Skocz do zawartości

Symulator błędnego ustawienia "na Polarną"...


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Czy spotkaliście się może z programem, który pozwalałby zasymulować efekt źle ustawionego

"na Polarną" montażu?

Najlepiej gdyby można było wskazać obszar nieba, ogniskową, rozmiar przetwornika, czas, 

wielkość błędu (i zapewne kierunek) i zobaczyć jak będzie wyglądać wykonane zdjęcie?

 

Testuję właśnie napęd DIY i pomogłoby to ocenić które przesunięcie to wina napędu, a które

błędu przy ustawianiu montażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

Testuję właśnie napęd DIY i pomogłoby to ocenić które przesunięcie to wina napędu, a które

błędu przy ustawianiu montażu...

 

W zasadzie sprowadza się to do tego, że błędy napędu będą tylko w osi RA, a błędy ustawienia na Polarną będą tylko w osi DEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga.

Czyli testując napęd warto ustawić kadr dłuższym bokiem równolegle do Ra

- wtedy będzie łatwo ocenić już na oko co zawiniło:

- gwiazda rozciągnięta w pionie - napęd,

- rozciągnięta w poziomie - ustawienie na Polarną.

 

Dzięki :)

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - dobrze, że wspomniałeś. Jakim softem najprościej zrobić taką animację?

Oczywiście z RAWów bez ręcznej roboty ;)

 

Można wygenerować klatki niższej rozdzielczości i potem zrobić z nich film, 

ale może coś ogarnia to w pełni automagicznie?

 

M.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

W zasadzie sprowadza się to do tego, że błędy napędu będą tylko w osi RA, a błędy ustawienia na Polarną będą tylko w osi DEC.

Wg mnie nie. Tj Polarna wpływa też nieco na RA. Kiedyś doszedłem do takich wniosków po dłuższym rozmyślaniu, ale nie potrafię teraz tego udowodnić :) Zgadza się to natomiast z moimi obserwacjami "niewytłumaczalnego" dryfu w RA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Cenna uwaga.

Czyli testując napęd warto ustawić kadr dłuższym bokiem równolegle do Ra

- wtedy będzie łatwo ocenić już na oko co zawiniło:

- gwiazda rozciągnięta w pionie - napęd,

- rozciągnięta w poziomie - ustawienie na Polarną.

 

Dzięki :)

 

M.

 

 

Tak jak pisał @Piotr K.: to dużo pomaga. Najlepiej na chwilę wyłączyć napęd - będą dość szybko przesuwały się gwiazdy w kadrze i od takich linii łatwo wyznaczyć odpowiednią orientację kadru.

 

8 minut temu, MateuszW napisał:

Wg mnie nie. Tj Polarna wpływa też nieco na RA. Kiedyś doszedłem do takich wniosków po dłuższym rozmyślaniu, ale nie potrafię teraz tego udowodnić :) Zgadza się to natomiast z moimi obserwacjami "niewytłumaczalnego" dryfu w RA.

Owszem wpływa ale warto się zastanowić w jakim stopniu.

Dopóki kąt alfa pomiędzy osią Ziemi a osią RA montażu nie jest większy, niż ok. 10stopni to można spokojnie zakładać, że cos(alfa) = 0.

Być może sprawy się komplikują gdy oddalamy się od DEC=0 :D Ale na to już nie mam intuicji, być może masz rację.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Owszem wpływa ale warto się zastanowić w jakim stopniu.

Dopóki kąt alfa pomiędzy osią Ziemi a osią RA montażu nie jest większy, niż ok. 10stopni to można spokojnie zakładać, że cos(alfa) = 0.

Być może sprawy się komplikują gdy oddalamy się od DEC=0 :D Ale na to już nie mam intuicji, być może masz rację.

W sumie na to pytanie odpowiada program linkowany przez @count.neverest :) Dla Dec = 0 jest jak mówisz, a później szybko robi nam się elipsa, czyli spore ruchy też w RA. Mam wrażenie że jest to temat mocno zaniedbany, wszyscy zakładają że w RA nic się nie dzieje, a tu zonk :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

No tak, ale to jest elipsa po 24h.

Pytanie, czy np. w przeciągu pierwszych 5minut jest już ten dryf w RA, czy dopiero będzie widoczny po 3-4h?

Zależy w którym miejscu elipsy jesteś. Możesz mieć dryf w całości w RA ale też w całości w Dec. Nie mam pojęcia, od czego zależy ta pozycja na elipsie, czy od kąta godzinnego, czy czegoś innego. Widać, że prędkość tego dryfu może być porównywalna dla obu osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polar Alignment to nic innego jak ustawienie równoległości osi obrotu Ziemii i osi obrotu RA montażu. Błąd w ustawieniu szerokości geograficznej będzie skutkował dryfem w deklinacji. Błąd w kierunku osi RA będzie skutkował dryfem w RA. Prędkość dryfu zależy tylko od błędu ustawienia czy to względem północy rzeczywistej czy błędu ustawienia szerokości geograficznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami gdy ustawiam eq6 tymi przeklętymi bolcami do osi obrotu planety to się zastanawiam czy nie łatwiej byłoby przestawić Ziemię... Wygoda regulacji jest niedoceniana i wpływa na precyzję czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Herbert West napisał:

Czasami gdy ustawiam eq6 tymi przeklętymi bolcami do osi obrotu planety to się zastanawiam czy nie łatwiej byłoby przestawić Ziemię... Wygoda regulacji jest niedoceniana i wpływa na precyzję czynności.

Masz do wyboru. Nowy montaż albo wymiana śrub za ok 40 złociszy. 

 

070FB44F-9478-4263-8F62-F46D2AE7D01B.jpeg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Jakim softem najprościej zrobić taką animację?

Oczywiście z RAWów bez ręcznej roboty

Ja najpierw robię jpgi w Digital Photo Professional Canona, a potem wrzucam je w GIMP-a jako warstwy. Potem przycinam wszystkie warstwy naraz  jednym zaznaczeniem, tak żeby został niezbyt duży kwadrat w centrum kadru, a potem albo Filters->Animation, jeśli chcę to obejrzeć w GIMP-ie, albo eksport do animowanego gifa, jeśli chcę wrzucić gdzieś w sieć. Najwięcej czasu zajmuje konwersja z raw do jpg, a potem wczytanie wszystkich jpg jako warstwy. Ale to się robi samo - odpalasz i idziesz np. poczytać forum ;) 

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to straszne kombinacje.

Prościej będzie otwierając RAWy odrazu zaznaczyć kadr i wszystkie zapisać na dysk.

Potem jednym ruchem "otworzyć" w VirtualDub i zapisać jako video z wybraną ilością

klatek na sekundę. Liczę na to, że jest jakiś programik w którym po prostu zaznacza

się kadr na jednej klatce i po naciśnięciu guzika dostaje gifa czy mp4...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.