Skocz do zawartości
  • 0

Star Adventurer jako mobilny teleskop?


Krzysio2138

Pytanie

Witajcie. Mam Syntę 8" na Dobsonie, ale chcę zacząć robić jakieś zdjęcia. Aparat do astrofotografii już mam, ale chciałbym sobie sprawić Star Adventurer. Załóżmy, że założę obiektyw 150-200mm, będę mógł zrobić jakieś sensowne zdjęcia obiektów głębokiego nieba? Jak macie jakieś swoje przykłady, to pokażcie. Raczej stać mnie tylko na Star Adventurer, i to jest mój budżet.

 

A może dałoby radę założyć śledzenie obiektów do Dobsona? Tylko czy opłaca się to finansowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 hour ago, Krzysio2138 said:

A może dałoby radę założyć śledzenie obiektów do Dobsona? Tylko czy opłaca się to finansowo?

 

Technicznie jak najbardziej- sam mam dwa takie montaże   :)

(Jeden to Dobson GoTo, drugi Sky-Watcher Alt-Az)

Jednak ma to sens jedynie dla zdjęć planet, bo rozgwieżdżone niebo cierpi z powodu obrotu pola widzenia. Można zastosować tzw. rotator, ale to w sumie niepotrzebna komplikacja…

 

Ja pod DSLR z obiektywem 200mm używam tego montażu - jest to dobry mobilny montaż paralaktyczny ocenie chyba porównywalnej z SWSA…

 

Pozdrawiam,

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, cmku napisał:

Jak najbardziej zrobisz sporo fajnych zdjęć.

Zobacz np tutaj jaka kolekcja z 200mm :)

http://www.astronomersdoitinthedark.com/index.php?c=170

 

 

Dziękuję za odpowiedź. W jakiej cenie obiektyw do Canona 50-200mm używany byłby osiągalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Krzysio2138 napisał:

 

 

Dziękuję za odpowiedź. W jakiej cenie obiektyw do Canona 50-200mm używany byłby osiągalny?

Dziwnie to zabrzmiało... Jaki budżet planujesz na zakup obiektywu? Bo w stajni Canona rozstrzał cenowy i jakościowy jest

ogromny. Do tego dochodzą jeszcze obiektywy producentów niezależnych, które z reguły są sporo tańsze od najlepszych Canonów.

 

Kolejne pytanie: jaki rozmiar matrycy (pełna klatka czy APS-C) ma twój aparat? Pełnoklatkowce są bardziej wymagające optycznie od APS-C,

ale pod względem poziomu szumu, zakresu i dynamiki tonalnej etc. są lepsze niż APS-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

A może dałoby radę założyć śledzenie obiektów do Dobsona? Tylko czy opłaca się to finansowo?

Da się użyc platformy paralaktycznej. Jednakże nie za bardzo ma to sens jako opcja budżetowa. Platforma nadająca się do porządnej fotografii kosztuje kilkakroć więcej niż StarAdventurer.

Co do StarAdventurera to z guidingiem daje się robić na nim zdjęcia nawet z Tairem 300mm (np. https://telescopius.com/pictures/view/88987/deep_sky/markarian-chain/galaxy/by-piotr_fiedorow)

Na początek nie ma co szaleć, można spróbować focić starym obiektywem z gwintem M42. 

Pod tym adresem jest zestawienie takich niezłych do astrofoto radzieckich i NRDowskich obiektywów, autorstwa śp. Janusza Płeszki.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=865

Zarówno Tair 300mm, jak i jego 135mm braciszek to konstrukcje typu Petzwal, czyli dające ładne płaskie pole. Oczywiście to nie żadne APO, ale może to być przyzwoita opcja budżetowa na początek.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

obiektywy jakie znam:

canon 200mm L f4 - działa dobrze na 5,6 z1500zł

samyang 135mm f2    - działa b. dobrze, zależnie od sztuki na f 2,8. za coś lepszego trzeba dać już 3x tyle

m42 rozne wynalazki - dobrze zeby był spradzony w astro, one mają różne przejscia, mam 135 pentacona, będę testował jak będzie sprawny w astro będę sprzedawał za jakies 200-250zł zależnie od jakości fotek.

tair 300mm - chyba najlepsze 300mm. Lepszy od Sonnara Zeissa i nie taki kloc. parę stów i jest

Olympusy stare - jak znajdziesz jakies 135mm olympusa, warto się pochylić. Ostrzy z przejsciówką na nieskończoność z Canon.

guide - do SW się przyda, będziesz chciał palić dłuzej i już zawsze się przyda. asi120 albo klon i jakis złom m42 135mm masa tego za stówe albo mniej może być z grzybem i bez działającej przysłony. czy inny kawałek obiektywu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję Wam za kolejne odpowiedzi. W takim razie platformę paralaktyczną ponownie odrzucam. Na obiektyw chciałbym przeznaczyć 300zł, mogę dorzucić więcej jak będzie trzeba. Niestety, wciąż rosnące ceny wszystkiego nie pozwalają mi na droższe zakupy. Jeśli nie będzie dużej różnicy - bardzo fajnie. Jeśli będzie trochę mniej jasny, i trzeba będzie po prostu dokonać dłuższej ekspozycji zdjęcia - też przeboleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do obiektywów, to mi się udało zakupić Sigmę 105mm f2.8 Macro z uszkodzonym autofocusem za 400 stówki. Szkło bardzo fajne do astrofoto, kryje full frame. Finalnie okazało się, ze autofocus działa przy pomiarze punktowym więc używam go również w foto dziennym. Alternatywą jest Samyang 135mm. ja mam również Canona 70-200 L f4.0, bardzo fajne, budżetowe  szkło, może ciut ciemne ale za to za sensowne pieniądze i fajnie sprawdza się w dziennym foto. Kryje ff.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.