Skocz do zawartości

Jaki refraktor apochromatyczny i montaż do planet księżyca bino i porównywania okularów wybrać?


KORSARZ89

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam okulary pentax xw 3.5mm , 7mm , 10mm , 30mm , 40mm , ethos 3.7mm , 4.7mm , 6mm , 13mm ,nagler t4 17mm , t5 31mm , bino denkmeier ll do tego dwie parki d14 d21 , nikon hw 12.5mm/10mm ,es 9mm , 20mm 100° zastanawiam się jaki refraktor apo i ewentualnie montaż nie koniecznie z goto kupic do tych okularów mam zamiar używać go głównie do planet  księżyca bino ewentualnie galaktyk.I do porównywania okularów by cześć z nich sprzedać i dokupic jakies inne.Narazie mam Newtona  meade LightBridge 12".

Edytowane przez KORSARZ89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • KORSARZ89 zmienił(a) tytuł na Jaki refraktor apochromatyczny i montaż do planet księżyca bino i porównywania okularów wybrać?

Wszystko zależy od Twojego budżetu, ale skoro masz już Newtona do Ds-ów to postawiłbym na fluoryt od Takahashi np. taki - https://deltaoptical.pl/refraktor-takahashi-fc-100dz-z-szukaczem-i-obejma?q=takahashi&from=listing

Na zachętę masz jego recenzję: http://www.scopeviews.co.uk/TakFC-100DZ.htm

Co do montażu pewnie zwykły AZ4 sobie by poradził lub EQ 3-2 z napędem na jedną oś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet to refraktor o jak najmniejszej swiatłosile i okulary ortoskopowe.

 

100mm dobry refraktor naprawdę daje sporo frajdy. Spokojnie mozna powerowac do 2,7xD . Ja mam, mozna powiedziec,  budżetowgo edka TS f/11 i takie powiekszenia to dla niego bez problemu wyciskam, zachowując pełna ostrość i jasność obrazu.Obraz Księżca i planet w mojej ocenie jest lepszy niz w 200mm Newtonie (nie kazdy szczegól, ale większość). Oczywiscie mozna poszalec i kupic Taka na fluorycie. Mozna tez jakiegos tripleta, fajne i tanie są  115/800... tylko ze tutaj z orciakami nie poszalejesz bo to za duza swiatlosila i jest po prostu za krótki na te okulary.

100mm edek SW tez wyrabia normę. Mozna tez przy większych zasobach finansowych mierzyc w większą aperture... Pytanie za ile ma być?

 

Montaz polecam z napędem na dwie osie jeśli nawigujemy po Księżycu. Lepiej mierzyc w SWeq5, exosa2. Ale to niestety tylko dostateczna jakość wykonania jesli ma byc "budzetowo"... 

Mam exosa 2 oraz staruteńkiego vixena NP. Zgadnij ktory jest lepszej jakosci ;)...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taki budżet do 30 tysięcy jest do przełknięcia to proponuję to - https://www.astroshop.pl/teleskopy/agema-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-120-1040-sd-120-f8-7-ota/p,56576#tab_bar_0_select  Tylko, że w tej cenie mógłbyś już mieć używanego Takahashi TOA 130...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup montaż SkyTee2, zacznij od używanego 100ED, jak kasa nie ma znaczenia to odrazu kup 120ED, będziesz mógł porównać oba sprzęty :) jak tak testowałem np. 120ED z TS130PhotoLine lub Takahashi 102NS z TS130 w ten sposób przerobiłem ponad 20 różnych typów refraktorów od 76 do 130mm. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Czytałem kiedyś recenzje o nim i jest chyba całkiem całkiem jak za sprzęt używany za około 10 tys zł. Zastanawia mnie czy obraz będzie dużo gorszy od apm lzos. W takiej cenie można kupić używanego tmb apo lzos 115/805 tylko wielkością to jest 2/3  do apm apo ed 152/1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KORSARZ89 napisał:

Tak. Czytałem kiedyś recenzje o nim i jest chyba całkiem całkiem jak za sprzęt używany za około 10 tys zł. Zastanawia mnie czy obraz będzie dużo gorszy od apm lzos. W takiej cenie można kupić używanego tmb apo lzos 115/805 tylko wielkością to jest 2/3  do apm apo ed 152/1200.

Może Krzysiek_P niech się wypowie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wydając tyle pieniędzy na teleskop, warto wniknąć w subtelne testy. Siedem stron dyskusji, ale warto przeczytać całość.

https://www.cloudynights.com/topic/659189-bench-test-of-the-apm-152ed/

 

Edit: Ludziska są zadowolone.

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam u Sacka i z prostej logiki wynika , ze dublety 6" nie wyrabiają, nawet fluorytowe, nawet z drugim szkielkiem lantanowym, no chyba ze tuby mialyby  pótora,  dwa metry dlugosci... Przy tej srednicy musi byc juz triplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto kupić dobry refrctor APO i nie czytaj bzdur ze cos jest lepsze ,porównywalne.

 

Nie ma nic lepszego do obserwacji planet niż APO chromatyczny refraktor ...

130 mm APO Takahashi to arcydzieło  optyczne i ze świecą szukacz tak dociągniętej optyki.

Żaden z wymienionych tu refraktorów: APM, itp. pseudo-chińszczyzny nie ma szans z Takahashi 130mm :) ,wspomniany tu przez Misze -128 na fluorycie bedzie w niektórych aspektach trochę lepszy a w niektórych gorszy od 130mm.

Spójrz na wykresy Roha i naucz się je czytać a nie będziesz musiał się pytać . :)

 

Tak naprawdę liczą się chyba III firmy:

-Zeiss

-AP

-Takahashi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, YOKER napisał:

 

 

Tak naprawdę liczą się chyba III firmy:

-Zeiss

-AP

-Takahashi.

 

 

Piszą, że fluorytowy Vixen FL102S rozjeżdża Taka 102FS ;)

VIXEN FLUORITE 102mm OTA: ostrzejszy niż Tak! | Astromart •

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

Piszą, że fluorytowy Vixen FL102S rozjeżdża Taka 102FS ;)

VIXEN FLUORITE 102mm OTA: ostrzejszy niż Tak! | Astromart •

 

ponoć b. porównywalne - ale ponieważ nie sprawdzałem osobiście nie będę się trzymał kurczowo ,który lepszy.

jeśli jest na forum  niech przyjedzie na zlot to porównamy z fluorytem Takahashi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze najpierw spojrzeć przez kilka sprzętów, żeby móc stwierdzić w praktyce - "Tak, tego chcę". Szczególnie przy większych kwotach.
Najłatwiej na zlocie, gdzie jest więcej możliwości.
Jeżeli w małopolsce to możemy razem spojrzeć przez Istar apo 140 - poniżej twojej kwoty max 30tys.
Teoretycznie można poczekać na używanego Tak-a , ale często jak ktoś już go zakupi to na dłużej....

Co do montażu, warto dobrać go do teleskopu, jak już konkretnie będziesz wiedział jaki. I najlepiej ze sporym zapasem udźwigu, bo takie refraktory jednak trochę długości mają, przód w APO jest ciężki. Nie ma co oszczędzać na stabilności.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.