Skocz do zawartości

Tor optyczny dla korektora komy.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Czy ktoś potrafi mi podopwiedziec / narysowac, w jakiej odległosci od ogniska powinien być umieszczony koma koretor taki jak ten?

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10692_TS-Optics-NEWTONIAN-Coma-Corrector-0-97x-Riccardi-Design---M68-Connection.html

 

Próbuje zrozumieć gdzie (w sensie jak głęboko w torze optycznym) powinien pojawić się układ korektora by spełnił swoje zadanie. 

 

Wstępnie zakładam, że "pierwotne" ognisko powinno być na wysokości ostatniej (zewnętrznej) soczewki korektora. Dobrze myślę?

 

image.png

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cisza jest niepokojąca... 

Kopie, kopie i coś znalazłem (za https://www.bbastrodesigns.com/NewtDesigner.html#diagonal)

 

"(...)Empirically I found that the coma corrector blocks intrusive light up to 30 degrees off-axis. (...)"

"(...)The TeleVue P2 2 inch coma corrector requires an additional 3/4 inch inward travel and moves the focal plane outward 1 13/16 inches (...)"

"(...) the primary mirror focal plane being positioned 35/64 inch above coma corrector barrel bottom (...)."

 

coma%20corrector%20focal%20plane%20focus

 

Niepokojace... wyglada na to, że po pierwsze każdy korektor ma te parametry inne, a po drugie ustawiając go w złej odległosci możemy zrobić sobie kuku nie tylko w w obszarze korekcji komy ale i sferycznej? :/ 

 

Rozkminiał ktoś to w praktyce?

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie korektora komy w wiązce światła nie musi mieć z związku z pozycją tylnej soczewki. Na etapie projektu korektora (czy flattenera) zakłada się gdzie on jest i pod takie położenie optymalizuje się jego optykę. Z tego też wynika jak daleko płaszczyzna obrazu będzie wysunięta poza korektor A to z kolei zależy od założenia jakie detektory będą używane (astrokamera? SLR?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to nie ma znaczenia, korektor ustawiamy w odpowiedniej odległości od sensora np 55mm , ustawiając tę odległość ogniskowanie obrazu z teleskopu na kamerze będzie dokładnie w jednej odległości od lustra wtórnego dla danej konstrukcji teleskopu, więc nie ma możliwości ustawienia korektora inaczej (bliżej dalej od LW) , tzn jest .. ale wtedy rozjedzie się odległość od matrycy a co za tym idzie - korektor przestanie spełniać swoje zadanie.

Edytowane przez komprez
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem producenci  podają odległość sensora od górnej soczewki. Jednak... użytkownicy raportują, że ta odległość jest często inna i zależy od światłosiły teleskopu - każdy sprzęt trzeba ustawić indywidualnie.

Tak, korektor wprowadza też dodatkowe wady, szczególnie gdy jest źle ustawiony. Sam używam GSO, o ile dobrze pamiętam ustawienie okularu z błędem +-5mm daje akceptowalne rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Podobny problem analizowaliśmy z Kolegą przy budowanym teleskopie newtona. Z naszych testów wyszło, że musieliśmy przesunąć korektor, niż by to wynikało z projektu - wstępnie umieszczaliśmy go w ognisku wtórnym. Przypuszczam, że sam korektor ma dodatkowo swój backfokus. Użyliśmy korektora GSO.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hans

Na starej stronie astrooptik masz parametry podobnego Wynne'ego. Te były/są w ASAch.

"A" masz w danych techniczych korektora T-S - widzę, że Riccardi oferuje większy backfocus niż Keller.

"B" to odległość od markera lustra do flanszy korektora Kellera. Nie wiem jak większy back focus w TSie, wpłynie na tą wartość.

Nie znam się na optyce, ale znając prawo Murphy'ego pewnie proporcjonalnie zmniejszy :)

 

http://web.archive.org/web/20080704114538fw_/http://www.astrooptik.com/sonstiges/Newton3Inch/NewtWynne.htm

image.png.9aaa324ba5151543762702e0c31b296d.png

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"korektor ustawiamy w odpowiedniej odległości od sensora np 55mm , ustawiając tę odległość ogniskowanie obrazu z teleskopu na kamerze będzie dokładnie w jednej odległości od lustra wtórnego dla danej konstrukcji teleskopu, więc nie ma możliwości ustawienia korektora inaczej (bliżej dalej od LW) " - oooo i to jest chyba właśnie zasada której nijak nie mogłem sie dokopac!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.