Skocz do zawartości

Potrzebna porada informatyka


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, system plików można zmienić przy partycjonowaniu po formatowaniu. Mi wtedy  (nie pamiętam która wersja windowsa ) wwaliła na dysk jakieś pliki, których za diabła nie mogłem usunąć, a które blokowały starego, poczciwego WIN98. :D

Pozdrawiam

Formatuje sie po partycjonowaniu, nie odwrotnie :rolleyes: .Proponuje w ogole sprawe od tego zaczac, tj. od usuniecia starej i zalozenia nowej partycji w FAT32 za pomoca FDiska, najlepiej przy uzyciu dysku startowego Win98(SE). Na pewno nie zaszkodzi a pomoc moze. Poza tym jezeli dysk ma jakies powazniejsze uszkodzenia (w stylu np. brak spojnosci) to powinno wyjsc w trakcie. A jezeli to nie pomoze to pozostaje tylko zonglerka podzespolami i duzo cierpliwosci. Dobrze ze sa na podmiane.

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIN jest mi potrzebny raz na miesiąc aby skopiować dane na PenDrive i wysłać do Warszawy.

 

Mirek, to mam lepszy pomysł. Zamiat bawić się w windows po prostu raz na miesiąc odpal jakąś instalację linuxa z CD z obsługą USB i zgraj sobie te dane ne pendrive. Przy okazji zaoszczędzisz sobie trochę miejsca na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek, to mam lepszy pomysł. Zamiat bawić się w windows po prostu raz na miesiąc odpal jakąś instalację linuxa z CD z obsługą USB i zgraj sobie te dane ne pendrive. Przy okazji zaoszczędzisz sobie trochę miejsca na dysku.

 

 

To jest jakiś pomysł, który biorę pod uwagę.

 

Dziękuję wszystkim za porady. Jutro od rana będe próbował coś z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowię . Zgraj win 98 na dysk , w autoexec.bat pliki przed plikami mscdex.exe napisz rem . Wtedy wykluczysz czy to z powodu CD .

Jak miałem problem z niekontaktującą pamięcią to przy ponownym starcie wyskakiwał komunikat błąd rejestru .

Moze pamięci w tym kompie nie są 100 MHz ? Ale wtedy w ogóle by nie startnął .

Nie jest podkręcony ? Może tez radiator żle odprowadza ciepło - brak pasty silikonowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat. Nie wiem czy zauważyliście ale na naszym Astro-Forum najszybciej i najwięcej postów tworzonych jest w takej tematyce jak powyższa, czyli komputery. W sumie to dziwne  :blink:  :D

 

 

No to zadam wam za chwilę zagwozdkę. Podam komunikat jaki pojawia się od roku na jednym z moich komputerów. Może ktoś go roztłumaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowię . Zgraj win 98 na dysk , w autoexec.bat pliki przed plikami  mscdex.exe napisz rem . Wtedy wykluczysz czy to z powodu CD .

Jak miałem problem z niekontaktującą pamięcią to przy ponownym starcie wyskakiwał komunikat błąd rejestru .

Moze pamięci w tym kompie nie są 100 MHz ? Ale wtedy w ogóle by nie startnął .

Nie jest podkręcony ? Może tez radiator żle odprowadza ciepło - brak pasty silikonowej ?

Winda 98 oryginalnie nie wrzuca mscdex-a do autoexeca, chyba ze byly do niego wczesniej instalowane stery pod dosa. Takie rzeczy najlepiej od razu zaremowac po pierwszym restarcie jezeli sa. Mi np. kiedys mysz wyczyniala harce w windzie, dopoki nie zaremowalem stera dosowego.Poza tym najpierw trzeba by wykluczyc ew. wine dysku przez zalozenie od nowa partycji.Chociaz przy wyjatkowo wrednych uszkodzeniach to tez moze nic nie dac, ale to chyba nie jest dysk z MIR-a? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Nie wiem czy zauważyliście ale na naszym Astro-Forum najszybciej i najwięcej postów tworzonych jest w takej tematyce jak powyższa, czyli komputery. W sumie to dziwne  :blink:  :D

 

niee, a czemu miałoby być? :D

jak się tworzy os w garażu, a potem za niecałe 10 lat zostaje się najbardziej bogatym człowiekiem na świecie, to raczej nie dlatego, że się zajmowało "nienagannością" systemu, tylko zarabianiem pieniędzy :angry::ha:

 

a, że pewnie w 95% przypadków, każdy użytkownik forum korzysta z którejś wersji windy, to siłą rzeczy albo się zna, bo takie problemy przerabiał już setki razy, albo się niezna, bo po co? (się znać na tym, na czym i tak wszyscy się znają :ha: i napewno pomogą :))

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to następna "zagadka"

Kiedy uruchamiam komputer to pierwszy komunikat jaki się pojawia jest następujący:

 

"Alert! Cover was previously removed"

 

Później znika i wszystko chodzi normalnie odpala się Win98 lub DOS w zależności co sobie zażyczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to następna "zagadka"

Kiedy uruchamiam komputer to pierwszy komunikat jaki się pojawia jest następujący:

 

"Alert! Cover was previously removed"

 

Później znika i wszystko chodzi normalnie odpala się Win98 lub DOS w zależności co sobie zażyczę.

