Skocz do zawartości

Przesiadka z Newtona na mały refraktor


radoslawo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim. Od kilku lat bawię się w astro. Po zakupie w prezencie "dla córki:)" N-130/900 EQ-2 apetyt na więcej rósł. Po tym jak przeszło mi: "większy, mocniejszy power" i zakupie 200/1000 na HEQ5 przyszedł czas na rozsądniejsze zakupy. SW 200/1000 zostanie do wizuala a do fotografii planuję zakupić mały refraktor. Jako rejestrator używam Sony A7III i jestem zadowolony z efektów chociaż widzę coraz więcej błędów i problemów. Coś co wydawało się sztywne i stabilne pięknie wykolimowane już takie nie jest. 

Refraktor lekki ponieważ w przyszłości chciałbym go używać również z iOptron Montaż SkyGuider Pro jako zestaw mobilny. 

Na razie typuje na poniższe opcje:

Gran Turismo GT 71 OTA    

71/420 f5,9  2,2kg

RedCat 51 OTA

51/250 f4,9 1,5kg

ZenithStar 73

73/430 f5,9 2,5kg

 

Fotografuję DSy czasami jakaś planetka czy księżyc dla relaksu. 

A może macie jakieś inne typy? Na co zwracać uwagę? 

Z góry wielkie dzięki za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie podepnę się do tematu. 

Też szukam "uzupełnienia" do mojej 10", i przede wszystkim coś ala urlopowego(w moim przypadku tylko wizual, astrofoto narazie mnie nie interesuje) .

Chodzi mi po głowie ED100, ale może ktoś będzie miał lepsze propozycje.

Z astropozdrówkiem

Angelo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Angelo_44 napisał:

 

Chodzi mi po głowie ED100, ale może ktoś będzie miał lepsze propozycje.

Z astropozdrówkiem

Angelo

Wizual to zupelnie,  ale to zupelnie co innego niz astrofoto.  Proponuje jednak oddzielny temat.  Tak na szybko,  to w okolicach ceny SW100ED są TS 102/ 714SED, TS 102/1122ED, triplet 115/800...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, JSC napisał:

Jak mają byc fotki planetek nawet tylko dla relaksu,  to 50mm raczej odpada.  No chyba,  ze na zasadzie eksperymentow co mozna wycisnac z takiej apertury. 

Tradycyjne 80/600ed nie wchodzi w gre? 

No masz racje, poniosło mnie. Tylko DSy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Angelo_44 napisał:

Chętnie podepnę się do tematu. 

Też szukam "uzupełnienia" do mojej 10", i przede wszystkim coś ala urlopowego(w moim przypadku tylko wizual, astrofoto narazie mnie nie interesuje) .

Chodzi mi po głowie ED100, ale może ktoś będzie miał lepsze propozycje.

Z astropozdrówkiem

Angelo

Więcej i szerzej zobaczysz refraktorami o średnicy około 120-130mm i światłosile f/5-f/6. 

100ED to taka "świnka morska" - ani to świnka a planety, ani to morska na DSy.

Najtańszą opcją (pomijając wątek dostępności sprzętu z Chin) będzie Sky-Watcher 120/600. Dużo większe możliwości, i z racji średnicy i z racji wyciągu okularowego 2,5" będą oferować Petzvale Bressera - mały i lekki 127/635 oraz duzy i ciężki 152/760.

Ten ostatni niestety nie będzie już urlopowy, choćby z racji wymaganego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radoslawo napisał:

Gran Turismo GT 71 OTA   

RedCat 51 OTA

ZenithStar 73

Z tych teleskopów które wymieniłeś to tylko RedCat ma sens na SkyGuide, i tu nie chodzi o udźwig a o ogniskowe. Dla SkyGuide czy Star Adwenturer ogniskowe w okolicach 250mm to całkiem sporo. Wiem że ludzie wieszają 300mm na takich montażach ale sporo klatek odrzucają i przeważnie mają tracking. A to i tak jest możliwe jak się trafi porządny egzemplarz.

 

Ogniskowe ponad 400mm to prosta droga do frustracji i wydania kolejnej kasy na HEQ5

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marcin_G napisał:

Więcej i szerzej zobaczysz refraktorami o średnicy około 120-130mm i światłosile f/5-f/6. 

100ED to taka "świnka morska" - ani to świnka a planety, ani to morska na DSy.

Najtańszą opcją (pomijając wątek dostępności sprzętu z Chin) będzie Sky-Watcher 120/600. Dużo większe możliwości, i z racji średnicy i z racji wyciągu okularowego 2,5" będą oferować Petzvale Bressera - mały i lekki 127/635 oraz duzy i ciężki 152/760.

