Skocz do zawartości

Zatyczki do lornetki (i inne "gumiane" rzeczy)


Krzysztof z Bagien

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio lornetkę dla mojej mamy, bo sobie zażyczyła - no i okazało się, że fabrycznie dają do niej tylko zaślepki na obiektywy, na okulary nie ma. Do tego są to po prostu pojedyncze dekielki, z którymi po zdjęciu trzeba coś zrobić (schować do kieszeni itp.), co nie jest idealnym rozwiązaniem, lepiej by było, jakby były jakoś uwiązane.

Wiele nie myśląc, uczyniłem stosowne modele w Fusion360 i wydrukowałem. Nic nadzwyczajnego - ale zainteresować Was może to, że jest to wydruk na Photonie Mono (czyli drukarce SLA), z gumianej żywicy Tenacious firmy Siraya Tech - jest ona normalnie przezroczysta i lekko żółta, ale dodałem do niej ok. 15 kropli czarnego barwnika (taki do żywic epoksydowych itp.) na 100ml żywicy. Wyszło coś takiego (foty z komórki, więc szału nie ma):

 

IMG_20220222_1722072.jpg.7334fa4081e913c4e679ea778ae34f02.jpg

 

IMG_20220222_1722447.jpg.254807e496579d251d54a67cc29b35e6.jpg

 

Tego morsa narysowałem dlatego, że moja mama jakiś czas temu ostro zajęła się morsowaniem właśnie :) To jest po prostu niewielkie zagłębienie w materiale, o głębokości i szerokości ok. 0,5mm.

 

Gumowość gotowego produktu jest całkiem... no, gumowa :D

Wydruk był trochę taki eksperymentalny, ale wyszło chyba całkiem nieźle. Zamierzam teraz wydrukować sobie jeszcze m.in. muszle oczne do Canona 15x50 IS.

 

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, apolkowski napisał:

Który masz model tego Photona?

"Zwykły" Photon Mono (bez X, SE i innych literek).

11 godzin temu, Marcin_G napisał:

Krzysiu, pewnie będę coś od czasu do czasu "druczył" gumowego.

Spoko, tylko z rozmiarami nie szalej ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apolkowski - pewnie taka drukarka, jak niżej:

 

Photon-Mono_1.jpg.4d9a43acd2b27f013369eca19a649927.jpg

 

 

... właśnie dzisiaj syn wydrukował dla mnie pierścień (jako drugi pierścień, stabilizujący) dla obiektywu CZJ MC Sonnar 4/300 (o szkiełku i dlaczego potrzebuję drugi pierścień pisałem TUTAJ):

 

Photon-Mono_2.jpg.aa3d9de3e9701b8cd2a01d3dfd40926c.jpg

 

20220302_113335.jpg.c96282d4aec200fc10bfe9abf1068be6.jpg

 

 

Dzięki serdeczne@apolkowski za skrypt (generator obręczy) do OpenSCADa.

:like:

 

Hmm, pomyliłem chyba Kolegów. Skrypt napisał @BogdanSDZIĘKI!!!  TUTAJ jest do niego link. Polecam, bo naprawdę działa dobrze (jw.)

 

    Właśnie wykorzystałem go do zwymiarowania pierścienia dla mojego Zeissa (średnica wewnętrzna pierścienia: 78 mm). Syn później dostosował tylko STLa przy pomocy BLENDERA do wydruku w 3D żywicowej i wynik widać powyżej. To jednak inna para kaloszy, niż zabawa filamentem.

 

@Krzysztof z Bagien , no tośmy razem wzięli się za wąchanie żywic! ;):):D Ta żywica, o której wspominasz wyżej, to faktycznie przypomina gumę i gdzie ją kupiłeś (jeśli możesz to daj linka)?

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Sorry Bagnisty, że się tak wtryniłem do Twojego wątku. Więcej o moim nowym setupie napiszę w innym temacie.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, suchyy napisał:

@apolkowski - pewnie taka drukarka, jak niżej:

 

Photon-Mono_1.jpg.4d9a43acd2b27f013369eca19a649927.jpg

Dokładnie ten sam zestaw - drukarka plus maszynka czyszcąco-utwardzająca. Tylko jeszcze dokupiłem sobie taką elastyczną blaszkę na magnes do platformy - dzięki temu nie trzeba całej zdejmować, tylko samą blaszkę właśnie.

 

13 godzin temu, suchyy napisał:

gdzie ją kupiłeś

 

Bezpośrednio w sklepie producenta:

https://siraya.tech/collections/europe/products/tenacious-eu-1kg-by-siraya-tech

 

Kupowałem to z rok temu, zapłaciłem jakieś 250zł.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zabaw z gumkami ciąg dalszy. Tym razem niezbyt związane z tematyką forum, ale i tak podzielę się tym, co wyrzeźbiłem.