 

to akurat proste :)

 

w biosie musisz wyłączyć alarm powiadamiania o ingerencji w obudowę

pozdrowienia

 

bo musiałbyś mieć czujnik otwarcia obudowy, a go zapewne niemasz

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwszym "pipku" (dźwięku :)) kompa po właczeniu naciśnij klawisz "DEL", hmm albo F1, zależy od kompa, wtedy "wejdziesz" do biosu

 

ale może rzeczywiście, jak tego nigdy nie robiłeś, to może jednak tego nie próbuj, zawsze można w nim niepotrzebnie coś namieszać

pozdrowienia

 

a pewnie masz jakiś firmowy komputer, ( nie jakiś składak) to może ten czujnik i jest, ale np. się zaciął, albo obudowa nie domknięta, jak Ci się chce to może sprawdź czy od płyty głownej nie odchodzą jakieś 2 kabelki, kończące się małą kostką (przełącznikiem), gdzieś w okolicach dekla obudowy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pewnie masz jakiś firmowy komputer, ( nie jakiś składak) to może ten czujnik i jest, ale np. się zaciął, albo obudowa nie domknięta, jak Ci się chce to może sprawdź czy od płyty głownej nie odchodzą jakieś 2 kabelki, kończące się małą kostką (przełącznikiem), gdzieś w okolicach dekla obudowy

 

 

To jest stary Dell. W tych Fujitsu z których jeden ma te problemy z Win98 są takie przełączniki działają w ten sposób, że odcinają napięcie i bez zamknięcia przełącznika w ogóle nie da się uruchomić komputera. Chyba, że się wsadzi w niego śrubokręt :D. Przy okazji sprawdzę czy w tym Dell-u coś się nie stało z przełacznikiem (jeżeli w ogóle jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otworzyć obudowę w Compaq deskpro PII 400MHz .?

Jest elektromagnes z bolcem co ją blokuje przed ściągnięciem . Nie wiem jak go włączyłem i tak samo jak go wyłączyć ? :Boink:

Jak wyłączyłem kiedyś kabelki do tego elektromagnesu to przy starcie kompa pojawił się błąd chyba taki jak wyżej opisany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeech ckni sie za 386 jak sie czyta :rolleyes: Jakies problemy z otwarciem kompa?Nie wiem czy zauwazyliscie, ale podobne tendencje wystepuja w motoryzacji: najlepiej bracie obchodz szerokim lukiem, bedzie taniej dla ciebie, niewiele ale zawsze taniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam mądrego, który mi wytłumaczy co jest nie tak. Instaluję Win98 na komputerze PII 400MHz/256MB RAM. Podczas instalacji pojawia sie komunikat "błąd ochrony systemu Windows" i dalej klapa. Co to za problem.

Też kiedyś pojawiał mi się taki błąd, jednak restart lub też ponowna instalacja daławy pożądany efekt. Proponuję sformatować dyski (typ formatowania: pełne, a nie szybkie z parametrem Q!) i sprawdzić dokładnie płytkę z instalką Wina 98. Win 98 kilkakrotnie uruchamia się ponownie podczas instalacji. Postaraj się, aby w czasie ponownego uruchomienia w napędach nie było ani dyskietki ani... płyty instalacyjnej! Płytę wkładaj dopiero wtedy, gdy minie okres badania napędów przez BIOS, StartDiski itp.

 

Informatykiem nie jestem, ale jeśli kupiłeś ten komputer, to jest taka możliwość, że był na nim zainstalowany nowszy windows i system plików przeskoczył z FAT32 na NTFS. Win 98 SE (second edition - taki radzę instalować) pracuje chyba tylko w systemie plików FAT32. Trzebaby pooglądać dysk w systemie partycjonowania pod dosem przed instalowaniem systemu na dysk. Kiedyś miałem taki dosyć poważny problem, bo znajomy kupił komputer (mowy) i na dzień dobry bez zgody wgrali mu bodajże Win 2000  i pomimo czyszczenia dysku programem z firmy Optimus, który goli dysk kompletnie do zera nie udało mi się przez trzy dni doprowadzić dysku do możliwości instalacji WIN98. Informatykom chyba też, bo stwierdzili, ze dysk jest uszkodzony i wymienili na nowy :rolleyes:

