Skocz do zawartości

Problem z gradientem


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zwracam się z prośbą o pomoc. Nigdy wcześniej nie musiałem się zmagać z tak okropnym gradientem. Mało tego z usuwaniem gradientu mam zero doświadczenia. 

Tym razem stackowałem bez darków (używam dithering) i nie wiem czy to bezpośrednia przyczyna ich niezastosowania, choć wiem że one mają kompletnie inne zadanie. Jak mówię nigdy wcześniej nic takiego nie miałem. Napewno tym razem paliłem dużo więcej Flatów jak zawsze, do tego biasy w ilości 60 sztuk. Ktoś podpowie co mogło pójść nie tak?

HST image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz robić Dither o 30000 pixeli ale amp glow pozostanie. Amp glow tylko darkiem wyeliminujesz. Na szczęście klatki ASI1600 się idealnie kalibrują darkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, i w ASI1600 do flatów potrzeba dark flatów a nie biasów. Czyli robisz flata, powiedzmy 2s, i do tego robisz darka, dokładnie taki sam czas, gain i offset. Tym kalibrujesz flata, nie klasycznym biasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Herbert West napisał:

A, i w ASI1600 do flatów potrzeba dark flatów a nie biasów. Czyli robisz flata, powiedzmy 2s, i do tego robisz darka, dokładnie taki sam czas, gain i offset. Tym kalibrujesz flata, nie klasycznym biasem.

Zawsze robiłem biasem, jak DSS przykazał. Teraz tylko nie wiem czemu łyknąłem hasło z tym ditheringiem, nie zastanawiając się nad tym, że cmos może generować takie cholerstwo. :P Dobrze mi to wytłumaczyliście i bez darków się już nie ruszam. Nie mam biblioteki 5min darków, więc muszę palić w pokoju, nie ogrzanym a i tak mam ciężko z wychodzeniem matrycy do temp. z sesji, ale może nie będzie tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ersoy napisał:

Czyli problem to brak darków. : D 

Można o kant dupy rozbić teksty typu "od kiedy robie dithering, nie palę darków"...

Dzięki kubaman. :)

a gdzie widziałeś takie testy? interesowałyby mnie źrodla, bo mozliwosci są tylko dwie: albo Ty źle zrozumiałeś, albo ktoś plótł straszne bzdury.

 

dithering nie zastepuje darków! to matryca musi być chlodzona i wolna od amp glow. wtedy można zignorowac master dark. superbias i flaty nadal sa konieczne do kalibrowania. dithering wlasciwie zawsze wynagany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

Przemek prośba - w jakąś wolną nockę zapodaj szybkiego posta o tym superbiasie, tak w wersji dla inżyniera budownictwa lądowego w spoczynku - szczegółowo ale bez obrażania wolniej myślących ;)

sam jesteś wolniej myślący :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Przemek Majewski napisał:

a gdzie widziałeś takie testy? interesowałyby mnie źrodla, bo mozliwosci są tylko dwie: albo Ty źle zrozumiałeś, albo ktoś plótł straszne bzdury.

 

dithering nie zastepuje darków! to matryca musi być chlodzona i wolna od amp glow. wtedy można zignorowac master dark. superbias i flaty nadal sa konieczne do kalibrowania. dithering wlasciwie zawsze wynagany. 

Nie wytrzymałem, jak coś takiego czytam...dithering zastępuje darki w kamerach z matrycą CCD!

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemek Majewski napisał:

a gdzie widziałeś takie testy? interesowałyby mnie źrodla, bo mozliwosci są tylko dwie: albo Ty źle zrozumiałeś, albo ktoś plótł straszne bzdury.

 

dithering nie zastepuje darków! to matryca musi być chlodzona i wolna od amp glow. wtedy można zignorowac master dark. superbias i flaty nadal sa konieczne do kalibrowania. dithering wlasciwie zawsze wynagany. 

Bardzo możliwe, że niezrozumiałem do końca, czym jest amp glow i kiedy występuje. Więc czytając z pełnym przekonaniem zdanie osoby piszącej "od kiedy używam dithering, nie robię darków", nie pomyślałem że osoba ta może mieć od ampglow wolną matrycę. I może temat był nawet o ASI2600mm lub innej super kamerce. ;)

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał:

Przemek prośba - w jakąś wolną nockę zapodaj szybkiego posta o tym superbiasie, tak w wersji dla inżyniera budownictwa lądowego w spoczynku - szczegółowo ale bez obrażania wolniej myślących ;)

nota bene, stack m33 był zrobiony tą metodą. niewiele kamer zwo wspiera takie działanie: 533, 2600, 6200, 2400, i chyba tyle. Sa jakieś nowe modele. Ale jeszcze sie w tym gubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Nie wytrzymałem, jak coś takiego czytam...dithering zastępuje darki w kamerach z matrycą CCD!

dobrze, że z gościa. na chwile.

 

dithering, szanowny kolego, pozwala metodą odrzucania usunać szum typu intruzja, zwany czasem "salt and pepper". jesli wydaje sie ze cos tu ma zwiazek z ccd czy cmos, a nie z ogolna metodą naukową, to widać głebię. studnia bez dna.

 

każdy sensor ktory na darku bedzie miał tylko intruzje, tak samo jak kazdy miernik, który nie ma akumulowanego szumu bedzie mogl z tego skorzystac.

 

jak skupiamy się na sensorach: jak sensor ma amp glow, to trzeba robic darki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ersoy napisał:

Bardzo możliwe, że niezrozumiałem do końca, czym jest amp glow i kiedy występuje. Więc czytając z pełnym przekonaniem zdanie osoby piszącej "od kiedy używam dithering, nie robię darków", nie pomyślałem że osoba ta może mieć od ampglow wolną matrycę. I może temat był nawet o ASI2600mm lub innej super kamerce. ;)

pewnie tak.

 

ja staram sie zawsze sugerowac "zrob darka 600s". jak zobaczysz, co na nim jest, to zrozumiesz, czemu jest nieodzowny.

 

jest grupap sensorow gdzie srednio bias=dark. 2600 ma te wlasnosc. kazda wolna od amp glow skorzysta z tego. 1600 ma amp glow i wlasnie widzisz go na swoim fotoScreenshot_20211102-213015_Chrome.thumb.jpg.f95d03f0641732fbeb3b31d664c8381a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - szanowny kolego- dithering  pozwala na usunięcie defektów sensora typu hotpiksel lub bad column występujących w sensorach CCD. I to jest/był główny powód jego stosowania. No ale to przecież dziś muzeum w dobie wspaniałych CMOSÓW, zupełnie nie stwarzających problemów ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Przede wszystkim - szanowny kolego- dithering  pozwala na usunięcie defektów sensora typu hotpiksel lub bad column występujących w sensorach CCD. I to jest/był główny powód jego stosowania. No ale to przecież dziś muzeum w dobie wspaniałych CMOSÓW, zupełnie nie stwarzających problemów ..

a co ja innego napisałem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.