Jump to content

Księżyc - precesja, libracja, nutacja...


 Share

Recommended Posts

Naszła mnie taka myśl: czy w skali setek lat, po uśrednieniu efektów libracji i nutacji Księżyc wciąż jest dokładnie tak samo ustawiony względem Ziemii? Czy może jednak dałoby się zaobserwować powolną systematyczną lub chaotyczną zmianę granicy między jasną a ciemną stroną Księżyca?

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedz tkwi w terminie zwanym "tidal lock". Są drobne libracje bo księżyc próbuje się wyrwać z pułapki ale nie daje rady. Prawdopodobnie tylko uderzenie dużego (naprawdę ogromnego) meteorytu mogło by chwilowo coś zmienić.

 

 

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.06.2022 o 08:32, Wiesiek1952 napisał:

Odpowiedz tkwi w terminie zwanym "tidal lock". Są drobne libracje bo księżyc próbuje się wyrwać z pułapki ale nie daje rady. Prawdopodobnie tylko uderzenie dużego (naprawdę ogromnego) meteorytu mogło by chwilowo coś zmienić

 

 

 

Ale to jest tylko przybliżenie. Układ Ziemia-Księżyc nie jest izolowany, ale jest zanurzony w dynamicznym otoczeniu innych planet i Słońca. Całość, choć deterministyczna, jest chaotyczna. Nawet rozład masy Ziemi (płyty kontynentalne, oceany) ma niewielki, ale niezerowy wpływ na ruch Księżyca. Dlatego uważam, że uśredniona granica między jasną a ciemną Księżyca musi się zmieniać. Nie mam tylko pojęcia jakiej wielkości są to zmiany i czy wykazują jakieś konkretne ukierunkowanie.

Link to comment
Share on other sites

to równowaga trwała typu "kulka w dołku"

są zewnętrzne wpływy, mogą być chaotyczne ruchy i szczegóły mogą być bardzo skomplikowane ale uśredniając to wszystko sprowadza się do tego że kulka wraca na środek dołka bo tam jest najniżej

Link to comment
Share on other sites

Przesunięcie środka ciężkości Księżyca względem środka masy w tym filmiku jest mocno przesadzone bo w rzeczywistości jest niewiele oddalone. Podobnie z obieganiem Ziemi - wg praw Keplera oba ciała obiegają wspólny środek ciężkości a ten nie leży w środku Ziemi - nie pamietam dokładnie ale tenże środek jest coś około ¼ promienia Ziemi pod powierzchnią - czyli ¾ od środka. To położenie i rodzaj ruchu wykonywane przez punkty na Ziemi są główną siłą generującą pływy (morskie i pływy magmy) - w każdym razie na tym jest oparta teoria pływów. Na dodatek ruchy magmy i tarcie o siebie są najprawdopodobniej źródłem sporej części ciepła wewnątrz naszej planetki. Oba ciała są w swego rodzaju pułapce - trzymają się wzajemnie. Mocno się trzymają. To zresztą dotyczy chyba wszystkich innych dużych księżyców w układzie słonecznym (marsjańskie Phobos i Deimos są malutkie). Tarcie wywołane przez pływy jest główną przyczyną spowalniania obrotu Ziemi. 

 

Może w bardzo długich okresach czasu coś się zmienia ale wg. rysunków sprzed dwóch millenium nic się nie zmieniło. Te zmiany w ciągu milionów lat mogą być spowodowane tymi katastroficznymi wydarzeniami typu ogromny meteoryt. Tak samo jak szuu - "kulka w dołku" :-)

Link to comment
Share on other sites

Analogia z kulką nie jest dobra. Ja nie postuluję, że kulka ucieka z dołka, a jedynie że sam dołek dryfuje. Księżyc nie ucieka od rezonansu, a jedynie inaczej się ustawia.

Link to comment
Share on other sites

Za wikipedią (https://en.wikipedia.org/wiki/Tidal_locking#Earth's_Moon):

Cytat

Despite the Moon's rotational and orbital periods being exactly locked, about 59 percent of the Moon's total surface may be seen with repeated observations from Earth, due to the phenomena of libration and parallax. Librations are primarily caused by the Moon's varying orbital speed due to the eccentricity of its orbit: this allows up to about 6° more along its perimeter to be seen from Earth. Parallax is a geometric effect: at the surface of Earth observers are offset from the line through the centers of Earth and Moon, and because of this about 1° more can be seen around the side of the Moon when it is on the local horizon.[20]

 

File:Lunation animation April 2007.gif

(źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Lunation_animation_April_2007.gif)

Edited by holeris
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Analogia z kulką nie jest dobra. Ja nie postuluję, że kulka ucieka z dołka, a jedynie że sam dołek dryfuje. Księżyc nie ucieka od rezonansu, a jedynie inaczej się ustawia.

ale my, obserwatorzy, tkwimy  w tym samym dołku. jeżeli nawet można powiedzieć że dołek dryfuje, to nie dla nas.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, a nie jest tak, że wpływ na ów dołek mają też księżycowe maskony, które są głównie po obecnie widocznej stronie? Wyobrażam sobie, że długoczasowo mają tendencję do „zwisania” w stronę Ziemi, stąd (mimo chaotycznych wpływów innych ciał) Księżyc średnio odwrócony jest do nas zawsze obecną stroną.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.