Skocz do zawartości

Zasilanie polowe - gotowe rozwiązania?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Nie chcę tworzyć nowego tematu, a chciałbym pochwalić się moim rozwiązaniem zasilania w terenie:

 

Przetestowany i w pełni spełnia moje potrzeby, a jak przestanie to dołożę drugi akumulator.

 

Więcej zdjęć i opis budowy na moim (anglojęzycznym) blogu: https://stfn.pl/blog/12-off-grid-powerbank/

 

 

01.JPG.49c0126a75c59cc0fb1b209e76a24c85.JPG

 

07.thumb.JPG.df3263cf0a1d2e0678569e3681f287a0.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stfn dobrze Ci sie to nosi? Przydałoby sie dorzucic drugi cieżar dla zbalansowania wagi. W najgorszym wypadku cegłe, a może zrobić tam schowek na przeciwwagi (wtedy dodatkowy cieżar ma sens).

 

Ja do swojej skrzyneczki zamontowałem na stale prostownik i wyprowadziłem jego zasilanie na zewnątrz przez gniazdo IEC, w ten sposób zawsze jak przychodze do domu po sesji to wpinam tylko kabel zasilający i "powerbank" się od razu ładuje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, WojtasSP320 said:

dobrze Ci sie to nosi? Przydałoby sie dorzucic drugi cieżar dla zbalansowania wagi.

 

1 hour ago, Miesilmannimea said:

Tam aż się prosi drugi taki sam akumulator wsadzić i połączyć je równolegle...

 

Nosi się słabo, ale całego noszenia to w bloku po schodach i na działce pięć metrów. I specjalnie zbudowałem go w ten sposób żeby jak nowy budżet się pojawi wsadzić drugi taki sam akumulator tak mówi Miesilmannimea.

 

6 hours ago, WojtasSP320 said:

wyprowadziłem jego zasilanie na zewnątrz przez gniazdo IEC

 

Pewnie musiałeś rozpruć kabel zasilający i wymienić wtyczkę? Podoba mi się ten pomysł, ale na razie nie będę go wprowadzać, czasem ten prostownik co mam przydaje się też do naładowania akumulatora w aucie, więc nie chcę go pruć i montować tutaj na stałe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wrzuciłem opis swojej stacji zasilającej

i jak widzę pojawiły się tam jakieś pytania, na które nie odpowiedziałem

 

On 12/29/2021 at 10:49 AM, malebranchi said:

czy może mi ktoś wyjaśnić po co sieciowy zasilacz xboxa?

 

On 12/29/2021 at 11:07 AM, Krzysztof Hotiuk said:

Może to ... ładowarka do tego zestawu?

 

A więc zasilacz jest po to, żeby można się było podłączyć pod prąd jeśli takowy jest dostępny. A konkretnie mam to tak zrobione, że mam odseparowane wyjścia i wyjścia mam z aku i z xboxa. Jeśli mam prąd dostępny np. na zlocie to pod xboxa podłączam grzałki a reszta setupu idzie z aku. Awaria prądu nie psuje mi sesji, przetestowane chyba ze 2 razy już :). Drugie zastosowanie to puszczenie sesji całkowicie z xboxa, korzystam z tego jak mam pewne zasilanie.

