Skocz do zawartości

Zasilanie polowe - gotowe rozwiązania?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Od trzech tygodni nie widziałem pogodnej nocy, więc robię inne rzeczy :D

 

Zrobiłem sobie taką pierdółkę do raportowania przez sieć stanu naładowania baterii, i dzielę się instrukcjami, może komuś się przydadzą?

 

W skrócie, podpinasz to do baterii, w środku jest Raspberry Pi Pico które mierzy napięcie baterii i albo uruchamia serwer HTTP, albo wysyła dane przez MQTT.

 

Cały opis jak zrobić takie urządzonko jak zwykle na moim blogu.

 

https://d233f3e99deg9m.cloudfront.net/blog/22/soldered_final.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
3 godziny temu, Kajojk napisał(a):

Cześć 

Pytanie ile Wh powinna mieć taką gotową stacja żeby pociągnąć Neq6, kamerę Qhy163c chłodzona, 2 grzałki i Astrolink bee.??

Dzięki za odpowiedź. 

 

Jest wątek na CN np. https://www.cloudynights.com/topic/786881-sizing-a-battery-for-imaging/

 

Generalnie pewnie już okolice 200-250 Wh na całą noc wystarczą, ale jak chcesz mieć pewność zwłaszcza przy niskich temp to 500 Wh na pewno wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Po raz kolejny podchodzę do budowy/ulepszania zasilania. Chciałem zrobić pakiet 4S Li-Ion , a takie coś daje na wyjściu 16,8V w pełni naładowane więc potrzebne przetworniczki step-down do 12V i tutaj pytanie czy takie coś jedno:

 

https://abc-rc.pl/pl/products/przetwornica-obnizajaca-napiecie-250w-1-2v-30v-8a-xl4016-step-down-9550.html?query_id=2

 

by starczyło do zasilenia:

- HEQ5 

- MiniPc (specs 5v/3A w tym podłączony guiding)

- Chłodzona kamera Asi

(grzałek nie liczę te bez przetwornic mogą być podłączane)

 

Czy lepiej zrobić 3 mniejsze przetworniczki każde do wymienionego sprzętu osobno?

 

Edit. A może jeszcze inaczej, inny pomysł mi przyszedł do głowy, może zrobić 2-3 mniejsze akumulatory niż jeden duży i wtedy osobno sprzęty podłączać? (1 mniejszy już posiadam do szerszych kadrów z aparatem go używam)

Edit2. Sam sobie odpowiem Mini Pc mam na 5v więc do niego inne stepdown, ale pytanie zostaje aktualne bo być może będę go wymieniał na inny 12V.

Edytowane przez Castro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że na elektronice się słabo znam, ale osobiście bałbym się podłączyć sprzęt do tej przetwornicy. Moje zaufanie budzi prędzej taka przetworniczka: https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/przetwornica-napiecia-pc150-10-30vdc-12vdc-150w-izolacja-galwaniczna

Sam jestem ciekaw co koledzy powiedzą.

Druga rzecz dawanie na wyjściu 12V u mnie się nie sprawdziło. Po podłączeniu montażu, grzałek, focusera, kamery efekt miałem taki, że czasami kamera mi się rozłączała. Ten problem znikał jak ją podłączyłem do innego zasilacza. No i ostatnio podbiłem napięcie na swoim zasilaczu (xbox) do 13.8V i teraz wszystko na nim ładnie chodzi. Tłumaczę sobie to tak, że mogą występować spadki napięcia poniżej 12V i wtedy kamera się rozłączała.

Edytowane przez tomekL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś podobnego też szukałem, tylko ta cena trochę komplikuje sprawę  ;)

Ale tak się zastanawiam, porównując kamerę do aparatu, wiele osób używa kupionych dummybattery, a tam przecież też zwykłe przetworniczki wielkości paznokcia są na kablach i jakoś aparaty bez problemu działają, więc może to nie jest aż takie niebezpieczne. Oczywiście kamerki to większa moc ale chyba wyżej w tym wątku było że to głównie chłodzenie pobiera a nie matryca.

A jeszcze jedno porównanie, niektórzy uważają powerbanki za takie świetne i bezpieczne zasilanie, a co one mają w środku w takiej małej obudowie, podobne rzeczy do kupienia za grosze czy coś lepszego? Może ktoś znający pomoże wyjaśnić amatorowi takie zagwozdki? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy potoczne powerbanki USB, to najczęściej pozasamymi ogniwami LiIon lub LiPo moduł BMS (battery managnent system odpowiedzialny za poprawne i bezpieczne ładowanie i rozładowanie ogniw) wraz z przetwornicą stepup podbijającą napięcie do wymaganych 5, 9, 12, 19V....  (wszystko powyżej 5V wykorzystywane jest do tzw. szybkiego ładowania). Wynika to z tego, że aby uzyskać dedykowane pojemności powerbanków, to zawarte w środku ogniwa łączy się równolegle, a zakres bezpiecznych napięć dla ogniwa, to od ~2.8 (rozładowane), do ok 4.2V (naładowane).

Na rynku znajdziesz też urządzenia obsługujące tzw szybkie ładowanie. Producenci podają przy nich obsługiwane warianty napięć wyjściowych oraz moc (deklarowaną), którą można bezpiecznie z niego pobrać.

Są metody na wymuszenie np. "trybu" 12V. Moc a to zrobić za pomocą gotowego przewodu USB. Tylko z tym trzeba uważać, jak przez pomyłkę podłączysz urządzenie, które nie obsługuje, to możesz je trwałe uszkodzić. Jakkolwiek zacząłbym od tego co już proponowano, od pomierzenia poboru mocy poszczególnych urządzeń z uwzględnieniem przynajmniej 20% zapasu, a następnie sprawdzenia, czy do danego obciążenia i dlugości odcinka przekroje przewodów są wystarczające (zbyt długie i zbyt cienkie mogą skutkować spadkami napięcia, stratami energii i niepoprawną pracą urządzeń).

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.