Skocz do zawartości

Wyjazd pod ciemne niebo - Alpy - czy ktoś chętny?


Rekomendowane odpowiedzi

Jutro mija miesiąc odkąd kupiłem sprzęt i wróciłem do hobby. Przez ten czas nie było u mnie pod Częstochową ANI JEDNEJ pełnej nocy. Tak, były dwie nocki wokół pełni gdzie 6-7h udało się zebrać, ale to też dla mnie ciągle szukanie dziur w chmurach. 
Mocno pod wpływem zdjęcia od @Iro z tego wątku: https://astropolis.pl/topic/82492-w-pętli-barnarda/ - odpaliłem https://www.lightpollutionmap.info/ i sprawdziłem gdzie w Europie jest takie samo niebo... wyszło mi, że najwięcej w Hiszpanii. Nie jest to nierealne, bo 2x już byłem autem w Hiszpanii organizując sam cały wyjazd, ale to jednak 2 dni jazdy. Szukam więc czegoś z czasem dojazdu poniżej ~10h gdzie jest:

  • pogoda
  • ciemne niebo takie samo jak w Bieszczadach


Wyszło mi, że północ Włoch / południe Austrii idealnie spełnia te warunki. 
Pogoda u mnie wygląda tak na najbliższe dni (Częstochowa):
cz_pogoda.png.67dfcfa4902554707cbd8307f3c1aeca.png
Tymczasem południe Austrii prawie za Alpami (7-8h autem), losowy termin na najbliższe dni: 
austria_pogoda.png.e106a9445fcc0051fb47783a203104b6.png

Też oczywiście idealnie nie jest, ale jak sprawdziłem długoterminowe prognozy wygląda to bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie w porównaniu do Częstochowy. Z tego co widzę i obserwuję od kilku dni na sat24.com 90% tych cholernych chmur zatrzymuje się na Alpach.  

Przechodząc do rzeczy, spędziłem dobre kilka godzin na szukaniu miejscówki spełniającej warunki:

  • rozsądne cenowo - cały wypad z paliwem chcę zamknąć w granicach 1500zł. 
  • cały dom, aby można było wyłączyć oświetlenie
  • prąd musi być :)
  • jakaś w miarę płaska polana, aby było się gdzie wystawić + żeby góry nie ograniczały za bardzo horyzontu
  • minimalna ilość domów wokół (potencjalnie pojedyncze lampki przydomowe nie są problemem, ale jednak... planuję mimo wszystko też zabrać ze sobą jakąś "baterię", która wytrzyma całą noc gdyby trzeba było jednak "uciekać" stamtąd w inne miejsce ze względu na oświetlenie okolicznych domów) 
  • Bortle 1-3 - czyli perfect, tak samo/podobnie jak w Bieszczadach
  • im wyżej tym lepiej


Wstępnie znalazłem coś takiego:
https://www.booking.com/hotel/at/ferienhaus-dive-world.pl.html
+ mam 3 inne alternatywne miejscówki, ale ta wygląda chyba najlepiej. To jest polana między dolinami, domek zaznaczony strzałką po prawej:
polana.png.9787d45b729ea9467805261b9fc1c748.png

Jako, że uwielbiam też góry, to planuję wsiąść w auto i po prostu tam jechać od czwartku do niedzieli (3 pełne noce), pod warunkiem, że:

  • będzie minimum 2 na 3 dni czystego nieba wg prognoz
  • będzie ciągle opcja rezerwacji 
  • w Polsce będą chmury (jeśli miałaby być pogoda pewna na 100% w PL to jadę https://www.cichadolina.info/). 

 

W dzień chodzenie po górach, w nocy czarne niebo. 
Czy to dobry pomysł? :)
 

Wstępnie jadę sam z tatą (który o astro nie ma pojęcia, bardziej chce po górach pochodzić). Mam jedno miejsce wolne w auce realnie, żeby kogoś ze sprzętem rozsądnej wielkości zabrać (Renault Megane 2020, Hatchabck). Czy ktokolwiek chciałby towarzyszyć? Zawsze to w kupie lepiej :) Mogę dojechać po kogoś powiedzmy do około ~50km. 
Termin:
3-6 marzec (nów wypada 2 marca)

LUB

31 marzec - 3 kwietnia (nów wypada 1 kwietnia). 
LUB ewentualnie późniejsze wg nowiu. 

podkreślam, że rezerwować chcę na jakieś ~5-7 dni przed - jeśli będzie względna pogoda wg prognoz i któraś z wybranych miejscówek wolna. Wyjazd około 6-7 rano z Częstochowy. 

