Skocz do zawartości

Muczne i okolice


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, za Mucznem w kierunku ukraińskiej granicy jest osada Tarnawa Niżna. Jedziesz dalej asfaltem do:

Obserwatorium gwiezdnego nieba "Ryś" w Tarnawie Niżnej
https://maps.app.goo.gl/TahfJemAamXHYABs5

Jest tam utwardzona miejscówka. Co do jakości nieba (łuny od okolicznych osad i miasteczek) sam musisz stwierdzić. Jak widzisz, ktoś tam już prowadzi gwiezdny biznes.

Edytowane przez towarzysz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też podpinam się pod wątek. Czy ktoś próbował obserwować z wieży widokowej zlokalizowanej nieopodal samej miejscowości? Domyślam się, że z większym szkłem ciężko, ale może miejscowka ma potencjał obserwacyjny pod kątem lornetki czy małego refraktora?

Mi także te Bieszczady i leśne Muczne chodzą po głowie...

@Stiopa99 jak dasz radę, to wybadaj trochę teren i zdaj relacje. Będę wdzięczny. Pozdrawiam i udanego wypoczynku.

 

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wieży roztaczają się spektakularne widoki zapierające dech w piersiach (zapierające dech także ze względu na podejście lasem i ilość schodów, jakie trzeba pokonać na samej wieży), jednak konstrukcja zadaszenia uniemożliwia obserwacje obszaru nieba od ok. 50 stopni do zenitu. Dodatkowo wieża się rusza, zależnie od ilości osób, jakie na niej akurat się poruszają. Aha, wejście na wieżę jest zamykane na noc.

 

IMG_20210909_162831.jpg

 

IMG_20210909_163644.jpg

 

Jeszcze zdjęcie z polanki przy hotelu w Mucznem:

 

IMG_20210909_145254_cr.jpg

Edytowane przez towarzysz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu, świetnym miejscem był "Parking Bukowiec"

49°04'14.8"N 22°50'44.2"E
49.070765, 22.845613

Teraz może być problem z przebywaniem tam nocą, ze względu na bliskość granicy, ale są wiaty, gdzie można się schronić przed ewentualnym deszczem i jesteś daleko od cywilizacji oraz świateł. TO wszystko na wysokości 750 m.n.p.m.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze garść linków z przedsięwzięciami astronomicznymi w Bieszczadach. Mam wrażenie, że wszystkie są mniej lub bardziej powiązane z osobą / działalnością Pavol Ďuriš, który prowadzi pensjonat w Dwerniku:

 

* obserwatorium na Otrycie - Chata Socjologa (nie byłem, nie mam zdania): https://www.otryt.bieszczady.pl/obserwatorium?view=category&id=12

* obserwatorium "Ryś", miejscówka, o której pisałem powyżej: (byłem tam tylko za dnia): https://www.gwiezdnebieszczady.pl/

* strona reklamująca woj. podkarpackie, mam wrażenie, że w artykule "maczała palce" osoba prowadząca "Rysia": https://www.podkarpackie.travel/pl/blog/6-najlepszych-miejsc-na-noc-spadajacych-gwiazd-w-bieszczadach

Edytowane przez towarzysz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zdjęcie zrobione 2 lata temu spod obserwatorium na Otrycie. Fuji X-T20, Samyang 12/2, Star Aventurer. Pochodzi  czasów, kiedy Jowisz jeszcze nie "wyprzedził" Saturna. (ognisko dodane w postproducji przez kolegę, bo tak mu się podobało.....) Jesli chodzi o jakość nieba i dostępność południowych części Strzelca i Skorpiona - Chata Socjolga jest pod tym względem doskonała.

ognisko milky way3 (1).jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.