Druga rzecz, ja w swojej stacji "upchnąłem" dosłownie wszystko, czyli poza akumulatorami mam: ładowarkę do akumulatorów, zabezpieczenie przed rozładowanie aku, zasilacz xbox, amperomierz, voltomierz, przetwornica 12V (nie jestem pewien czy ona jest potrzeba, ale to dla uspokojenia, bo podłącza się pod to dosyć wartościowy sprzęt). Tak wiec jak gdzieś jadę o niczym nie muszę myśleć, biorę skrzynkę w rękę i mam wszystko na pokładzie. Do tej skrzynki mam hub z którego mam wyjścia dodatkowo na 5V, zasilanie Canona. Skrzynka ma teraz 2 lata, działa bez problemów.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pochwalę się efektem końcowym (prawie) swojego zasilania :)
4 ogniwa LiFePo4 26Ah (na aukcji deklarowane 32Ah - zmierzone 26Ah) połączone w pakiet 4S. Wbudowana przetwornica ładująca (choć ta będzie jeszcze do wymiany bo zbyt mocno się grzeje, mam gotową inną na testy). Wyjścia stabilizowane 12V (Zabezpieczone dodatkowo transilami) i wyjście bezpośrednie z akumulatorów. Do tego kilka wyjść USB, wraz z Quick Charge. Zapewne lekki overkill z ilością wyjść, ale mi to nie przeszkadza :D Bez problemu ogarnia cały setup wraz z grzałkami na usb. Kamerka z chłodzeniem, Asi-Air, montaż, kamerka do guidingu i dwie grzałki. W trakcie około 4h sesji zjechało z około 97% na około 70/73% (nie pamiętam dokładnej wartości). Wymiary 20cm x 15cm x 10cm i waga 3.4kg. W środku trochę ciasno, ale działa bez problemu :) W trakcie pracy nic się nie grzeje (sprawdzane kamerą termowizyjną), podczas ładowania obecna przetwornica trochę się grzeje ale będę testował potencjalny zamiennik.
 

11_Jul_19_05.8.4.300.jpg

8_Jul_21_24.8.4.300_1.jpg

9_Jul_18_47.8.4.300_1.jpg

8_Jul_22_11.8.4.300.jpg

9_Jul_18_47.8.4.300.jpg

Edytowane przez Kajetan
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, WojtasSP320 napisał(a):

"Cloud remover" - możesz napisać coś więcej o tej funkcji?

Coś właśnie nie do końca działa :D

 

 

4 minuty temu, WojtasSP320 napisał(a):

A tak serio to przydałyby dorobić jakieś zaślepki w celu ochrony przed wilgocią i szronem.

Też o tym myślałem i może kiedyś się o to pokuszę, prosty druk 3D. Aczkolwiek i tak zabezpieczałem elektronikę w środku za pomocą PVB60 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, stfn napisał(a):

Wow, to wygląda bardzo pro! Skąd masz taką obudowę? I czy używasz jakiegoś BMS do ładowania?

Dzięki :D
Obudowę mam z tej aukcji -> https://pl.aliexpress.com/item/4000287507400.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.216.7f351c24uYMi4K&gatewayAdapt=glo2pol
Zwyczajnie pomalowałem czarną farbą w sprayu.
Z BMSa oczywiście korzystam -> https://pl.aliexpress.com/item/1005003707977599.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.251.7f351c24uYMi4K&gatewayAdapt=glo2pol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kajetan napisał(a):

To i ja pochwalę się efektem końcowym (prawie) swojego zasilania :)
4 ogniwa LiFePo4 26Ah (na aukcji deklarowane 32Ah - zmierzone 26Ah) połączone w pakiet 4S. Wbudowana przetwornica ładująca (choć ta będzie jeszcze do wymiany bo zbyt mocno się grzeje, mam gotową inną na testy). Wyjścia stabilizowane 12V (Zabezpieczone dodatkowo transilami) i wyjście bezpośrednie z akumulatorów. Do tego kilka wyjść USB, wraz z Quick Charge. Zapewne lekki overkill z ilością wyjść, ale mi to nie przeszkadza :D Bez problemu ogarnia cały setup wraz z grzałkami na usb. Kamerka z chłodzeniem, Asi-Air, montaż, kamerka do guidingu i dwie grzałki. W trakcie około 4h sesji zjechało z około 97% na około 70/73% (nie pamiętam dokładnej wartości). Wymiary 20cm x 15cm x 10cm i waga 3.4kg. W środku trochę ciasno, ale działa bez problemu :) W trakcie pracy nic się nie grzeje (sprawdzane kamerą termowizyjną), podczas ładowania obecna przetwornica trochę się grzeje ale będę testował potencjalny zamiennik.
 