Aby było komfortowo w miarę dom pomieści 4-5 osób, jeśli jakimś cudem byłoby więcej niż 1 chętnych - możemy jechać wspólnie, ale już transport we własnym zakresie. Mam miejsce dla jednej osoby w aucie, jak ktoś się dorzuci do paliwa/kosztów rezerwacji - super, dla jasności jednak, choć nie chcę źle zabrzmieć, ale gdyby dla kogoś problemem były finanse, nie ma problemu - i tak jadę na 90% w jakimś terminie, mam po prostu wolne miejsce, mogę zabrać oczekując tylko dobrej atmosfery i wspólnego fotografowania/oglądania nieba przy piwku :) W sumie do 5 osób. Czyli 3 wolne miejsca. Wg map to jedno z najciemniszych miejsc w Europie - jeśli ktoś chętny, prośba info w wątku i kontakt PW.
 
I od razu pytanie: a może ktoś z Was zna już tego typu miejscówki w Austrii/północ Włoch? 

P.S. Ważne: Austria wymaga szczepień, test nie ma znaczenia, ważny paszport covidowy i szczepienie są niezbędnę. 

 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:
 
 
 
 

Pamiętaj, że te wszystkie polanki w Austrii, czy Niemczech zazwyczaj są prywatne, więc jak tam wleziesz, to możesz się spotkać z niemiłym powitaniem, wiadomo, jacy potrafią być Austriacy :P

 

O widzisz, no to jest coś, czego zupełnie nie brałem pod uwagę. Dzięki za info, trzeba się z tym pewnie liczyć i wcześniej dogadać przed wyjazdem. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlochy polnocne okrutnie swieca....jeszcze koncowka marca to dzialajace stoki narciarskie.

Mapy lp sie nijak maja do rzeczywistosci przynajmniej w zimie.

Dwa razy sie niemilo rozczarowalem szukac miejsca na astrofoto.

Astro pejzarze jeszcze jako tako bo doswietlenie gorek itp daje jakis klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jesli chodzi o wjazd, to potrzebne 3 szczepienia, lub 2 i ważny test PCR. 

Po drugie, mamy zimę i na spacery po górach należy mieć tutaj dobrz sprzęt. Okolica Weissensee jest piękna, ale ja tam bywam latem. 

Jeśli chodzi o miejscówkę, to zloty Austriackie, jeszcze przed pandemia odbywały się także tutaj> alpsat.at

Calkiem niedaleko od twojej propozycji. Sam nigdy tam nie byłem, ale niebo w tej okolicy jest dobrej jakości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Dzięki za info, trzeba się z tym pewnie liczyć i wcześniej dogadać przed wyjazdem

Myślę  że jak zagadasz do właściciela tego domu, to będzie wiedzieć,  czy będzie problem, czy nie z wejściem na polankę.

 

Kurcze, chętnie wybrałbym się z Tobą, ale nie wiem, czy uda mi się zorganizować z nowym autem (mam odebrać na początku kwietnia w teorii), bo starego już nie chce brać w trasy takie. Do tego marzec w Alpach to jeszcze sporo śniegu w wielu miejscach, więc to też trzeba brać pod uwagę.

 

Obserwowałem z Niemiec, z Bawarii, przy bortle 4, niedaleko Alp, ale to nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dimis napisał:
 
 

Hej,

Jesli chodzi o wjazd, to potrzebne 3 szczepienia, lub 2 i ważny test PCR. 

Po drugie, mamy zimę i na spacery po górach należy mieć tutaj dobrz sprzęt. Okolica Weissensee jest piękna, ale ja tam bywam latem. 

Jeśli chodzi o miejscówkę, to zloty Austriackie, jeszcze przed pandemia odbywały się także tutaj> alpsat.at

Calkiem niedaleko od twojej propozycji. Sam nigdy tam nie byłem, ale niebo w tej okolicy jest dobrej jakości.

 

https://www.embergeralm.com/ wygląda genialnie! Ale jak sprawdziłem absolutnie wszystko zajęte na najbliższe miesiące :( WIELKIE dzięki za info, zapisałem sobie tę miejscówkę, będę obserwował dostępności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku spędzam wakacje w Alpach Austriackich oraz W Południowym Tyrolu  i w Dolomitach we Włoszech. Niebo jest tam co najwyżej przeciętne, najczęściej słabe, bo jednak chęć pokazania w nocy swojego "Zimmer Frei" robi swoje. Gdy zalega śnieg, biały jak mniemam - jest zapewne jeszcze gorzej.

Teren dla Austyjaka to rzecz święta, oni BAAAAARDZO nie lubią nieproszonych gości, w szczególności w nocy.

 

Więc mimo całego sentymentu do Alp i astronomii, uważam, że to słaby pomysł - bliżej i ciemniej będzie w Karpatach rumuńskich.

DSCF3394.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcin_G napisał:
 
2

Teren dla Austyjaka to rzecz święta, oni BAAAAARDZO nie lubią nieproszonych gości, w szczególności w nocy.

 

Więc mimo całego sentymentu do Alp i astronomii, uważam, że to słaby pomysł - bliżej i ciemniej będzie w Karpatach rumuńskich.


