Skocz do zawartości
  • 0

Czy to ma sens: SWSA + 200mm bez guidingu


dobrychemik

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Oskar weź pod uwagę fakt, że ten model trackera miał bardzo duży rozrzut jakościowy. Dotyczyło to samego napędu, jak i lunetki, za pomocą której ustawiasz się na północ. Zmierzenie błędu danego egzemplarza jest bardzo łatwe i możesz ustalić, czy mieści się w tym, co producent zadeklarował. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, orlen napisał:

Wiele rzeczy da radę ale nie zawsze mają sens, a kolega pyta o to drugie. 

Faktem jest że ascar waży sporo więcej niż canon 200mm, do tego jest ciemniejszy więc trzeba ciągnąć dłuższe klatki. Chyba jednak lepiej będzie z guidingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pewnie że radę da, ale sensu brak - będzie spory odrzut klatek, zależny od dokładności ustawienia na Polarną, jakości konkretnego egzemplarza itp. Podpięcie SWSA pod phd2 było jedną z lepszych decyzji w mojej krótkiej "karierze" astrofociarza. ;)

Edytowane przez lukost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciągnąłem ponad rok spacecata na SWSA i byłem zadowolony. Może dłgugich klatek nie paliłem, ale setup był praktycznie bezobsługowy, a robiłem po prostu więcej klatek przy wyższym ISO. Guiding to jak dla mnie dodatek, cały czas trzeba sesję konstrolować, a jednak pod palenie długich klatek trzeba mieć dobre niebo i nie mówię tu o stosowaniu filtrów oczywiście. Więc nie piszcie, że się nie da, bo to zależy kto czego oczekuje.

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli twierdzicie, że ten montaż udźwignie askara plus guider i będzie dobrze,  to z odpowiednio dużym pikselem na pewno uda się go zmusić do przyzwoitych klatek bez guidingu.

Warunkiem jak już napisano pedantyczne ustawienie na polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na swsa mam powieszonego teraz spacecata (250mm), focę fuji xm1 (4,8μm). Dla mnie rozsądne maksimum to 45 sekund (zwykle 3–6% odrzut), przy czym bliżej równika niebieskiego ten czas lepiej jeszcze skrócić. A takie czasy sprawiają, że poruszam się w zakresie ISO od 800 do 3200 :D A to jeszcze bez filtra. Co kto lubi. Ja to 800 jeszcze lubię, 3200 robię dlatego, żeby nie mieć poczucia, że straciłem noc. W związku z tym raczej przymierzam się do guidingu. Askar jest podobno jeszcze cięższy niż spacecat. Co do mobilności, to taki zestaw  jak dla mnie w ogóle nie mieści się w definicji słowa mobilność: trzy powerbanki, ładowarki, ogrzewacze, ciężki klin paralaktyczny, statyw, przeciwwaga, aparat i teleskop a za niedługo lentka i kamera do guidingu wraz z kompem - i tak muszę wziąć walizkę, więc dla mnie to żadna różnica, czy to będzie mniejsza czy większa walizka :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, dobrychemik napisał:

Pytanie do osób mających doświadczenie z SWSA: czy jest sens w posadzeniu na nim Askara ACL 200mm bez guidingu?

Jesli juz masz ten caly setup to Oskar odpalaj wrotki foć...

Nie trac czasu tylko poznawaj sprzet, wyciagaj wnioski.

Nauczysz sie wywazac, ustawiac na polarna itp.

Ja z powodzeniem focilem Canonem 70-200 z Canonem 6D bez guidingu.

To lzejszy sprzet ale dawal rade.

Nie uzywalem oryginalnego wedga bo wg mnie wprowadzal problemy no i na nogach od Heq5.

Wokol Krakowa i tak jestes skazany na krotkie czasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, ax napisał:

Jesli juz masz ten caly setup to Oskar odpalaj wrotki foć...

Nie trac czasu tylko poznawaj sprzet, wyciagaj wnioski.

Nauczysz sie wywazac, ustawiac na polarna itp.

Ja z powodzeniem focilem Canonem 70-200 z Canonem 6D bez guidingu.

To lzejszy sprzet ale dawal rade.

Nie uzywalem oryginalnego wedga bo wg mnie wprowadzal problemy no i na nogach od Heq5.

Wokol Krakowa i tak jestes skazany na krotkie czasy...

 

Nie mam SWSA. Tylko rozmyślam nad jakimś drugim zestawem. HEQ5 mam i jestem z niego zadowolony, ale kusi mieć coś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ma.