11_Jul_19_05.8.4.300.jpg

8_Jul_21_24.8.4.300_1.jpg

9_Jul_18_47.8.4.300_1.jpg

8_Jul_22_11.8.4.300.jpg

9_Jul_18_47.8.4.300.jpg

Świetnie to wygląda, jaki jest całkowity szacowany koszt tego zestawu? Wszystkie komponenty z Ali? Zapewne do cen na stronie trzeba już doliczyć cło. Będę wdzięczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Byku napisał(a):

Świetnie to wygląda, jaki jest całkowity szacowany koszt tego zestawu? Wszystkie komponenty z Ali? Zapewne do cen na stronie trzeba już doliczyć cło. Będę wdzięczny za informacje.

Żadnego cła nie musiałem doliczać, mimo ze wszystko z Ali :)  Cenowo wyszło około 650zł za całość, choć moje próby z różnymi przetwornicami ładującymi dodają do tego jeszcze niecałe 100zł.

 

 

20 godzin temu, haze napisał(a):

Hej

A jaka przetwornicę użyłeś ?

Na wyjście użyłem dwóch przetwornic tego typu https://pl.aliexpress.com/item/1005004908078653.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.22.64d41c243tli8t&gatewayAdapt=glo2pol
Dodałem tylko na wyjściu transile 13V i kondensatory z niskim ESR żeby wyeliminować ewentualne szpile napięcia ( Jednak szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć w to co koledzy z forum pisali o tych przetwornicach, jakoby miały produkować szpile po 50-100V, mogło to być wynikiem błędnie wykonanego pomiaru).
Natomiast co do ładowania, początkowo zastosowałem tą przetwornicę https://pl.aliexpress.com/item/1005004284767990.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.171.64d41c243tli8t&gatewayAdapt=glo2pol
I tu są właściwie dwa problemy, przy prądzie ładowania rzędu 5-6A (a nie da się go regulować) jeden z mosfetów grzeje się do ponad 100-110 stopni, oraz niezależnie od ustawienia napięcia wyjściowego (w granicach bezpieczeństwa) moduł przedwcześnie odcina zasilanie, niedoładowujac ogniwa (oraz prawdopodobnie nie pozwalając na zajście cyklu balansowania. Z tego co kojarzę balansowanie zachodzi na końcu ładowania, kiedy jedna z cel jest już na 100% to proces ładowania wciąż zachodzi doładowując resztę cel, jednak nadmiarowy prąd z tej naładowanej wytracany jest na rezystorze). Kolejna próba będzie na tej przetwornicy https://pl.aliexpress.com/item/1005003032094698.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.11.64d41c243tli8t&gatewayAdapt=glo2pol Jednak obawiam się że problem niedoładowywania będzie nadal występował (nie ma informacji na aukcji, ale po elementach widać ze jest to identyczny układ). Wtedy będę kombinował dalej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tematu, gdybym chciał zasilać swój setup z takiego aku to czy potrzebuję czegoś jeszcze?

Wystarczy mi jedno wyjście z napięciem 12V prosto do ASI AIR Plus. Maksymalny pobór prądu według ASI to około 4A. Potrzebuję aku które bez szwanku pociągnie 10H sesji w temperaturachh do -15C

 

Będę wdzięczny za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Byku said:

Korzystając z tematu, gdybym chciał zasilać swój setup z takiego aku to czy potrzebuję czegoś jeszcze?

Wystarczy mi jedno wyjście z napięciem 12V prosto do ASI AIR Plus. Maksymalny pobór prądu według ASI to około 4A. Potrzebuję aku które bez szwanku pociągnie 10H sesji w temperaturachh do -15C

 

Będę wdzięczny za porady.

