Skocz do zawartości

Naprawa karty graficznej


Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś polecić, jakiś sprawdzony serwis, który byłby w stanie naprawić kartę/y graficzne. 

Najprawdopodobniej problemy z rdzeniem lub z pamięciami.  Karty nie przepalone, nie podkręcane,

wysypują się przy starcie lub po próbie instalacji sterowników.

Nie chciałbym oddawać do kogoś - kto tylko "podgrzeje" z nadzieją że naprawi - bo po takim zabiegu można będzie je wyrzucić.

...Dzięki ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co to za karty i czy wymagają zasilania 6/8 pin a co za tym idzie jaki masz zasilacz i ile ma lat?

Obydwie karty już leciwe :

1 Evga GF Titan Black

2 GF MSI 580GTX

Zależy mi bardziej na tej pierwszej - bo  do moich zastosowań wystarczająca. Druga mniej ważna.

Zasilacz też leciwy, ale po nim bym się problemów nie spodziewał *Enermax Revolution85+ 1050W:emotion-5:

Sam składam komputery i troszkę jestem obeznany w temacie. Do profesjonalnej naprawy nie mam sprzętu - niestety.

 

***Monitor który posiadam, wymaga coś więcej, niż tylko zintegrowanej karty graficznej  - jak i również do odwzorowania kolorów - 4K to nie jest  tylko WQXGA - gry mało ważne !

Na jesień kiedy wyjdą nowe procesory i karty będę się przesiadał na coś nowszego - to jeszcze sporo czasu - a karta 1 jak dla mnie wystarczająca.

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Naski napisał:

Obydwie karty już leciwe :

1 Evga GF Titan Black

2 GF MSI 580GTX

Zależy mi bardziej na tej pierwszej - bo  do moich zastosowań wystarczająca. Druga mniej ważna.

Zasilacz też leciwy, ale po nim bym się problemów nie spodziewał *Enermax Revolution85+ 1050W:emotion-5:

Sam składam komputery i troszkę jestem obeznany w temacie. Do profesjonalnej naprawy nie mam sprzętu - niestety.

 

***Monitor który posiadam, wymaga coś więcej, niż tylko zintegrowanej karty graficznej  - jak i również do odwzorowania kolorów - 4K to nie jest  tylko WQXGA - gry mało ważne !

Na jesień kiedy wyjdą nowe procesory i karty będę się przesiadał na coś nowszego - to jeszcze sporo czasu - a karta 1 jak dla mnie wystarczająca.

Jako że wiele razy naprawiałem grafiki, robiłem reballing GPU, jak i je wymieniałem(co jest bez sensu ekonomicznego) - doradzę - odpuść sobie, bo to i tak się za jakiś czas rozsypie. Nawet jeżeli znajdziesz jakiś serwis, który będzie lutował BGA w osłonie gazów, to i tak nie będzie jak fabryczne.

To co się przewaznie rozsypuje w grafikach to łączenie rdzenia procesora z płytą PCB tego procesora, a nie karty. Można więc wygrzać z nadzieją że będzie dobrze, a nie będzie , bo stop kulek już się utlenił i jest go mniej albo pozostaje wymienić cały układ na nowy, tyle że raz nowych układów prawie nie ma, tylko z odzysku, dwa jak wspomniałem lutowanie na stacji BGA wartej nawet 100tysi nie jest równe fabrycznemu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jako że wiele razy naprawiałem grafiki, robiłem reballing GPU, jak i je wymieniałem(co jest bez sensu ekonomicznego) - doradzę - odpuść sobie, bo to i tak się za jakiś czas rozsypie. Nawet jeżeli znajdziesz jakiś serwis, który będzie lutował BGA w osłonie gazów, to i tak nie będzie jak fabryczne.

To co się przewaznie rozsypuje w grafikach to łączenie rdzenia procesora z płytą PCB tego procesora, a nie karty. Można więc wygrzać z nadzieją że będzie dobrze, a nie będzie , bo stop kulek już się utlenił i jest go mniej albo pozostaje wymienić cały układ na nowy, tyle że raz nowych układów prawie nie ma, tylko z odzysku, dwa jak wspomniałem lutowanie na stacji BGA wartej nawet 100tysi nie jest równe fabrycznemu.

Ajot-potwierdzasz to, co jest w necie i faktycznie zgadzam się z tobą w 100%

Właśnie miałem nadzieje, że jest jakiś serwis -dobry- któremu zalega GPU, a na przykład pamięci były walnięte lub odwrotnie - bo nie wiem co jest dokładnie uszkodzone. 

Zdaje sobie również sprawę z tego, ze po takim zabiegu karta nie będzie chodzić wieczność, ale kupiłoby mi trochę czasu do następnej zmiany.

***Nie wiem, czy dobrze kombinuje, ale już teraz widoczny jest spadek cen kart graficznych, a odcięcie rynku rosyjskiego tez powinno przynieść dalsze obniżki.

Wiadomo, ze w Rosji jest sporo osób, które wykorzystują karty do kopania kryptowalut.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po drugie serwis za reballing zwykle bierze pewnie 200-300 zł, więc jest to średnio opłacalne w przypadku kart

Cena jak najbardziej odpowiednia i bardzo oplacalna z mojego punktu widzenia.