 

Chciałem sprawdzić, jak będzie się sprawdzało łączenie dwóch elementów, do tego chciałem też poeksperymentować nieco bardziej ekstremalnie z pigmentami. Żeby nie drukować jakichś stricte testowych modeli bez sensu, narysowałem i wydrukowałem takie o coś:

 

IMG_20220319_2248577.thumb.jpg.bc9d033d6c5a97e6eeacfc01423ba731.jpg

 

IMG_20220319_2249214.thumb.jpg.a36e2b563ff8029333ad714f9ac02e3a.jpg

 

To są części niebieskie, wydrukowane za jednym zamachem; potem zmiana żywicy i to samo z żółtego. Żółtą górę łączę z niebieskim dołem i vice versa. Hasło, myślę, dość aktualne:

 

IMG_20220319_2250335.thumb.jpg.3002203bfeafed972c2b41cc15a22889.jpg

 

Właściwie wystarczy jedno wetknąć w drugie - i siedzi. Ale żeby samo się nie rozpadło, to obie części skleiłem - użyłem do tego po prostu czystej żywicy (bez barwnika), całość poszła na kilka minut do maszynki utwardzającej.

Część skleiłem tylko w tych otworkach montażowych:

 

IMG_20220319_2340015.jpg.ee9ae582869b96b62c94bb1f822bf03a.jpg

 

Resztę - po całości. Przy niebieskim tle nie ma różnicy, ale żółte jest niestety nieco bardziej przezroczyste i po sklejeniu od spodu przebija niebieski (na górze klejone punktowo, na dole po całości):

 

IMG_20220319_2311222.jpg.d0e26c47de03f6ef886d4b5de420a6af.jpg

 

Od spodu samoprzylepny rzep:

 

IMG_20220319_2250019.thumb.jpg.6464253cf950dcd451ecc1e180b9d791.jpg

 

i mamy antywojenną naszywkę. Czy też... nie wiem, narzepkę? :) Aha, wymiary 90x35mm.

 

 

A teraz najlepszy bajer. Oprócz pigmentów odpowiedzialnych za kolor (te są płynne), dodałem też pigmenty świecące w ciemności (znaczy fluo- czy tam fosforescencyjne, nigdy nie pamiętam które jest które) - tylko te były w proszku, stąd moja obawa.

 

IMG_20220319_2302245.jpg.50a3855e086f91593e0a5f2584771d24.jpg

 

Żółta część świeci na mniej-więcej żółto, a niebieska - na mniej-więcej (ale raczej mniej) niebiesko. W przypadku żółtego sporo przesadziłem z ilością pigmentu i żywica zrobiła się bardzo gęsta; do tego drobinki pigmentu są spore i chrzęszczą przy mieszaniu i dość szybko opadają na dno kadzi, więc są raczej nierównomiernie rozłożone w gotowym wydruku, przez co ten świeci potem nierówno.

Trochę się tego bałem i mówiąc szczerze myślałem, że nie uda się wydrukować, ale - jak widać - jak najbardziej się dało.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 5
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, zrobiłem ich kilka, więc mogę je rozdać, bo ja zostawię sobie tylko jedną (żeby nie było wątpliwości - tę najładniejszą :P), więc jakby ktoś chciał taką naszywkę sobie mieć, to niech się odezwie na PW, to wyślę.

 

Nie są idealne, bo to efekt działalności eksperymentalono-badawczej, ale myślę że efekt końcowy jest w miarę spoko. Tylko trzeba mieć świadomość, że mogą się jeszcze nieco pod wpływem światła słonecznego utwardzić. W sumie można je psiknąć jakimś lakierem zabezpieczającym przed UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
1 godzinę temu, kccp napisał(a):

Cześć, odkopę temat, jest opcja zamówienia takeigoż gumowego deszczochronu + ew. zaślepek na obiektywy, ew. nawet plasticzanego byle lekko elastyczny byl :) ?

Pewnie tak, ale potrzebowałbym trochę więcej konkretów, a najlepiej jakbyś miał gotowy model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że ja na ten wątek wcześniej nie natrafiłem, tylko zamówiłem jakiś czas temu zaślepki plastikowe do lornety 15x70 (bo gość w ogłoszeniu zapomniał wspomnieć że zgubił oryginalne :/ )

 

A tak na przyszłość w razie czego koszt wykonania z takiego gumoleum jest podobny do normalnych czyli plastikowych wydruków?

Edytowane przez Castro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ta żywica trochę droższa niż takie standardowe, a te z kolei są trochę droższe niż wydruk z tego takiego plastikowego drutu ;) Ale to nie jest jakiś wielki koszt, konkretnie to Ci nie powiem, bo to zależy od tego ile jej pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.