Skocz do zawartości

Budowa montażu dobsona


Frycek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będzie +/-5 stopni to nie ma znaczenia - poza estetyką.

Poza tym na trzech punktach podparcia nigdy nie będzie się bujać. Jaki to rozmiar łożyska i ile cali lustra na tym będzie stać?

Żeby łożyska nie zapadały się w sklejce.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre minirolki meblowe by wystarczyły w podstawie do takiego maleństwa. Tylko mam obawy, że te listewki w pionowym korpusie Dobsona to jednak drgania mogą przenosić. Sztuką zdobniczą jednak nadrobiłeś mocno wrażenie ogólne ;)  Byle tobie spełniał ten ATM oczekiwania użytkowe. Nam niewiele do tego, bo rozwiązań jest całe multum. Każdemu na jego możliwości, do wyboru, do koloru. Stolarke widze masz w jednym palcu, więc można się w przyszłości pokusić o coś trudniejszego np. pełny Truss-Newton wielkogabarytowy :)

Edytowane przez Binocooler
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Frycek napisał:

Nie moje drogie panie to nie jest stojak na kwiaty!...

20220422_084228.jpg

Ja bym w te prostokąty powstawiał przekątne :)

W sensie, że jak masz konstrukcję z listewek itp. ułożonych w prostokąt, to to się wszystko może ruszać (bo, tak z geometrycznego punktu widzenia, czworokątów o zadanych bokach może być nieskończenie wiele), a nie pozwalają na to tylko wkręty, które trzymają to w kupie - ale z czasem, pod obciążeniem drewno się odkształci i będzie problem; a w najgorszym wypadku po prostu coś gdzieś pęknie, jak odpowiednio duża siła zadziała nie tak, jak powinna.

A jak zrobisz konstrukcję złożoną z trójkątów czyli do tego prostokąta dołożysz przekątną, to sama geometria nie pozwoli na to, żeby coś się ruszało (bo z trzech zadanych odcinków można zbudować tylko jeden, konkretny trójkąt).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja bym w te prostokąty powstawiał przekątne :)

W sensie, że jak masz konstrukcję z listewek itp. ułożonych w prostokąt, to to się wszystko może ruszać (bo, tak z geometrycznego punktu widzenia, czworokątów o zadanych bokach może być nieskończenie wiele), a nie pozwalają na to tylko wkręty, które trzymają to w kupie - ale z czasem, pod obciążeniem drewno się odkształci i będzie problem; a w najgorszym wypadku po prostu coś gdzieś pęknie, jak odpowiednio duża siła zadziała nie tak, jak powinna.

A jak zrobisz konstrukcję złożoną z trójkątów czyli do tego prostokąta dołożysz przekątną, to sama geometria nie pozwoli na to, żeby coś się ruszało (bo z trzech zadanych odcinków można zbudować tylko jeden, konkretny trójkąt).

jeszcze wiele modyfikacji przede mną, aczkolwiek konstrukcja jest bardzo sztywna tu nie bałbym się o odkształcenie drewna gdyż to twardy buk - cosik o tym wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kompas napisał:

No ładnie, a tak z ciekawości to ta drewniana piramidka ma jakieś praktyczne zastosowanie, czy tylko tak dla takich ja by zastanawiali się do czego może to służyć

:) Piramidka dla takich jak Ty (ciekawskich) i dla ezoteryków (cokolwiek to znaczy) i dla takich jak ja którzy lubią starożytny egipt oraz dłubanie w drewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.