 

Cytat

Teoretycznie każdy dobry elektronik Ci to naprawi. Tylko nie tak łatwo znaleźć takiego :)

Stąd to poszukiwanie...:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja ci odpowiem tak. Spalił mi się RX 470 i wysłałem do gościa który pokazywał jak naprawia taką kartę na youtube. Czekam od listopada, ostatnia wiadomość że części będą za 2 tygodnie. Nie żebym narzekał, mi na czasie specjalnie nie zależało. Tylko że u mnie na 90% to sekcja zasilania padnięta, akurat w modelu który mam to była główna przypadłość, głównie z celowo źle zaprojektowanej właśnie tej sekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AviatorL napisał:

Teoretycznie każdy dobry elektronik Ci to naprawi. Tylko nie tak łatwo znaleźć takiego :)

Po drugie serwis za reballing zwykle bierze pewnie 200-300 zł, więc jest to średnio opłacalne w przypadku kart.

Reballing robi się na punktach lut. płytki GPU od strony płyty PCB karty, a tam praktycznie nigdy nie ma problemu, tylko po drugiej stronie, czyli od rdzenia, a tego nie da się zrobić. Dlaczego więc pomaga? Bo wygrzewa cały układ, podczas nakładania kulek i demontażu/montażu na stacji. Sam zabieg to jednak strata pieniędzy. Można kartę postawić na stacji BGA i wygrzać układ, będzie to samo, tyle że taniej i zapewne w jednym i drugim przypadku na krótki czas.

 

Co do nowych sprawnych układów, to wszystko co jest na rynku to praktycznie same chińskie demontaże. Wyciągają z zepsutych płyt układy i sprzedają. Profesjonalni podniesiony układ wygląda jak nowy. W większości jednak to one są przyczyną awarii karty/płyty, więc też są zepsute, ale podczas tego demontażu wygrzewa się i łączy rdzeń z płytą PCB. Tak więc kupno "nowego" układu to wg mnie strata pieniędzy, tak samo jak reballing.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ajot napisał:

Co do nowych sprawnych układów, to wszystko co jest na rynku to praktycznie same chińskie demontaże.

 

Możesz to rozwinąć ? O jakie nowe układy chodzi ? Te które są w sklepach ? Czy Januszowe używki na allegro oznaczone jako nowe ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

 

Możesz to rozwinąć ? O jakie nowe układy chodzi ? Te które są w sklepach ? Czy Januszowe używki na allegro oznaczone jako nowe ?

 

 

prawie wszystkie układy BGA - mostki, CPU, GPU, to jest chiński demont. Jak gdzieś są faktycznie nowe, to ceny są kilka razy wyższe i raczej nie ma wtedy sensu serwis sprzętu. Wątpię aby jakieś warsztaty elektroniczne naprawiające laptopy, grafiki etc. z tego korzystały, nawet jeżeli tak deklarują. Poza tym większość nowych układów BGA w ogóle nie jest dostępna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Naski napisał:

Cena jak najbardziej odpowiednia i bardzo oplacalna z mojego punktu widzenia.

Jeżeli uszkodzony jest układ to o ile da się wymieć to będzie kosztować więcej niż obecne nowe karty. Jeżeli tylko pamięć poszła to parę stów poleci a rezultat nie jest gwarantowany. GTX 580 raczej nie ma sensu nawet ruszać bo "prosta" naprawa wyjdzie więcej niż używany sprawny egzemplarz. Stary tytan też kwestia względna.

 

Nvidia ma narzędzie MODS, które ma aplikację do testowania VRAMu - https://rk.edu.pl/en/nvidia-modular-diagnostic-software-mods/

 

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki riklaunim - nie sprawdzałem -

Patrząc na wydajność, to ten titan wypada faktycznie słabiutko - postęp przez te kilka lat jest naprawdę imponujący. Karta na rynku wtórnym to 400-500Eu odpowiednik GTX1660.

 

GF.JPG.836b587cef687692e45afbe2d33c2300.JPG

 

Chyba faktycznie - zostaje mi pobawić się w kucharza - (do pieca). Bez większych oczekiwań.

 

A co myślicie *** Czekać na nową serie GF 4000 - podobno niezłe grzałki ?

Czy brać 3080 lub 3080 Ti ? ... cena powoli staje się akceptowalna i bliska rekomendowanej.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UserBenchmark to nie jest dobra strona :D Cena idą w dół ale waluty też mają problemy więc trzeba obserwować. Co do samego modelu to zależy jaką wydajność i rozdzielczość chcesz osiągnąć. AMD i Nvidia są praktycznie 1:1 w standardowym rastrowaniu, czasami z przewagą AMD. W RayTracingu Nvidia wygrywa, choć "niebawem" nowe generacje - co do nowych generacji to trzeba będzie czekać więc to już zalezy czy chcesz czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Robert - dzięki - znam gościa z internetu - ale jest tak zawalony robota, ze czeka się około miesiąca na diagnozę - udało mi się naprawić karte - tak dla potomnych;

Riklaunim - dzięki - sprawdziłem karte MODS i wyszło ze jest jedna pamięć walnięta - gpu było znakiem zapytania … ostatecznie - po wymianie jednej kostki pamięci - karta wróciła do życia - koszt 250zl . 
Ciekawa sytuacje jeszcze wam opisze … znalazłem we Włoszech sklep, który sprzedawał 3080 tfu za około 200€ poniżej ceny aktualnej …. Skusiłem się … 

Oczywista - oczywistość - przekręt …

na szczęście płaciłem paypalem …. Kasa została zwrócona - ale ile nerwów. Myślałem ze gościu gdzieś dorwał duża ilość, no i ze ceny wreszcie wracają do normy …uważajcie i jak coś jest podejrzanego w internecie - nigdy nie płaćcie przelewem - tylko karta lub paypalem !!! Wtedy macie duża szanse na odzyskanie kasy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.