Ten ostatni niestety nie będzie już urlopowy, choćby z racji wymaganego montażu.

Racja, ale czy w wyżej wymienionych nie będzie doskwierać aberra?

Godzinę temu, JSC napisał:

Wizual to zupelnie,  ale to zupelnie co innego niz astrofoto.  Proponuje jednak oddzielny temat.  Tak na szybko,  to w okolicach ceny SW100ED są TS 102/ 714SED, TS 102/1122ED, triplet 115/800...

 

Racja,  nie ma co zaśmiecać wątku koledze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Angelo_44 napisał:

Racja, ale czy w wyżej wymienionych nie będzie doskwierać aberra?

Oczywiście, że.....będzie....

Jeśli chcesz mieć refraktor do wszystkiego to tylko tryplet APO TS 130mm f/7

ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-FPL-53-Triplet-APO-Refraktor.html

Jeśli bez aberracji chromatycznej do dużych powiększeń -->Maksutov 150,,

ALE.....

Jeśli założysz, że wizualnie rzucasz się w zakamarki drogi mlecznej, obiektów Messiera to moja chierarchia byłaby taka:

- Sky-Watcher 120/600 (najtaniej / najprościej)

- Bresser Petzval 127/635 (lepszy zasięg, lepsza korekcja pola, podobna mobilność)

- TS 152/900 (drogo, dużo, ciężko, na granicy mobilności)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_TS-Optics-6--f-5-9-Refractor---2-5--R-P-Focuser---Ohara--Japan--Objective.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze triplet 130mm wazy 11 kg... Do obserwatorium to tak,  ale nie dla amatora z zielonej łączki... do ktorej trzeba dojsc lub dojechac. 

Tak naprawde to mobilny jest 80ed i to Celestrona a nie SW,  ewentualnie Mak 100mm.  Wszystkie inne wymagaja juz ciezkich montazy. 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Marcin_G napisał:

Sky-Watcher 120/600 (najtaniej / najprościej)

- Bresser Petzval 127/635 (lepszy zasięg, lepsza korekcja pola, podobna mobilność)

Z tą podobną mobilnością to bym polemizował :original: 

U góry SW 120/600 u dołu BM 127/635. Prócz wymiarów to jeszcze +3kg wagi. 

IMG_20210505_123544.thumb.jpg.a8e9837d64981509e9902877d4bc7a6b.jpg.b0f56903dcd431457b00e475c9ecbeb6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JSC napisał:

Wszystkie inne wymagaja juz ciezkich montazy. 

Nie zgodzę się - dobry lekki karbonowy statyw fotograficzny + dobra głowica Alt-Az dadzą radę do wizuala. 

Właśnie stąd moja sympatia do 120/600 i 127/635

 

@DarX86 dlatego napisałem "podobną" a nie "taką samą" :)

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

Nie zgodzę się - dobry lekki karbonowy statyw fotograficzny + dobra głowica Alt-Az dadzą radę do wizuala. 

Właśnie stąd moja sympatia do 120/600 i 127/635

AZ nie nadaje sie do duzych powiekszen,  wiec swiadomie zrezygnujemy z czesci mozliwosci teleskopu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Angelo_44 napisał:

Skąd w takim razie tyle pozytywnych opinii o EDku 100, i czym różni się od takiego 120/600, oprócz ceny oczywiście.

 

Różni się średnicą i ceną z powodu wykorzystania szkła niskodyspersyjnego ED. I światłosiłą. Oba czynniki mają wpływ na wielkość aberracji chromatycznej.

To w sumie NIE jest zły wybór....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala zostawiam sobie SW200/1000 na HEQ5. Bardziej mysle o czymś wypadowym i do foto. W ostateczności jak przekroczę wagę to będę targał zamiast Optrona(którego jeszcze nie mam) HEQ5. 
Czy w ww teleskopach aberracja jest aż tak duża zeby się jej bać?

 

Czy lepiej odpuścić te maluchy i szukać czegoś z aperaturą 80 i więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, radoslawo napisał:

Do wizuala zostawiam sobie SW200/1000 na HEQ5. Bardziej mysle o czymś wypadowym i do foto. W ostateczności jak przekroczę wagę to będę targał zamiast Optrona(którego jeszcze nie mam) HEQ5. 
Czy w ww teleskopach aberracja jest aż tak duża zeby się jej bać?

 

Czy lepiej odpuścić te maluchy i szukać czegoś z aperaturą 80 i więcej?

Do foto niemal wszyscy z biegiem czasu dochodzą do opcji "dublet/tryplet ED + korektor krzywizny pola"

Lepiej kupić telekkop o mniejszej średnicy, ale lepiej skorygowany i bez wad wrodzonych.

