Skocz do zawartości

Dreamfocuser i takie ustrojstwo .... jak zamontować .. jak żyć ?


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Witocjie ;)

 

Z uwagi na to, że postanowiłem upgradeować swój rack and pinion shitowy w C8N na coś ze stajni Crayforda nabyłem od pewnego kolegi tutaj taki oto wyciąg (przepraszam ale zdjęcie zapożyczyłem tu giełdy bo natknęło mnie właśnie - mam nadzieję, że kolega nie będzie mi za zły więc podlinkuję ;))

Wyciąg u kolegi jak na foto i jest problematyczny bo nie mam pomysłu jak do tego zapiąć dreamfocuser ....

Naszły mnie 2 opcje na chwilę obecną i oto one :

 

1. Wydrukowanie podstawy pod wyciąg która będzie miała "przystawkę do zamocowania silnika od DM

2. Zrobienie swego rodzaju nakładki na wyciąg (pod 2 śruby mocujące łożyskowanie od góry) i jak wyżej.

 

Ktoś coś kiedyś ? @MateuszW Ty chyba najbardziej jesteś obeznany w temacie i być może przerabiałeś już taki temat ?

Dziękować za wszelakie sugestie ...

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, _Spirit_ napisał:

@MateuszW ma teraz nowe rozwiązania - mocowanie na przekładni a nie pod fokuserem. Trzyma od momentu instalacji (czyli od ponad roku).

Tak, mam też taki wariant, choć w przypadku newtona preferuję to co wyżej, bo jest prostsze i przez to tańsze. Wariant z pierścieniem okalającym wyciąg stosuję tam, gdzie nie da się przykręcić do postawy - np w SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to może dla potomnych jeszcze bo widzę że montujesz to bez przekładni ... czy z przekładnią jest lepiej ? wiem że wtedy będzie upierdliwe bo ponoć z przekładnią potrafi się poślizgnąć i wtedy szlag trafia autofocus bo wychodzi backslash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Mi zdecydowanie bardziej leży pierścień - jest mniej inwazyjny w podstawę focusera.

Tak, to też dobry argument :) Obie wersje są dostępne jak coś, tylko do tego drugiego nie mam zdjęcia.

 

3 minuty temu, komprez napisał:

Dobra to może dla potomnych jeszcze bo widzę że montujesz to bez przekładni ... czy z przekładnią jest lepiej ? wiem że wtedy będzie upierdliwe bo ponoć z przekładnią potrafi się poślizgnąć i wtedy szlag trafia autofocus bo wychodzi backslash

W przypadku małych wyciągów (2"), zwykle stosuję napęd głównej osi - silnik daje radę, a nie ma właśnie backlashu i poślizgu (o ile ośka o drawtubę też się nie slizga). Ale zależy to od przypadku, czasem nie da się użyć głównej osi, czasem sprzęt jest za ciężki itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja będę to testować pewnie na głównej osi najpierw ... choć ten wyciąg jest nówka i nie ślizga się o dziwo ale będzie tam wisieć 1600-tka ... zobaczymy jak będzie z ugięciami ale testy biurkowe i organoleptyczne dają dobre rezultaty ;) To i tak wyjdzie dopiero podczas pierwszej fotki czy coś się gdzieś ugina bo zdaję sobie sprawę że mogę się zdziwić.

Ciekawe jest to też, że w tym wyciągu zastosowali tylko 2 pary łożysk a nie dołożyli np 3 pary "kontrującej" sporo by to usztywniło ... może kiedyś się pokuszę o taki mod bo jak widzę nikt

tego jeszcze nie zrobił hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepię się z pytaniem ale w trochę innym temacie: Microfocuser podczepiany do wyciągu Crayforda (od Cassegraina).
 

Microfocuser: https://teleskopy.pl/Microfocuser-napęd-do-wyciągu-teleskopów-Sky-Watcher-teleskopy-1519.html
Wyciąg / tubahttps://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=5749&language=pl

Microfocuser kupiłem na giełdzie i niestety po odebraniu zorientowałem sie że mocowanie nie jest kompatybilne.
Ktoś, coś? Może ktoś znalazł, wypracował dobre rozwiązanie dla takiego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.