Skocz do zawartości
  • 0

Czy to ma sens: SWSA + 200mm bez guidingu


dobrychemik

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • -1
36 minut temu, Zybert napisał:

Ciągnąłem ponad rok spacecata na SWSA i byłem zadowolony. Może dłgugich klatek nie paliłem, ale setup był praktycznie bezobsługowy, a robiłem po prostu więcej klatek przy wyższym ISO. Guiding to jak dla mnie dodatek, cały czas trzeba sesję konstrolować, a jednak pod palenie długich klatek trzeba mieć dobre niebo i nie mówię tu o stosowaniu filtrów oczywiście. Więc nie piszcie, że się nie da, bo to zależy kto czego oczekuje.

Kamil

kazdy ma swoj prog akceptacji, jesli kolega lubi walczyc zamiast focic to i owszem setup cos tam wyprodukuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Ustawienie na polarną ma kluczową wartość, bo bez tego nawet guiding nie pomoże (tylko w jednej osi). I robiąc ekspozycje po 2-3min przy ISO800 zamiast po 30s-1min przy iso 1600-3200 daje to, że guider szybko (w moim przypadku) szybko gubi gwiazdę i przestaje guidować, trzeba szukać nowej, co wymaga ingerencji (chyba, że lacerta ma automatyczny dobór innej gwiazdy przy zgubieniu poprzedniej...). Wychodzi, że trzeba na bieżąco śledzić co się z tym dzieje, żeby potem materiał nie poszedł do kosza. Do tego ja przy guidingu zauważyłem, że mam większe gwiazdy, niż bez (chociaż nie testowałem jeszcze tego w jedną noc, przy tych samych warunkach), takie jest moje wrażenie. Bez guidingu ustawiasz polarną, ostrość, odpalasz sesję i tyle. Oczywiście nie będę się spierał, że dłuższa ekspozycja przy niższej czułości matrycy jest lepsza, ale nie przy tym montażu i ogniskowej. Przy 200mm i chęci wyciągnięcia detali w obiektach, które raczej są w małej skali jest bardzo trudne. Duże gwiazdy w okolicy skutecznie przykrywają to, co widać w dużej skali...

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.