Skocz do zawartości

Tranzyt Iss na tle Słońca


Palacz79

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, AviatorL napisał:

Gratki. U mnie było dzisiaj rano, ale musiałem być w pracy. Ale kiedyś już zaliczyłem jeden (zdjęcia i film w innym temacie). Żółty kolorek to filtr czy kolorowane?

Dzięki , człowiek wie że przeleci a jak ją zobaczyłem to cieszyłem się głupi :laugh:

Kolorek dołożony w PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Udało mi się załapać na mój drugi tranzyt.

Ostatnio albo pogoda nie pasowało albo akurat w pracy byłem. A dzisiaj wszystko zagrało.

 

ISS-transit.jpg.0db903d833e78f659b6446a307d1bcd1.jpg

 

Mam tylko jedną wątpliwość... Dlaczego Transit Finder jak i Stellarium źle pokazują symulacje?

 

Powinno być tak:

1209076830_ISS-transitf.JPG.c5a299410cc5cdd144cfb11103aa4e27.JPG

1090061329_ISS-ste.thumb.JPG.c628891475ba9dca9c8f52965409d04e.JPG

 

A wyszło dużo bliżej krawędzi... kawałek dalej i już by stacja minęła Słońce. Nie bardzo rozumiem skąd ten błąd, wszystkie współrzędne wpisane idealnie.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartoszw napisał:

Hej, tutaj autor Transit Findera. ISS miała nieplanowany manewr w celu uniknięcia śmiecia na orbicie, dlatego obliczenia przez kilkanaście godzin były niedokładne.

Hej, autorze Transit Findera!
Nie mam za wiele do dodania w temacie, ale chciałem napisać, że twoja strona robi robotę :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.06.2022 o 19:07, bartoszw napisał:

Hej, tutaj autor Transit Findera. ISS miała nieplanowany manewr w celu uniknięcia śmiecia na orbicie, dlatego obliczenia przez kilkanaście godzin były niedokładne.

Dziękuję za wyjaśnienie! :)

 

W dniu 20.06.2022 o 10:04, haze napisał:

A można by jeszcze rozbudować o tranzyty ISS na tle planet

Znajdziesz to w apce na Androida https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ed_morana.iss_transit_prediction_free

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
5 minut temu, Michał Z. napisał:

Hej. 07.09.22 wyszukałem tranzyt ISS o 0.33.32. (okolice Leszna). Na Stellarium Iss mija księżyc o kilka stopni. 

Pytanie: gdzie jeszcze mogę sprawdzić, kto ma rację, albo co źle ustawiłem?

 

 

Ja zawsze sprawdzam tu:

 https://transit-finder.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michał Z. napisał:

Hej. 07.09.22 wyszukałem tranzyt ISS o 0.33.32. (okolice Leszna). Na Stellarium Iss mija księżyc o kilka stopni. 

Pytanie: gdzie jeszcze mogę sprawdzić, kto ma rację, albo co źle ustawiłem?

 

 

Spokojnie możesz sprawdzać sobie na transit-finder.com - ale tak kilka dni przed. Teraz to te prognozy są takie mocno orientacyjne, bo do 7 września orbita może się kilka razy zmienić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium też może być, ale też kilka tygodni do przodu to jest trochę wróżenie z fusów. Przede wszystkim sprawdź, czy masz aktualne dane TLE - możliwe, że w Stellarium masz np. sprzed kilku dni, a transit-finder aktualizuje na bieżąco i stąd różnice. Możesz też mieć nieco różną lokalizację ustawioną - czasami nawet kilkaset metrów robi różnicę, szczególnie jak tranzyt jest wysoko.

Chociaż, szczerze mówiąc, mam wrażenie że Stellarium jakoś mniej dokładnie pokazuje tranzyty - ale nie wiem, może to kwestia niezaktualizowanych plików TLE.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Stellarium też może być, ale też kilka tygodni do przodu to jest trochę wróżenie z fusów. Przede wszystkim sprawdź, czy masz aktualne dane TLE - możliwe, że w Stellarium masz np. sprzed kilku dni, a transit-finder aktualizuje na bieżąco i stąd różnice. Możesz też mieć nieco różną lokalizację ustawioną - czasami nawet kilkaset metrów robi różnicę, szczególnie jak tranzyt jest wysoko.

Chociaż, szczerze mówiąc, mam wrażenie że Stellarium jakoś mniej dokładnie pokazuje tranzyty - ale nie wiem, może to kwestia niezaktualizowanych plików TLE.

Dzięki wielkie. coś musi być na rzeczy - wklepałem do Stellarium lokalizację z transit-findera i była różnica. Stąd moje pytanie.

Trzeba się będzie ustawić ze sprzętem i może się coś złapie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami symulacje tranzytu w Stellarium i w transit-finder.com pokrywają się ze sobą idealnie a czasami się różnią.

A czasami są jeszcze inne przypadki, np. ja raz pojechałem na tranzyt, akurat Stellarium i transit-finder.com pokazywały identycznie tranzyt na środku tarczy, a stacja przeleciała przy krawędzi Słońca :) Jak się potem dowiedziałem, TLE były poprawne, tylko stacja wykonała nieplanowany manewr zmiany orbity w celu uniknięcia kosmicznego śmiecia.

 

Ostatnio zaś transit-finder.com wskazywał tranzyt a Stellarium z aktualnymi TLE pokazywało przelot obok tarczy. W tym przypadku Stellarium się pomyliło, do dziś nie wiem czemu.

 

3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

czasami nawet kilkaset metrów robi różnicę

To prawda. W przypadku kiedy symulacja Stellarium i transit-finder.com różnią się między sobą, trzeba zaryzykować i wybrać jedną. Albo się uda albo następnym razem :)

Tranzyty nie są takie rzadkie, problem polega na tym że potrzebna jest jeszcze pogoda i czas.

Edytowane przez AviatorL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.