Temat-rzeka, wystarczy przekopać nasze forum i poczytać o rozterkach i rozczarowaniach kolegów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Marcin_G napisał:

Różni się średnicą i ceną z powodu wykorzystania szkła niskodyspersyjnego ED. I światłosiłą. Oba czynniki mają wpływ na wielkość aberracji chromatycznej.

 

I niedocenianej sferycznej, a mającej główny wpływ na ostrość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście może trochę bardziej rozpisać się, takie pro i contra ed, achro i ew. Apo.

Fajne byłoby również porównanie w mobilności, bo o to głównie mi i @radoslawochodzi.

Ja nie jestem do końca pewien jaki montaż również bym wybrał, a najbardziej zachodzi mnie myśl czy da się połączyć dobrze i ergonomicznie.

Nie wiem czemu, nie mogę pozbyć się tej 100-ki z myśli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin_G napisał:

Do foto niemal wszyscy z biegiem czasu dochodzą do opcji "dublet/tryplet ED + korektor krzywizny pola"

Lepiej kupić telekkop o mniejszej średnicy, ale lepiej skorygowany i bez wad wrodzonych.

Temat-rzeka, wystarczy przekopać nasze forum i poczytać o rozterkach i rozczarowaniach kolegów.

W moich propozycja u góry właśnie wybrałem tryplet i dublet z korektorem pola oczywiście obowiązkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś dodać to Redcat+ AZGTI to będzie idealny zestaw wyjazdowy do astrofoto. Zmieścisz wszystko w jednej niewielkiej torbie. Zupełnie nie rozumiem czemu wszyscy stawiają na Adventurery i SkyGuidery jak na tej samej półce cenowej jest coś z pełnym GOTO i możliwością guidingu w obu osiach. I co więcej...To działa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Angelo_44 napisał:

A moglibyście może trochę bardziej rozpisać się, takie pro i contra ed, achro i ew. Apo.

Fajne byłoby również porównanie w mobilności, bo o to głównie mi i @radoslawochodzi.

Ja nie jestem do końca pewien jaki montaż również bym wybrał, a najbardziej zachodzi mnie myśl czy da się połączyć dobrze i ergonomicznie.

Nie wiem czemu, nie mogę pozbyć się tej 100-ki z myśli.

Wszystko sprowadza się do tego czy chcesz widzieć ostre obrazy w dużych powiększeniach czy nieostre, bo i tak nie oglądasz w dużych powiększeniach*, więc dla Ciebie nie ma to znaczenia.

Czy aberracja chromatyczna przeszkadza Ci, czy nie zwracasz na nią uwagi.

Jakie chcesz wykorzystywać okulary**? Czy najostrzejsze z ostrych (np. ortoskopowe) ale z małym ER i małą soczewką oczną i małym polem, czy wolisz okulary wieloszkiełkowe mniej ostre od poprzednich, ale z dużym ER, z dużym polem i z dużą soczewką oczną,

 

Tego wszystkiego, jak sam widzisz, nie da się jednoznacznie określić, bo dla każdego  jest istotne co innego, nawet w kwestii predyspozycji własnych oczu, mózgu. Bo widzimy mózgiem. 0ko jest strasznie nidoskonałe i daje strasznie zaaberowane obrazy. To dopiero nasz mózg przetwarza i finalnie widzimy dobrze,

 

* Wbrew obiegowej opinii widzimy więcej szczegółłów w bardzo dużych powiększeniach (źrenicach wyjściowych znacznie poniżej 0,8mm), ale warunkiem są ostre i jasne obrazy. A ten warunek spełnia tylko doskonała optyka.

 

** Ja do ogladnia ciasnych gwiazd podwójnych (ale też czasem Księżyca i planet) lubię powiększenia "dyfrakcyjne' rzędu 2,3... 2,8xD. Nie osiągnę takich powiększeń w triplecie f/6... f/8 okularem 4mm, a ortoskopowych o krótszej ogniskowej nie ma. Musiałbym zastosować Barlowa, którego nie lubię lub wieloszkiełkowy okular, który z natury rzeczy jest mniej ostry, niż ten z malą liczbą soczewek.

 

 

Druga sprawa to oczywiście mobilność, obsługa teleskopu. Ta jednak też dla każdego będzie inna. Np. ciężko zakłada się 11 kilogramową tubę na statyw o wysokości 140 cm.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, JustinSullivan napisał:

I co więcej...To działa

Tylko z AZ Gti jest problem z mega rozrzutem jakościowym. Trafiają się perełki co pociągną 350mm przez 120 sekund w punkt ale są i takie które nie utrzymają 50mm przez minutę.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.