Robiłem Fuji X-T20 (APS-C) + Nikkor 180/2,8.

Jeśli:

- masz bardzo dobry egzemplarz SWSA

- masz bardzo dobrze zrobioną orientację na biegun

- masz bardzo stabilny statyw

- masz wszystko doskonale wyważone

- nie masz wiatru

 

To 2 minutki można eksponować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiedziałem, że SWSA jest taki kiepski :facepalm:A już poważnie:

Mam SkyGuidera i po "normalnym" używaniu Canona 70D z 200mm f2,8 przez rok (klatki 90 - 120 sek bo niebo i tak ...) dokupiłem jeszcze okazyjnie 400mm 5,6. No i ten zestaw dopiero ma problemy przy wietrze. Stawiam go jeżeli jest potrzeba po "zawietrznej". Ale bez oszukiwania - 60 sekund i 80% uzysku. 70D ma piksel 3,7um.

Parę fotek ze stacków tymi obiektywami jest w "bawimy się materiałem". Taki montaż na wyjazdy gdzie trzeba dojść gdzieś w górach itp idealny. Ale wtedy dla widoków raczej krótki obiektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wypowiem się jako niegdysiejszy  użytkownik SWSA . Wieszałem na nim 200 mm canona z canonem APSC i powiem tak że maksymalna sensowna długości klatek to 3 min ale i tak z jakimś odrzutem .  Co ważne trzeba mieć do niego masę cierpliwości i warto też wypracować sobie metody działania pozwalające uzyskać dobry i co najważniejsze powtarzalny materiał.

Z takich ważnych spraw jest dobre zjustowanie lunetki tak żeby w nocy ustawić jak najdokładniej  biegun.

Druga rzecz to takie dostosowanie sprzętu żeby można było skorygować ustawienie na biegun po zmontowaniu całego zestawu i wykadrowaniu w cel bo praktycznie zawsze ingerencja w setup kończy się rozjechaniem bieguna. Zresztą fajnie jest wypracować tak start sesji żeby można było nawet w trakcje sesji skorygować biegun bez przestawiania czegokolwiek.  

Trzeba też wiedzieć że bardzo ważne w SA jest wyważenie które jest trudne jeśli korzysta się z głowicy kulowej bo w miarę obrotu głowicy to wyważenie ulega zmianie a dobrze żeby montaż minimalnie był "ciągnięty". Ja miałem nawet na przeciwwadze porysowane kreski gdzie powinna być przesunięta przeciwwaga po np 2 godzinach sesji :) 

Niebanalna jest też sprawa stabilności statywu. 

Jeśli te przeciwności kogoś nie przerażają to warto powiedzieć o dwóch największych zaletach czyli mobilności i cenie.

W każdym razie ja szybko przeszedłem na to że do SWSA zastosowałem autoguider i wtedy mogłem z 200 mm nawet  5 minutowe klatki palić bez większego odrzutu.

Na koniec dodam że jak mnie już było stać to szybko kupiłem CEM25P którego mobilność jest niewiele mniejsza niż SWSA  (podobnie jak Star Adventurer pakowałem go do walizki do samolotu) za to komfort i możliwości to już bardzo duży skok jakościowy na plus.

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To nie jest tak że SA jest kiepski . W klasie cenowo-mobilnościowej nie ma konkurencji i byłem z niego zadowolony. Trzeba tylko znać jego ograniczenia i je akceptować.  Jak wiadomo to montaż do szerokich pól i tu jest świetny , no i cena , jak zmieniałem SA na CEM-a to CEM 25 był 3 razy droższy.  Na plus jest też jedna fajna opcja jaką jest śledzenie z połową prędkości gwiazdowej co daje fajny efekt przy timelasach Drogi Mlecznej , bo pozwala uzyskać efekt ruchu kadru i jednocześnie nieba.

 

 

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 3/27/2022 at 3:48 PM, dobrychemik said:

Dzięki za opinie. Myślałem, że stosunkowo niewielkim kosztem mógłbym sobie sprawić mały, wygodny zestawik do focenia. Chcąc dodać guiding musiałbym dokupić AsiAir, a to podniosłoby cenę niemal dwukrotnie.

Że tak powiem, mały i wygodny to na statywie powieś i trzaskaj startrailsy :)

na moje z tych najmniejszych i sensownych to np. taki eq3-2 pro do tej ogniskowej się nada. Będziesz miał mniej stresu od wywalania pojechanych klatek i więcej zdrowia od tachania sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.