Pozdrawiam

Windows 98 nie widzi w ogole dysków z systemem plików NTFS! A więc po uruchomieniu dyskietki startowej, ona widzi tylko siebie i napęd CD-ROM. Dysków nie ma, są jakby "niewidoczne". Na takim dysku trzeba zmienić system plików na FAT. Jest jeden prosty sposób. Odpalasz instalatora Wina 2000/XP, podczas instalacji wybierasz dysk z NTFS i dalej wybierasz jedną z kilku opcji: formatuj na FAT32. Po sformatowaniu przerywasz instalacje Wina 2000/XP i masz już jeden dysk z FAT32. Masz więcej dysków, to ponów instalację za każdym razem wybierając kolejne dyski.

 

Przy okazji widać, jaki jest poziom informatyków... już nie raz spotkałem się z takimi sytuacjami.

Edytowane przez halley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala ta sprawe mozna zalatwic majac jedynie cd-rom z WIN98 lub dyskietke startowa. Nalezy uruchomic program fdisk, wybrac opcje "usun partycje...", nastepnie "usun partycje spoza systemu dos". Usunac wszystkie partycje o niechcianym systemie plikow, zalozyc nowe, ustawic partycje bootujaca, zrestartowac komputer, przystapic do instalacji WIN98...

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, podmień pamięć i zacznij od nowa.

- usuń partycję i załóż nową

- formatowanie

- instalacja systemu (tylko z pewnego nośnika)

 

Są 3 możliwości:

1. uszkodzona pamięć

2. uszkodzony dysk twardy

3. uszkodzony napęd CD (błędnie kopiuje pliki)

 

Prawdopodobieństwo, że jest to płyta główna lub procek a zwłaszcza intel jest znikome.

Ot taka moja podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam pamięć (ten komunikat BŁĄD OCHRONY).

Zwykle zaczynam od przetarcia spirytusem styków od modułu pamięci.

Potem w BIOS włączam tryb wolniejszej obsługi pamięci (np. 3 WS a nie 2 WS).

Jeśli pamięć jest obsadzona dwoma modułami to próbuję wyjąć jeden z nich, próbować czy działa lepiej, jeśli nie - to włożyć wyjęty w miejsce tego pozostawionego.

Nie sadzę by błąd podczas instalacji, połączony z komunikatem błędu ochrony pochodził od niesprawnego dysku.

Możliwe jest jeszcze niedostateczne chłodzenie procesora co czasem powoduje błędy w pamięci CACHE. Zdarza się też trwałe uszkodzenie CACHE przy przegrzaniu, wtedy można spróbować wyłączyć w BIOS CACHE ale to strasznie spowalnia komputer. W każdym razie gdyby to ostatnie pomogło - dowiemy się że winien jest procesor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś pojawiał mi się taki błąd, jednak restart lub też ponowna instalacja daławy pożądany efekt. Proponuję sformatować dyski (typ formatowania: pełne, a nie szybkie z parametrem Q!) i sprawdzić dokładnie płytkę z instalką Wina 98. Win 98 kilkakrotnie uruchamia się ponownie podczas instalacji. Postaraj się, aby w czasie ponownego uruchomienia w napędach nie było ani dyskietki ani... płyty instalacyjnej! Płytę wkładaj dopiero wtedy, gdy minie okres badania napędów przez BIOS, StartDiski itp.

Windows 98 nie widzi w ogole dysków z systemem plików NTFS! A więc po uruchomieniu dyskietki startowej, ona widzi tylko siebie i napęd CD-ROM. Dysków nie ma, są jakby "niewidoczne". Na takim dysku trzeba zmienić system plików na FAT. Jest jeden prosty sposób. Odpalasz instalatora Wina 2000/XP, podczas instalacji wybierasz dysk z NTFS i dalej wybierasz jedną z kilku opcji: formatuj na FAT32. Po sformatowaniu przerywasz instalacje Wina 2000/XP i masz już jeden dysk z FAT32. Masz więcej dysków, to ponów instalację za każdym razem wybierając kolejne dyski.

 

Przy okazji widać, jaki jest poziom informatyków... już nie raz spotkałem się z takimi sytuacjami.

Co do poziomu niektórych, zaznaczam niektórych informatyków, którzy np. obsługują urzędy, to ... :ha:

Nieraz przychodzili tacy do biura (nie urzędu) i ... nic. Sam musiałem potem dochodzić co jest grane, choć zaznaczam nie jestem informatykiem.

Co do sysytemu plików. W przypadku, o którym pisałem prosty i normalny sposób zmiany systemu plików z NTFS na FAT32 nie dawał rezultatu. I dlatego był to powalony przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.