Nie jestem jakimś specem ale ja dałbym:

1. na pewno zabezpieczenie akumulatora przed rozładowaniem. Rozładowywania bez kontroli niszczą akumulator stąd to zabezpieczenie. Ja u siebie mam coś takiego: https://allegro.pl/oferta/zabezpieczenie-akumulatora-12v-50a-polskie-8176948656

2. u siebie dałem przetwornicę ale szczerze mówiąc nie jestem pewien czy ona jest konieczne. Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi czy jest potrzebna, wiele osób pisze, że nie. Ma zabezpieczenia przed za wysokim napięciem na wyjściu czy przeciążeniowe i to zdecydowało, że ją zainstalowałem. Ja mam coś takiego: https://ntii.pl/przetwornice-stabilizujace-napiecie/798-przetwornica-12-24-36v-8-40v-do-12v-10a-step-down-5905249870306

I to to co jest niezbędne na moje. 100Ah to dużo, powinno styknąc, jeśli faktycznie ten aku ma tyle. No i zależy co tam podepniesz. Przy -15 to się obawiam, że Ty dużo szybciej wysiądziesz :) Ja u siebie mam 34Ah.

Edytowane przez tomekL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak mi się spodobało budowanie sobie źródeł zasilania w skrzynkach na narzędzia, że zbudowałem sobie drugie w wersji mini :D Udało mi się w promocji na x-kom kupić baterię 10Ah za 50zł, za mało na astrofoto, ale na zasilenie lampki i modemu w altance będzie ok.

 

f7b66a921a52ef41.thumb.jpg.022d28994a61c93d58e00c7a8a55be5f.jpg

 

049c24d2607441d1.thumb.jpg.0344399e4c6b5462b1470e1a7550cc59.jpg

 

188bd7f3c15b5f40.thumb.jpg.b9bda7ebb993bf1a7e50ac35a559e114.jpg

 

 

I zrobiłem sobie dodatkowo kabel z przetwornicą do zasilania modemu LTE na 9V:

 

https://stfn-public.s3.eu-west-1.amazonaws.com/blog/15/IMG_20231007_185237.jpg

 

Więcej o tym przetwornicokablu na moim blogu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stfn Wymieniłbym tą tekturę na coś nie podtrzymującego spalania, a jednocześnie dającego termoizolację baterii w niskich temperaturach. Na przykład jest taki styropian podłogowy w arkuszach o grubości 10mm - dostępny w marketach budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, szukałem sobie ostatnio sposobu zasilania montażu CEM25p i znalazłem takiego powerbanka 59Wh na Aliexpress, który ma na celu rozruch samochodu.

 

BD5A0C05-A2DB-40CE-AF30-FF85B8B1FBC5.jpeg.569ff7ae49c0aec3160568144b995461.jpeg

Tani, ma latarkę, dwa porty USB i wyjście DC 12V, więc postanowiłem spróbować. Łącznie wyszło mi 240zł + 15zł za dwa przewody DC.

 

05A76D93-F734-4D5A-AB5F-6BDAE281277F.thumb.jpeg.1f6bc2d5b764b08e1ac23696d85d49ee.jpeg

 

Podłączyłem i niby działa.

 

Teoretycznie sam montaż powinien pociągnąć przez ponad 10h, ile naprawdę i jak jest z żywotnością to już wyjdzie w praniu:)

Edytowane przez astrocola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam powerbanka 12V na 6 wymiennych ogniw 18650, załadowałem same markowe LG INR18650F1L o poj. znamionowej 3350mAh / realnie od 300-do 3200/ i Cem26 prowadził się bardzo dobrze ponad 12 godzin. No ale to tylko sam tracking i mierzony latem. Myślę o zakupie pojemnika na 12 ogniw wtedy i zimą będzie bezpieczny zapas.

Ważne że daje 3A przy 12V, inny mający 1.5 niestety nie ruszył.

mam ten

https://pl.aliexpress.com/item/1005001392751365.html

a planuję dokupić taki

https://pl.aliexpress.com/item/4001159201787.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.