jest dosyć stara, jej wiek szacowany jest na ok 1 mld lat (±0,2 mld).
Dla ciekawskich, podsyłam link do artykułu naukowego odnośnie składu chemicznego oraz orbity w obrębie naszej galaktyki tej małej gromady: https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/aad048

 

Innymi, interesującymi elementami na tym zdjęciu są na pewno dwie młode gromady gwiazd NGC 654 oraz NGC 659.
Pierwszą z nich odkrył William Herschel 3 listopada 1787 roku. Znajduje się ona ok 8 tyś lat świetlnych od nas a jej wiek szacowany jest w przedziale od 15 do 40 mln lat.
Wiek tej gromady jest ciężki do oszacowania, ze względu na fakt, że znajdują się między nią a nami dwie warstwy pyłu kosmicznego, który skutecznie utrudnia prawidłową analizę gwiazd w tej gromadzie.
Wiemy, że w skład NGC 654 wchodzi supergigant typu F5Ia HIP 8106. Jest to największa i najmasywniejsza gwiazda tej gromady.

Drugą, równie młodą gromadą jest NGC 659. Została ona odkryta przez Caroline Herschel w 1783 roku. Oddalona jest o ok 8,2 tyś lat świetlnych od nas.
Szacowany wiek gromady to ~20 milionów lat.


Prócz gromad, są jeszcze bardzo ciekawe LDN-y. Część znajduje się tuż obok NGC 654, część po drugiej stronie kadru.
Do najładniejszych należą LDN 1343 oraz LDN 1337.

 

 

Jeśli chodzi o technikalia zdjęcia to:
TS Photoline 70/420 + 0.79x flattener
Canon 1100D mod
Całość na HEQ5 opaskowanym

96x300s ISO 800
200 Biasów
70 darków
60 dark flatów
60 flatów

Stackowanie w APP, obróbka w PS.

Jak zwykle, dziękuję za opinie i uwagi :)

IC166-postprocess.thumb.jpg.cd6dbb5e302457a47075825e59adb8f1.jpg

 

Opis:

IC166_postprocess_Annotated.thumb.jpg.9467092ca7e3c1bd22d6194d674ff950.jpg

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, flamezz napisał:

Cały obraz przygaszony jakbyś miał plexę przed teleskopem

 

Godzinę temu, .zombi. napisał:

O to właśnie.

Ta plexa to chyba jest światło z łysego :(

Wybrałem 2h klatek, które wyszły jeszcze przed księżycem (na szybko rozciągnąłem):

IC166-less.thumb.jpg.ce8e341f5c32d3fe19d3f4f13af083a4.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Pobawiłem się troszkę tym materiałem jeszcze:

IC166-processed-v2.thumb.jpg.dac7641b88443e71ec8b3e8f5f189745.jpg

Myślę, że jest lepiej.

 

Wydaje mi się że całość rozbija się o niebieskie zabarwienie całego kadru. Poniżej zamieszczam dwuklatkowego gifa który powinien pokazać różnicę.
(w tym wypadku to był po prostu "auto-kolor" w PS) 

 

 

test.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.