Skocz do zawartości
  • 0

Mobilny montaż, małe apo/lornetka


szquar

Pytanie

Witam szanowne grono.

Poszukuje mobilnego montażu ze statywem, najlepiej z głowica kulową. Ma być krótki po złożeniu, lekki, najlepiej z pokrowcem, ale przede wszystkim ma działać na tyle dobrze żeby się przyjemnej obserwowało. Mam AZ4 ale jego mobilność kończy się kilkaset metrów od bagażnika samochodu.

Musi udźwignąć do wizuala tryplet 80mm wraz akcesoriami (szukacz, kątówka, okular, ewentualnie Barlow 2” od GSO, filtr oraz opaski grzewcze), wymaganą nośność oceniam więc na minimum 5kg a najlepiej nawet 6kg. Czasami będę na nim wieszać lornetkę która niedługo do mnie trafi (TS marine 10x50), ale jest to jedynie 1,6kg. Nie chce kupować osobno montażu do lornetki żeby nie mnożyć gratów i bałaganić w domu.

Mam kilka typów ale z chęcią przyjmę jakieś sugestie, najchętniej w postaci linków. Ciekawe rozwiązanie prezentował @Marcin_Gw jednym ze swoich postów o ultramobilnym zestawie, ale to nie sprawdzi się w przypadku lornetki bez dźwigania dodatkowej głowicy a na tym mi tez bardzo zależy.

Raczej nastawiam się na nowy sprzęt, nie musi być jakaś wypasiona firmówka i może być coś z alliexpres, nie mam szczególnego parcia na czas.

Jeżeli to możliwe chciałbym się zmieścić w 400-500zł, ale jeżeli dopłacając np. do 800zł będzie coś super hiper to wezmę to pod uwagę.

Wiem że podobne tematy poruszane były wcześniej ale rynek się zmienia więc postarajcie się ograniczyć ewentualny hejt :original:.

Pozdrawiam wszystkich w ten ciepły niedzielny wieczór.

Edytowane przez szquar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja ze swojej strony mogę polecić to rozwiązanie:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9334_TS-Optics-Tilting-Head-and-Altazimuth-Mount-for-photo-tripods.html

Używałem tego montażyku przez kilka lat wraz z moim Bresserem 102/460 i spisywał się bardzo dobrze. Nośność deklarowana przez producenta: 4 kg bez przeciwwagi i 6 kg wraz z przeciwwagą.

Sam montaż mogłem schować do dużej kieszeni w kurtce. Jeśli bym go kupował, to rozważyłbym ew. do lornetki zakup poniższego adaptera:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10777_TS-Optics-Adapter-Plate-for-alt-azimuth-Mounts-with-perfect-Weight-Compensation.html

Moim zdaniem (wraz z niewielką przeciwwagą) będzie się on idealnie nadawał do zamontowania na nim lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@tomchmniestety w zasadzie nie spełnia on żadnego założenia, żeby zamontować apo potrzebna będzie przeciwwaga, więc dodatkowy ciężar do dźwigania, do tego jest dosyć drogi. Edytowałem post bo nie doprecyzowałem że oprócz głowicy potrzebny będzie też statyw, coś tego typu

 

https://pl.aliexpress.com/item/32973376660.html?spm=a2g17.search0604.3.186.7c573d4dXSeIhi&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_10135_10301_10821_537_536_10133%2Csearchweb201603_90%2CppcSwitch_0&algo_pvid=5ccabfd8-fa82-4323-9e0e-0d4b82812eb9&algo_expid=5ccabfd8-fa82-4323-9e0e-0d4b82812eb9-27

 

ale i tak dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, tomchm napisał:

Zapomniałem dopisać, że używałem go bez przeciwwagi. Bresser wraz z wyposażeniem dodatkowym (kątówka, szukacz, okular) ważył w granicach 3,5 kg i było OK.

Moja konfiguracja to 5kg lub nawet więcej jak dołożę akcesoria typu barlow także nie ma szans że by udźwignął :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli do obejm w APO możesz założyć szynę Arca Swiss, to masz niemal niegraniczony dostęp do głowic kulowych wyposazoych w rotator zacisku płytki, np aliexpressowy BEXIN M44 - mam, używam, chwale.

