Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w sprawie filtra księżycowego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w sprawie filtra księżycowego - Filtr ND (szary) "Antares" 13% 1,25" firmy Astrokrak.

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=208

Czy ten filtr w pełni chroni oko przed jasnym światłem księżyca nawet podczas pełni?

Czy gwint tego filtra pasauje też do okularów firmy Vixen ?

Czy obraz księżyca przez ten filtr jest wyraźny?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chroni w pełni? od tego jest :)

 

zdecydowanie pasuje do renomowanych okularów w tym Vixena

filtr podnosi kontrast obrazów. oczywiście z wyjątkiem patrzenia na niski książyc nad horyzontem który jest jescze ciemny i niewyraźny.

 

jeszcze dopowiem, że filtr jest o tyleż szary co daje obraz... zielony :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti szarość widzi w zielonkawym odciemiu i to jest Jego subiektywne widzenie.

Szarość ma to do siebie że balansuje trzy składowe widma i każdy z nas może mieć subtelnie odczucia o przebarwieniu w kierunku któregoś z trzech składowych.

Znam to z doświadczeń na palecie kiedy mieszam rozbielone: zieleń z karminem i żółcią. Subtelny nadmiar któregoś składnika nadaje szarości stosowny odcień, podobnie jes w tym przypadku, a osobiste oceny zawsze nieco sie różnią. Jeśli jest napisane że to filtr szary, to jest szary nawet jeśli wyda ci się nieco zabarwiony. Ostrość masz zapewnioną. :D

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nic nie jest subiektywne. widze poprostu zielony księżyc i kropka. aż się zastanawiam czy aby inny filtr "szary" który posiadam nie jest poprostu inny niż ten wskazany :blink:

 

mam to ... http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5d4d5f5e5acaa45

 

moonfilter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr to szarozielona, przymała, nierówna szybka winietująca długoogniskowe okulary i rzeczywiście obraz z niego jest zielonkawo żółty :angry: , co innego filtr szary Antaresa o dożo większej średnicy szkła, ten jest czysto szary i ma równe powierzchnie optyczne, używam go do jasnego Jowisza z doskonałym skutkiem przyciemnienia planety bez degradacji jakości czy zmiany barwy obrazu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi. A swistak siedzi i zawija w te papierki... McArti, ten twoj filtr to straszna porazka. Malem to w lapkach. Nie wiem jak ma sie do Antaresa, (nie lookalem w Antaresa) ale do ND Celestrona sie nie umywa.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nic nie jest subiektywne. widze poprostu zielony księżyc i kropka. aż się zastanawiam czy aby inny filtr "szary" który posiadam nie jest poprostu inny niż ten wskazany  :blink:

 

mam to ... http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5d4d5f5e5acaa45

 

moonfilter.jpg

Sorry, ten faktycznie zielonawy jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak patrze, patrze...

lemarc robi piękne zdjęcia nieba, noo ale to mu nie wyszło, czy balans bieli, przesłona za mała, ostrość też gdzieś odjechała, :blink: myślę sobie, ...i nagle olśnienie, to nie zdjęcie! kurna toż to obraz :Boink:

i to jaki! :helo::notworthy:

pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tak wiecej tych " zdjec" .

Zona kupila za 700 zl w/g podpisu Wloch czy podobnie ale nie ma porównania . Ten jest wypieszczony , a co mam w domu -cos tam namazane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku może jakaś galeryjka w internecie.

Teraz już wiem kto malował tego Jowisza  :D

Galeryjki nie mam bo i po co, a do pacykowania Jowisza nie miał bym cierpliwości. Oryginał mojego obrazka jest w formacie 46x55 cm. więc nie jest taki malutki i z bliska widać że jest niemal abstrakcyjny w stylu. :szczerbaty: Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę lekko wątek, pytanie do posiadaczy tego filtra

czy pomaga on w obserwacji jasnych planet, tzn. zwiększa kontrast i możliwość dostrzeżenia na nich większej ilości szczegółów ?

W jest :

"Filtr typu ND służy do redukcji ilości światła przechodzącego przez układ optyczny teleskopu. Może to być niezbędne np. podczas obserwacji Księżyca lub jasnych planet, kiedy duża ilośc światła wpadająca do naszego oka powoduje dyskomfort obserwacji." - potwierdzacie to zdanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.