Skocz do zawartości

NGC 2237


Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny detal uzyskałeś, chociaż dziwi mnie, że masz właściwie tylko wodór. Próbowałeś wykonać ekstrakcję HaOIII i poskładać osobno kanały? Znacznie ułatwia to robotę. Tu masz gotowy skrypt do Sirila https://gitlab.com/free-astro/siril/-/blob/master/scripts/OSC_Extract_HaOIII.ssf klatki muszą być tylko skalibrowane, bez debayeryzacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, można tam wyciągnąć trochę tlenu. W samej Rozecie gwiazdy dla mnie za mocno przygaszone.  Sporo się zarejestrowało i materiał ma chyba spory potencjał. Jak można, to podaj link do surowego stacka.  

Edytowane przez maciek z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, count.neverest napisał:

Próbowałeś wykonać ekstrakcję HaOIII i poskładać osobno kanały?

Próbowałem, ale wychodziła mi z tego kaszana...

 

6 minut temu, maciek z napisał:

W samej Rozecie gwiazdy dla mnie za mocno przygaszone.

A to akurat celowe, taki miałem na to zamysł.

7 minut temu, maciek z napisał:

Jak można, to podaj link do surowego stacka

wrzucę do wątku bawimy się materiałem, zobaczymy co forumowe fachury z tego wydłubią ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zlew napisał:

 jak na prawie 10h jasnego obiektu i pracę aparatu we wzorowych warunkach (ok. -10C) to jestem trochę zaskoczony ilością szumu...

 

Patrząc na prace szum jest bardzo naturalny i dobrze to wygląda w tej skali.

Gwiazdki bym jednak zrobił bardziej świecące ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zlew napisał:

jestem trochę zaskoczony ilością szumu...

 

 

Zdjęcie spoko. Ciekawi mnie twój histogram z pojedynczej klatki. Nie wiem, jak to jest z Twoim DSLR, ale mój Canon 600D w większości wypadków potrzebuje przy tym filtrze przynajmniej 6min z ISO3200, żeby odbić histogram od krawędzi. Paliłbym dłuższe klatki z niższym ISO, ale podobnie jak u Ciebie montaż mam skromny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, karp_killer napisał:

Zdjęcie spoko. Ciekawi mnie twój histogram z pojedynczej klatki. Nie wiem, jak to jest z Twoim DSLR, ale mój Canon 600D w większości wypadków potrzebuje przy tym filtrze przynajmniej 6min z ISO3200, żeby odbić histogram od krawędzi. Paliłbym dłuższe klatki z niższym ISO, ale podobnie jak u Ciebie montaż mam skromny. 

Zależy o jakim histogramie mówimy. Mój obecny stan wiedzy mówi, że histogram w podglądzie aparatu/przeglądarki RAW a histogram 14bitowego RAW to dwie różne kwestie. 

Z wniosków z doktoratu, jaki zrobiłem na temat D5100 wynika, że czy zrobię zdjęcie na ISO200 czy iso6400 to po rozciągnięciu tego efekt końcowy będzie zbliżony. W sensie ciemniejsze partie po rozciągnięciu będą prezentowały zbliżony poziom szumu co zdjęcie z wyższym ISO. Ale studnia i dynamika będzie się już znacznie różnić. Ludzie z wiedzą większą ode mnie pewnie będą to umieli wytłumaczyć lepiej.

Kierowałem się tym oraz tym

 

Co do pojedynczej klatki:

Tak wygląda histogram RAW w Fast Stone Viewer, jest "odklejony":

image.thumb.png.ad7b6f4b75482c74755c4cef5de4e89f.png

 

A tak w cyferkach przedstawia to Siril w 16bit (podgląd w autostretch):

image.png.cd9f3dd4ac598752e3e989bf409bdc5b.png

 

A co do mojego skromnego montażu, on ma RMS koło 0,8" średnio, moja skala ma 2.2"/pix, mógłbym palić dłuższe klatki, ale mnie boli serce jak pomyślę, że przez jakieś wahnięcie miałbym wyrzucić 10 minut albo i lepiej materiału :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Zlew napisał:

ale mnie boli serce jak pomyślę, że przez jakieś wahnięcie miałbym wyrzucić 10 minut albo i lepiej materiału :D 

 

Mam tak samo i ograniczam ekspozycję. Czasem montaż dostaje czkawki i przeskakuje w DEC, zwykle jest ok. 

 

Chyba Nico Carver z jutubów (ale nie jestem pewien) zalecał jako ogólną regułę dla DSLR, aby górka trafiała mniej więcej w 1/4 całości histogramu na podglądzie aparatu. Brałem to jako punkt wyjścia. I teraz zastanawiam się nad kolejnymi testami, ale szkoda każdej godziny dobrego nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karp_killer napisał:

zalecał jako ogólną regułę dla DSLR, aby górka trafiała mniej więcej w 1/4 całości histogramu na podglądzie aparatu.

Ogólna zasada powinna się sprawdzić dla różnych aparatów, matryc i tak dalej. Ale jak coś jest uniwersalne to nie jest optymalne ;) 

 

Z opisu ze strony:

It is good to note and realise that, in general, Canon cameras require a higher ISO value to reach this ISOless range than Nikon cameras for instance. So if you ever find yourself in a debate about which ISO you need to use, it is always good to know which brand and model you are discussing.

 

 

Czyli wynikało by, że Twój Canon od iso 800 w górę "jest isoless"

Best-ISO-for-Nikon-D5100.png

Best-ISO-for-Canon-600D.png

Edytowane przez Zlew
Dodanie obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karp_killer Gdybyś chciał celować w parametr "unity gain" znany z kamer astro, należy studnię podzielić przez 2^ bitów ADC. Wyjdzie jakaś wartość X. Naświetl sobie flat do połowy histo na najniższym iso, a następnie ustaw takie ISO, żebyś połowę histo uzyskał na czasi X krótszym. Przykładowo dla mojego Nikona 52000/16384 = 3,17. I po takim teście wychodzi, że unity gain modelu D810 to ISO 280.

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopacy za info. Wygląda na to, że muszę poważniej podejść do testowania :) 
Pamiętam, że l-extreme kupiłem w lecie i mi ostro szumiało w ciepłe noce. Wydaje mi się, że wtedy głębiej tonąłem w szumach z niższym iso. Przy czym w tym zdaniu kluczowe jest wyrażenie "wydaje mi się". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, count.neverest napisał:

@karp_killer Gdybyś chciał celować w parametr "unity gain" znany z kamer astro, należy studnię podzielić przez 2^ bitów ADC. Wyjdzie jakaś wartość X. Naświetl sobie flat do połowy histo na najniższym iso, a następnie ustaw takie ISO, żebyś połowę histo uzyskał na czasi X krótszym. Przykładowo dla mojego Nikona 52000/16384 = 3,17. I po takim teście wychodzi, że unity gain modelu D810 to ISO 280.

 

Calculating Oh No GIF by MOODMAN

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.