Skocz do zawartości

Korektor/reduktor Starizona SCT LF do SCT11" i 14"


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Wznawiam ofertę.

Sprzedam korektor / reduktor do SCT Starizona LF. Jest to potężny kawał korektora, który pokrywa pełną klatkę, ma skorygowany krążek 42 mm. Współpracuje z Celestronami STC 11" oraz 14", zwiększając światłosiłę odpowiednio do F/7,2 oraz f/7,5 oraz korygując obraz. Korektor posiada z obu strony duży gwint SCT, czyli nakręca się bezpośrednio na tubę. Po założeniu korektora uzyskuje się bardzo duże pole, w kadrze mieści się z zapasem tarcza Księżyca. Więcej informacji tutaj: https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/accessoires-astronomie/accessoires-sct/reducteur-de-focale-starizona-sctcorr-lf-0-72x-pour-c11-et-c14_detail

Stan idealny, optyka czysta i bez rys, mało używany. Proponuję cenę 2300 zł. Zapraszam do kontaktu. Cena zwiera przesyłkę kurierem lub możliwy jest odbiór osobisty Wieliczka/Kraków.

DSC_0801.thumb.JPG.a7b18448975b76c64af8ad73aa9a55af.JPG

DSC_5633.thumb.jpg.e87e4a8ff498463ef5fdd6403a9757cb.jpg

DSC_5637.thumb.jpg.0915eb869d8408a9cd842b642c2e3ca0.jpg

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lagata1 napisał:

mam od celestrona, zastanawiam się czy jest jakiś lepszy

Starizona robi do SCT-ków zarówno korektory 0.63, jak i 0.4 (Night Owl). Ten drugi - nie wiedzieć czemu chwilowo wypadł z produkcji, ale obiecują nową wersję w przyszłym roku.

Jakby chcieć skracać ogniskową i podnosić jasność jeszcze bardziej, to robią też HyperStar-a, który z tuby f/10 robi f/2, tyle, że pomija lustro wtórne, więc kamerę umieszcza się z przodu (zamiast lustra wtórnego), podobnie jak w tubach RASA. Kompatybilne jest z nowszymi tubami Celestrona (Fastar, czyli wersja w której można wyjąć lustro wtórne).

Ceny niestety mają dość wysokie.

 

 

Edytowane przez piotrfie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko rozchodzi się o preferencje, na rynku są różne reduktory. Sprzedawany tutaj ma skorygowany krążek 42 mm i to jego najważniejsza cecha - na pełnej klatce mamy idealne gwiazdy po rogi. Jeśli ktoś nie potrzebuje tyle, to korektor Celestrona daje teoretycznie 24 mm skorygowanego pola (w praktyce nie miałem okazji tego sprawdzić). Oba korektory dają podobny przyrost światłosiły. A np wspomniany Night Owl jest bardzo nietypową konstrukcją - bardzo mocno skraca ogniskową i pojaśnia obraz, ale ma skorygowany krążek zaledwie 16 mm, przez co nadaje się tylko do małych kamer. Miałem też ten korektor przez jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

image.png.8a2a38d0bef3fdc9a686fa51c82ec159.png

 

Ale jeśli Twój Meade to nie ACF, tylko "standardowy" SCT, jeśli takie występują, to można by było spróbować.

Mój nie jest ACF-em, to stare dobre "Mydło" SCT f/10 LX50 

Czy mógłbyś suwmiarką dokładnie zmierzyć średnicę gwintu męskiego (ząbki na zewnątrz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lagata1 napisał:

Ten typowy celestrona na apsc koryguje pole dobrze tylko srodku, po bokach jest duża koma - ktoś z was używał meade acf ? Chwała się ze nie ma komy 

A ustawiłeś prawidłową odległość do matrycy?

Czasem mam możliwość poużywać ACF12", ale niestety nie robiłem zdjęć DS, jedynie planety i wizual. Myślę, że powinieneś założyć wątek, bo tutaj na giełdzie to przepadnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Marcin_G napisał:

Czyli niestety ten większy gwint Cela, Mydło ma 3,25" czyli 82,55mm

Szkoda, bo miałbym na niego ochotę :g:

Poważnie, tylko 1 mm różnicy? Zwoje mają gdzieś 1 mm głębokości (czyli 2 na 2 strony), więc gdyby zgodził się skok, to tak na luźno dałoby się go nakręcić.

W razie czego miałbym u kogo zlecić wykonanie pod to adaptera, odsunięcie tego korektora o kilkanaście mm od tuby nie powinno mieć większego znaczenia. Pisz na PW jak coś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było za łatwo, są dwa standardy tych dużych gwintów SCT: Meade ma 3,25"-16, a Celestron 3,28"-16.

 

Skok jest ten sam, a różnica to tylko 0,76mm - więc można próbować jakoś to spasować. Może np. użyć taśmy teflonowej jako wypełniacza? Odwrotnie byłoby w sumie prościej, bo łatwiej kijek pocienkować... :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Żeby nie było za łatwo, tą dwa standardy tych dużych gwintów SCT: Meade ma 3,25"-16, a Celestron 3,28"-16.

 

Skok jest ten sam, a różnica to tylko 0,76mm - więc można próbować jakoś to spasować. Może np. użyć taśmy teflonowej jako wypełniacza? Odwrotnie byłoby w sumie prościej, bo łatwiej kijek pocienkować... :)

jest nitka teflonowa, nadaje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pierwsze, co przetestowałem, to możliwość zakręcania gwintu 3,3" (standard Celestrona) na tyłek Meade'a z gwintem 3,25". Na początku jest luz, gdy gwinty dokręcają się do końca, wszystko się pięknie centruje. Wiec do Meade 10/12/14/16 bedzie ten Corrector/Flattener pasować bez problemu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2021 o 22:46, lagata1 napisał:

Ten typowy celestrona na apsc koryguje pole dobrze tylko srodku, po bokach jest duża koma - ktoś z was używał meade acf ? Chwała się ze nie ma komy 

Ja mam Meade series 4000 f6.3 oraz jego odpowiednik celestrona. Pomimo tego że meade był sporo droższy i miał rzekomo dawać znacznie lepszy obraz w astro, niestety nie ma między nimi praktycznie żadnej różnicy. Jeden i drugi nie nadaje się do astrofoto ( tylko do visuala ) . Robiłem testy z Celestronem C8 xlt i niestety obydwa dają ładne efekty tylko w środku pola. Na wszystkich rogach występuje koma której nie da się w żaden sposób ustawić. Rozmawiałem ostatnio z gościem ze stanów który robi naprawde super foty celestronem C11 i on używa starizony. Twierdzi że wcześniej próbował również meada oraz celestronowego reduktora ale efekt był taki jak wcześniej napisałem. Natomiast "podobno" dopiero jak kupił korektor starizony 0.63 to pozbył się całkowicie komy w narożnikach. Niestety ten korektor w europie jest ponad dwa razy droższy nić w stanach. Ja poczekam aż ktoś znajomy bedzie jechał i napewno go kupie żeby to sprawdzić bo można go dostać już za 350$. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lagata1 napisał:

Ciekawe czy faktycznie ten od arizony działa

Ale który?

- SCT Reducer 0,63x pod matryce APS-C (399$ w Starizonie)

- SCT Reducer 0,7 "LF" pod matryce Full Frame

Mateusz wysłał mi jedno zdjęcie próbne z Nikona, i rogi kadru 23x36 są zwinietowane, Dziś postaram się ustali czy ten korektro "LF" rzeczywiście oświetla 24x46 przy nominalnej odległości od matrycy.

Odezwę się tu w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.