Skocz do zawartości

Łańcuch Markariana


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Chude teraz miesiące dla kotów...sam nim robie rózne dziwne sprawy nie mając absolutnie żadnego sensownego szerokiego kadru po północy.

 

Pola galaktyczne próbowałem robić ale wymagają one bardzo długiego czasu by wyszło z tego coś dobrego.  Twój kadr jest ciekawy ale to projekt na 15h.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, wiosenny sezon galaktyczny ma inne wymogi sprzętowe - długiej lufy trzeba. "Kot" za krótki jest biorąc jeszcze pod uwagę  wielkość twojej matrycy. U mnie to samo, możliwości kończą się na EF 200mm, coś tam można wykombinować, tylko ja mam matrycę 2/3". Pomysł z Markarianem fajny, można jeszcze spróbować nieśmiertelne M81/82 + IFN.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, macie zupełną rację. M81/82 są faktycznie bardzo dobrymi obiektami na tę porę dla kotka.

Mam jednak mieszane uczucia, gdy porównuję dwa różne materiały:

Materiał zbierany w tym tygodniu (około 15km od Lublina) i materiał z maja 2021 z Bieszczadzkiego zlotu w Bukowcu.

249min naświetlania vs. 20min naświetlania. Różnica kolosalna zarówno w sumarycznym czasie naświetlania, jak i w czasie ekspozycji (180s vs. 30s).

Z czułością jest jeszcze gorzej, bo materiał zebrany był ostatnio przy ISO1000, natomiast w Bukowcu przy ISO1600.

 

Nie chcę wysnuwać tutaj pochopnych wniosków, ale w życiu by mi nie przyszło do głowy porównywać tych dwóch zdjęć (z przewagą oczywiście dla tego zrobionego ostatnio)...

Różnice między nimi są moim zdaniem niewielkie, ale może to być podyktowane lepszym seingiem w Bieszczadach, a gorszym w czasie dwóch nocy ostatniego wyżu nad Polską.

Dla poównania zestawienie centrum obu kadrów. :)

Link do majowego podejścia: 

 

 

 

Markarian_4_ABE_2_ABE.jpg.d240971a7300ae92862e802c61b0307d.jpg

 

Markarian_4h8min_Full_calibrated_stack_ABE_ABE_ABE_clone1_2_ABE_clone1-2.jpg

Edytowane przez Zybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2022 o 09:27, Tayson napisał:

Spoo przestaturowanych niebieskich gwiazdek. To moze byc pokłosie uciązliwego LP.

Tomek po czym widać, że są przesaturowane? Przepalenia, czy coś innego je charakteryzuje?

W dniu 6.03.2022 o 01:00, diver napisał:

 

Pewnie z 15 h przydałoby się. Ale i ten jest całkiem ciekawy. Popracowałbym jednak jeszcze nad lepszym balansem kolorów.

Rozumiem, że pewnie za dużo niebieskiego? :)

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.