Skocz do zawartości
  • 0

Jaki filtr do wizuala w 6" newtonie F5?


MateoTeo

Pytanie

Witajcie. Pytanko jak w temacie. I zwracam się tu do osób, które mają duże doświadczenie w wizualnych obserwacjach. Jaki filtr polecilibyście do zakupu w kontekście obserwacji mgławic i galaktyk przez Newtona GSO 150/750? Mieszkam na wsi i do większych miast mam po mniej wiecej tym samym dystansie w przedziale 50-100km. W okolicy jest kilka małych miasteczek, według map zaświetlenia u mnie niebo to Bortle 4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Do mgławic to filtry typu UHC, H-beta lub OIII.  W przypadku galaktyk w/w filtry na niewiele się zdadzą, ponieważ galaktyki świecą w całym spektrum promieniowania.

 

Generalnie na początek to zamiast kupować filtry postaraj się - jeśli to możliwe - pojechać pod ciemniejsze niebo, gdzieś, gdzie jest co najwyżej zaświetlenie Bortle 3.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, bartolini napisał:
20 godzin temu, tomchm napisał:

Do mgławic to filtry typu UHC, H-beta lub OIII.  W przypadku galaktyk w/w filtry na niewiele się zdadzą, ponieważ galaktyki świecą w całym spektrum promieniowania.

 

Ciekawy wątek również dla mnie (m.in. taki sam teleskop) , podłączam się do pytania.

A także czy wyżej wymienione filtry nadadzą się również do foto , nie chodzi mi o jakieś PRO tylko coś budżetowego/uniwersalnego, żeby było i do wizuala i do foto lustrzanką lub kamerką kolorową, pierwsze kroki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest wątek o filtrach do wizuala, nie sprowadzajmy wszystkiego na tym forum do astrofoto ;) bo się rozmyje i tak kulejący wizual. O filtrach do astrofoto było na tym forum setki kilometrów wątków.

 

Do wizuala Orion Ultrablock nadaje się bardzo dobrze, tak jak każdy "rasowy" UHC.

 

Filtry przydatne do obserwacji obiektów głębokiego nieba

Porównanie wydajności filtrów dla wybranych obiektów mgławicowych
 

Edytowane przez polaris
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Ze swojej strony (pracowalem z odmianą SW tego teleskopu, ale rownież F5) mogę polecić (do wizuala, nie do foto) SW UHC-S. Jest relatywnie niedrogi - daje dużo przy średnio zanieczyszczonym niebie, ale z mocnym zanieczyszczeniem sobie nie radzi. Podbija kontrast mgławic emisyjnych w zakresie wodoru i to naprawdę widać.

POdobnie dla OIII, jest zdecydowanie lepiej niż obserwacje bez. Wyżej to już jak kolega Bartolini napisał - coś pokroju Oriona, ale jest to filtr UHC i będzie ciemniej niż w UHC-S, który mimo wszystko jest relatywnie jasnym filtrem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.