Skocz do zawartości
  • 0

Jaka stacja pogodowa?


Michał Z.

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja mam też WH1080 albo jakiś jej klon. Pracuje u mnie od 2013. W tym czasie wymieniłem nadajnik. Swego czasu było w sprzedaży dużo popsutych tych stacji i za grosze kupiłem 2 zestawy na dawcy części. Stację mam podłączoną pod USB do rasppi zero a na nim soft weewx http://37.233.103.143/weewx/index.html

Generalnie za te pieniądze całkiem spoko stacja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wh1080 i jej klony jak piszą koledzy. Zajmuje się tematem od wielu lat i sam wiele zbudowałem od podstaw i ww stacja jest naprawdę fajnym urządzeniem w sprzedaży od lat. W razie co moduły można wymieniać jak się zepsują chociaż raczej mało prawdopodobne ze coś się zepsuje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, radoslawo said:

Wh1080 i jej klony jak piszą koledzy. Zajmuje się tematem od wielu lat i sam wiele zbudowałem od podstaw i ww stacja jest naprawdę fajnym urządzeniem w sprzedaży od lat. W razie co moduły można wymieniać jak się zepsują chociaż raczej mało prawdopodobne ze coś się zepsuje. 

No u mnie było tak, że jak ją uruchomiłem to po tygodniu  przestał się kręcić wiatraczek co mierzy kierunek i siłę wiatru. Gwarancja kazała pakować całość i odesłać, ale mi się nie chciało. Zakupiłem łożysko za 1zł, wymieniłem i chodzi do dzisiaj. Potem wysiadła mi, gdzieś po 6 latach, stacja nadawcza, tzn. sygnał nie był wysyłany do modułu w domu. Wszystkie pozostałe elementy pracują u mnie od zakupu czyli ponad 9 lat. Tak jak pisałem wcześniej, dokupiłem 2 zepsute stacje za grosze na części i dzięki temu mam np. dodatkowe dwa wyświetlacze w domu.
Poza tym ja u siebie mam to tak zrobione, że ściągam po usb te dane i ładuje je lokalnie do swojej bazy a wyniku wizualizuje w grafanie. W ten sposób jestem niezależny od zewnętrznych serwisów.
 

obraz.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przerobiłem modele WS-0101 oraz WH1080 - w obu jednostki zewnętrzne przestawały nadawać mniej więcej po 3-4 latach użytkowania. Dodatkowo zimą panel fotowoltaiczny mimo stosowania akumulatorków 1,5V w WH1080 nie spełniał swojej roli.

Obecnie od chyba 8 miesięcy użytkuję Sencor-a 12500, póki co bezawaryjnie i jestem mega zadowolony.

Istotne różnice na "+", czasem duży "+":

- wbudowane Wifi i obsługa m.in. Weather Underground - żadnych kombinacji z dodatkowym linuksowo/windowsowym softem na pracującym 24/7 kompie - podłączyć zasilanie, wklepać hasła i zapomnieć

- czas z serwera NTP

- stacja bazowa - bije tamte na głowę: wyraźny, kolorowy, funkcjonalny ekran, szerokie kąty widzenia

- czujnik 7w1 i bazę u mnie dzieli dach i 2 stropy - sygnał na wskaźniku full

- dodatkowy wewnętrzny czujnik temp/wilg. sama baza także mierzy temp./wilg.

- bardzo stabilne odczyty kierunku wiatru (załączony screen z Wunderground)

- pomiar UV i nasłonecznienia

- od zainstalowania nie tykałem baterii w czujnikach  - mimo zimy stacja jeszcze w żaden sposób nie sygnalizuje ich rozładowania

 

A jeśli ktoś lubi DiY to można po taniości i bez dodatkowej elektroniki zrobić tak: kupić same czujniki, kupić chiński odbiornik SDR na usb za kilkanaście $, zainteresować się programikiem https://github.com/merbanan/rtl_433

Fajnie działa, można np. pchać zdekodowane odczyty bezpośrednio do Influx-a/Grafany bądź przez mqtt gdziekolwiek  - możliwości multum. A jeśli bliski sąsiad ma stację to i czujników nie trzeba kupować ;)

sencor.JPG

Edytowane przez kristofus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobienie samej stacji zbierającej dane na Arduino jest banalne - wszyscy od tego zaczynają ;)

Problem jest w fajnym zwizualizowaniu tego co stacja zbiera. Przydał by się jakiś wyświetlacz 

wykonany profesjonalnie do którego można by wysyłać w jakiś sposób dane.

Nie myślę o wyświetlaczu od Nokii ;) tylko takim wyświetlaczu jak np. w tym SWS 12500 -

żeby działało i dobrze wyglądało. 

Niestety próby zrobienia samemu tego na podobnym poziomie są skazane na niepowodzenie

ze względu na brak odpowiedniego sprzętu albo skończą się kosztami wyższymi niż fabryczna

stacja gdy zaprzęgnie się do tego np. tablet...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Nie myślę o wyświetlaczu od Nokii ;) tylko takim wyświetlaczu jak np. w tym SWS 12500 -

żeby działało i dobrze wyglądało. 

Niestety próby zrobienia samemu tego na podobnym poziomie są skazane na niepowodzenie

ze względu na brak odpowiedniego sprzętu albo skończą się kosztami wyższymi niż fabryczna

stacja gdy zaprzęgnie się do tego np. tablet...

I dlatego już na początku założyłem, że raczej coś kupić trzeba. Żaden ze mnie programista i elektronik. SWS 12500 bardzo mi się podoba i funkcjonalnie, i estetycznie. I żadnych USB nie trzeba ciągnąć. Cena trochę niemała - już w filtr CLS-CCD mi wchodzi. Trzeba wyprawić huczne urodziny czy cóś  i pozbierać kasę :Lighten:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.