Dzięki Marcin za komentarz. Niemniej, wydaje mi się że jak jeździłeś na typowe wakacje to nie sprawdzałeś jakości nieba - wyszukuje miejscówek typowo ciemnych, wg linków wyżej. Oczywiście - mogę się mylić. 
Co do Rumunii, to nie znałem tego kierunku zupełnie, ale pokazuje mi 14-15h :( Pogoda też średnia - jakiś nieprawdopodobny mróz i chmury :D. Masz może jakąś konkretną miejscówkę do polecenia?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo chętnie bym się wybrał na taki wyjazd, aż mnie świerzbi żeby gdzieś wyskoczyć :) 

Szczególnie chętnie w tym pierwszym terminie, na początku marca, żeby był zimowy klimacik i krajobraz. Ja nastawiałbym się bardziej pod kątem astrokrajobrazowym, choć stacjonarny sprzęt też chętnie wystawię pod domkiem.

Mam duże auto, także do mnie mogłyby dołączyć 2-3 osoby ze sprzętem. Jest też ogrzewanie postojowe, gdybyśmy chcieli pofocić w jakiejś fajnej scenerii z dala od noclegu.

Martwi mnie to co piszecie o lokalnych, że nie lubią nieproszonych gości... to może być spory problem w szukaniu dobrego miejsca krajobrazowego. No ale nie może być aż tak źle żeby się nie dało wyjść z auta.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW problem miejscówki do rozstawienia zdecydowanie do dogrania i dogadania przy rezerwacji - biorę to na siebie, mam nadzieję że po angielsku rozmawiają... Zakładając, że ta polana jest OK - upewnię się oczywiście wcześniej czy możemy tam sprzęt rozstawić na noc. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał:

 Niemniej, wydaje mi się że jak jeździłeś na typowe wakacje to nie sprawdzałeś jakości nieba 

Zawsze nocuję na kempingach, zdala od dużych ośrodków turystycznych. Niemniej niebo NIE jest jakieś dużo lepsze niż w zakamarkach Jury Krakowsko Częstochowskiej. Tam Ci świeci Salzburg, Villach, Graz a tu Myszków, Zawiercie i Lelów....

To poniżej - zmierzch nad Wolfgangsee w Austrii, widok na zachód w stronę Salzburga

DSCF3081.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ajot napisał:
 
 
 
 

To nie prościej i taniej wybrać się w Bieszczady?

Oczywiście, że tak i wyraźnie o tym piszę w głównym wątku ;-) 
Problemem jest totalny brak pogody w Bieszczadach. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcin_G napisał:
 
6

Zawsze nocuję na kempingach, zdala od dużych ośrodków turystycznych. Niemniej niebo NIE jest jakieś dużo lepsze niż w zakamarkach Jury Krakowsko Częstochowskiej. Tam Ci świeci Salzburg, Villach, Graz a tu Myszków, Zawiercie i Lelów....

To poniżej - zmierzch nad Wolfgangsee w Austrii, widok na zachód w stronę Salzburga


Hm, no aż sprawdziłem, ale nie... 
Twoja miejscówka: 
salzburg.png.5d0c74100da9952196d376b1afcb9220.png

To co ja znalazłem: 
stockenboi.png.ff45d25b4a80507e988bfe668de54816.png

Oczywiście, nie byłem, mogę nie mieć racji. Ale po tych zdjęciach dla mnie to jakby porównywać Bieszczady z właśnie Jurą Krakowską Częstochowską. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka za offtop, od dawien dawna ta miejscówka mi się marzy. - Grecja, Kreta.
Dostępność jest nie najgorsza - samolot na Krete do Chania, później bus+prom za bodajże 26 euro. Na samej Krecie miejscówki też niczego sobie + góry.  cennik
image.png.afc9bee542f3947f81bc14ea50f83c0a.png

Edytowane przez Szymon Szozda
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Szymon Szozda napisał:

Sorka za offtop, od dawien dawna ta miejscówka mi się marzy. - Grecja, Kreta.
Dostępność jest nie najgorsza - samolot na Krete do Chania, później bus+prom za bodajże 26 euro. Na samej Krecie miejscówki też niczego sobie + góry.  cennik
 

Byłem na Krecie kilka lat temu, niestety astro się wtedy jeszcze specjalnie nie interesowałem. Za to zapamiętałem nawałnice nietoperzy nocami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Angelo_44 napisał:

Z tego co kojarzę to okolice Geltendorf lub Starnberg

No ale niemal wszystkie Jeziora Bawarskie są dookoła rozświetlone - znam Walhensee i Kochelsee (kemping w Murnau)...

Okolice Mittenwaldu mogą być ciemne, gdyby nie łuna od Innsbrucka na południu....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam góry Albanii, zaczynając od Prokletije, oraz góry Macedonii w kierunku szczytu Korab. Niebo jest czarne. Oczywiście na horyzontach w niektórych kierunkach są łuny miast ale daleko.

Jak ktoś się bawi w offroad, i ma czym wjechać.

Żadnych samolotów, promów, można załadować swoje największe maszyny :) I kilometry dookoła nikogo :)

Macedonia:

48598981156_47a4574b9c_o.jpg20190809dsc03388 by Zdzislaw Sabat, on Flickr

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.