Skocz do zawartości
  • 1

Astrofotografia, czemu nie wychodzi


Klaudinek

Pytanie

Witam.

Nie wiem czy dobrze wystawiam wątek więc jak coś przepraszam.

Otóż zakupiłem kamerkę cmos do astrofotografii ale coś mi nie wychodzi żadne zdjęcie czy wideo. Nie bardzo znam się na astrofotografii i chciałem dla siebie proste zdjęcia gwiazd robić. Nic szczególnego. 

Sprzęt 

Kamera sv bony 205

PC sharpcap do rejestracji obrazu

Teleskop 130/650 bresser Newton.

Wszystkie wskazówki jak ustawić kamerkę mile widziane. 

Ps.

Nawet Vegi czy Syriusza nie było widać. 

Edytowane przez Klaudinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Z opisu trudno wywnioskować co jest nie tak tak do końca ale idea sprawdzenia wszystkiego za dnia jest jak najbardziej słuszna.

 

1. Z jakimkolwiek okularem sprawdzasz i ustawiasz ostrość na bardzo odległym obiekcie.

2. Zgrywasz szukacz tak aby patrzył tam gdzie obraz w okularze.

3. Montujesz kamerkę.

4. Szukaczem idziesz na wybrany kontrastowy obraz: może to być dalekie okno, drzewa na jasnym tle, komin itp. Ważne, że wiesz w co celujesz.

5. Uruchamiasz kamerkę i na bardzo krótkich czasach naświetlasz starając się ustalić ostry obraz

 

Jeśli złapiesz w dzień to w nocy możesz celować i ustawiać ostrość na gwiazdach.

Jeśli nie uda się złapać ostrości musisz ustalić czy brakuje ci wysuwu czy wręcz odwrotnie.

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawdopodobnie problem z ustawieniem ostrości. Spróbuj za dnia skierować teleskop na jakiś odległy o kilka km obiekt, np. komin i na podglądzie "na żywo" w SharpCap ustawić ostrość zaczynając od najgłębiej wsuniętego wyciągu. Jak zobaczysz obraz na ekranie, to ustaw wyciąg tak, żeby było jak najostrzej. Będziesz miał wstępnie ustawioną ostrość, którą potem tylko delikatnie skorygujesz na gwiazdach.

Może być tak, że braknie Ci wysuwu. Wtedy poluzuj kamerę ręcznie zacznij ją delikatnie wyciągać z mocowania dbając o to, żeby cały czas była ustawiona matrycą prostopadle do toru optycznego. Jeżeli zacznie być "coś widać", będziesz wiedział, że potrzebujesz przedłużki do wyciągu, żeby kamera znalazła się w ognisku teleskopu.

Niestety może się też okazać odwrotnie, czyli, że matryca kamery na najgłebiej wsuniętym wyciągu jest za ogniskiem teleskopu i wtedy będzie trzeba podnosić zwierciadło główne, żeby wysunąć ognisko do przodu.

Niemniej, spróbuj ustawić to w dzień. Wtedy jest zdecydowanie mniej frustracji.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja np. U siebie mam problem z widokiem na jakieś odległe obiekty w ciągu dnia. Ale w nocy do takich ćwiczeń polecam spróbować ustawić ostrość na księżycu. 

Jest na tyle duży i jasny, że nawet jak nie jest ostry to i tak będzie widoczny jako jasna plama w przeciwieństwie do reszty tła nieba. A poza tym nie ma chyba na nocnym niebie obiektu, który łatwiej by było odszukać :D (o ile nie jest w nowiu) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok kamerka działa. Dzięki za wskazówki. 

Jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś może gdzie znaleźć pomoce jak ustawiać w programie sharpcap lub innym wszelkie ustawienia i co one oznaczają? Próbuje znaleźć takie coś ale wyskakują mi informacje nt nastawiania na polarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.