Skocz do zawartości

IRIDIUM w Koronie Polnocnej?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj o 22.33 zaobserwowalem cos co uznalem za flare IRIDIUM. Zjawisko bylo znacznie jasniesze od Jowisza i trwalo ok. minuty. Satelita (?) przeciął srodek Korony Polnocnej z zachodu na wschod. Poczatku zjawiska nie widzialem ale koncowka wygladala tak, ze obiekt byl b. jasny w zenicie i dopiero ok. 30* nad linia gleby gwaltownie pociemnial i zniknal. Dzisiaj kontrolnie looknalem do SN aby sprawdzic czy napewno to co widzialem to bylo IRIDIUM i tu :blink: W/g SN nic nie lecialo o 22.33 przez srodek Korony Polnocnej! Czy ktos mi moze wyjasnic co widzialem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flara irydium trwa kilka-kilkanaście sekund. Minuta to za długo. Nie wiem co to było ale stawiał bym na ISS-a. Sprawdź.

 

ISS pojawil sie w tamtym rejonie, ale nie zblizyl do Korony na mniej niz 30*

Moze cos wlasnie konczylo zywot w atmosferze? Jedynym podejrzanym jest satelita SL-3 R/B w/g SN przecial Korone o 22.17 i mial -0.5M. Tyle ze w/g SN lecial ze wschodu na zach. i o 15 min. za wczesnie. Oj cos ten SN klamie, albo ja mam zaniki pamieci.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat siedzialem wczoraj nad Starry Nights, ISS przelatywal okolo 21.30..., nie wiem o ktorej byl nastepny przelot...

 

P.S. Wiec byla to jednak 20.59, nie 21.30, mozliwe zagadalem sie z Henkiem i niebardzo zwracalem uwage na godzine... :D

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Witam.

 

Wczoraj o 22.33 zaobserwowalem cos co uznalem za flare IRIDIUM. Zjawisko bylo znacznie jasniesze od Jowisza i trwalo ok. minuty. Satelita (?) przeciął srodek Korony Polnocnej z zachodu na wschod. Poczatku zjawiska nie widzialem ale koncowka wygladala tak, ze obiekt byl b. jasny w zenicie i dopiero ok. 30* nad linia gleby gwaltownie pociemnial i zniknal. Dzisiaj kontrolnie looknalem do SN aby sprawdzic czy napewno to co widzialem to bylo IRIDIUM i tu  :blink:  W/g SN nic nie lecialo o 22.33 przez srodek Korony Polnocnej! Czy ktos mi moze wyjasnic co widzialem?

 

Pozdrawiam.

 

Potwierdzam ten przelot. Nad Poznaniem widzialem go ok. 22:30. Mial jasnosc -2 lub -2,5 mag. Byl swietnie widoczny. Lecial przez srodek UMa, dalej przez CVn i zniknal mi w Boo bo tam mi dach zaslania widok :-(

Widok byl piekny i nawet nie staralem sie biec po lornetke. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na www.calsky.com otrzymałem taką wczorajszą efemerydę ISS:

 

22h31m29s ISS

 

Appears 22h26m33s 3.1m az:274.3d W

Transit 22h31m29s -2.1m az:187.7d S h:74.7d

dist:366.2km alt:354.1km

Disappears 22h32m11s -1.7m az:115.3d ESE h:47.2d

 

Chyba dobrze pasuje do tego, co widział Hans...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to był ISS na 99 %.

I mnie w trakcie sobotnich obserwacji opis idąc w stronę lasu spotkało coś dziwnego,mocny błysk naoko -5, 6 Mag miedzy drzewami ,gdy wyłonił sie pod wielkim wozem już miałem ustawiony statyw z rybim okiem ,nigdy nie widziałem tak jasnego ijednocześnie wolnego przelotu satelity leciał około 8 stopni na minutę.

Zapewne orbita powyżej 2000 km.

Sprawdziłem w domu za pomocą Orbitrona ( ponad 8 tys. kosmicznych śmieci w bazie) i nic .Co prawda były w tej okolicy jakieś "kosmosy" lecz program podawał jasności powyżej 6mag.

Kurna co to było?

Przypadkowy zajączek od nieznanego satelity? ufo? :D

Podaję rysunek ( składanka 3 fotek)

satelita.jpg

cały kadr

CRW_0395_RT8_p1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.