Z lornetką 10x 50 też da radę, choć potrzebny będzie "L-bracket"

https://pl.aliexpress.com/item/4000068643010.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.70a72845cADHU7&algo_pvid=699a2b14-b374-429a-ac40-027a229ffce0&algo_exp_id=699a2b14-b374-429a-ac40-027a229ffce0-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000000176324152"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!!381.94!!!!!%402100bb5116568834723713621e46e3!10000000176324152!sea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Marcin_G chodzi o TS tryplet którego byłeś pierwszym właścicielem, niestety nie wiem czy do standardowych obejm daj się założyć Arca Swiss, jak to wyglada, jesteś mi wstanie powiedzieć? Dodatkowo nie wiem czy pamiętasz ale jest na szynie wykonany dodatkowy gwint, czy mimo to potrzeba arca swiss?

image.jpeg.8b125871acc790bf110cca1ba64e64ca.jpeg
 

Nie kumam po co ten L bracket do lornetki, nie podejdzie do tej głowicy adapter taki jak ten?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6629&lunety=Adapter statywowy do lornetki L adapter 1 4 cala metalowy w ski Bresser SMF 1 adapter do lornetek SKU 1916001
 

Czy mógłbym cię prosić także o polecenie jakiegoś lekkiego statywu? Oczywiście cena ma tutaj duże znaczenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ano taaaak! - to moje pierwsze kochane prawdziwe apo.....

Gwint w tulei mosiężnej to gwint fotograficzny 1/4"

Szynę Arca Swiss możesz z powodzeniem przykręcić pod drugiej stronie obejm, jakby "nad teleskopem". Nie pamiętam jakie tam są gwiny, ale chyba również 1/4"

 

Co do adaptera lornetkowego - jeśli założysz go bezpośrednio do głowicy, to  po pierwsze obrót lornetki następował będzie wokół osi poziomej położonej daleko od środka ciężkości. A po drugie nie masz precyzyjnej kontroli nad obrotem góra/dół --> tylko na luźnej kuli.

Jeśli użyjesz L-bracket, to głowica podczas obserwacji pracuje w pozycji z uchwytem Arca Swiss z boku i obrót lewo/prawo załatwia oś do panoramowania a obrót góra/dół załatiwa rotator zacisku Arca Swiss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Marcin_GNagler z pewnością daje piękne obrazy ale to nie moja liga (cenowa).

Statyw jak najbardziej mobilny, najlepiej z pokrowcem w komplecie. Chodzi o to żebym mógł go zarzucić na ramie, teleskop i reszta klamotów do plecaka i na górski szlak… ale żebym potem miał siłę to rozłożyć i poobserwować a nie zemdlał z wyczerpania.

Zakładając że głowica kosztuje około 400 to powiedzmy na statyw również 400, maks 500zł. Czy w tych pieniądzach istnieje w ogóle coś co spełni te oczekiwania? A może coś w zestawie z podobna głowica będzie tańsze niż 800zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jeśli stacjonarnie --> Kupiłbym drewniany statyw geodezyjny za 200 złi za kolejne 100 zlecił wykonanie piera łączącego statyw z głowicą kulową

jeśli mobilnie --> coś takiego, z głowicą alt-az od razu, https://foto-tip.pl/pl/statywy/2636-zestaw-genesis-base-cvt-20-kit-statyw-z-gowic-do-filmowania-5901698714833.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 17.07.2022 o 23:20, szquar napisał:

https://www.omegon.eu/pl/z-wlokna-weglowego/omegon-statyw-trojnozny-weglowy-pro/p,33146
 

Czy ten statyw jest w ogóle warty uwagi?
Średnica nóg 28mm, nośność 10kg. Za to jest bardzo lekki kompaktowy.

Jest na pewno jeden haczyk: wysokość. On ma poniżej 150 cm. Pod refraktor z kątówką to ujdzie, ale pod "prostą" lornetę to już tylko do naziemnych obserwacji chyba albo siedząc/klęcząc na poziomie gruntu na jakiejś macie.

Druga sprawa, to liczba tych segmentów nóg (5!). Każdy kolejny w takiej teleskopowej podporze z definicji musi sporo cieńszy. Czyli jeśli masz 28cm najgrubszy segment, to znaczy to kompletnie co innego w statywie z 3, 4, a 5 sekcjami nóg odpowiednio. Ostatnie segmenty nóżek w tym tutaj mają pewnie grubość ołówka. Pod małe APO musiałbyś w ogóle nie wysuwać ostatnich 2 sekcji, a i pod lornetkę nie byłoby to wskazane. Niestety teraz w statywach foto jest jakaś durna moda na minimum 4-sekcyjne nogi, żeby całość po złożeniu mieściła się w małym podręcznym bagażu lotniczym. Na rynku nie wiele jest teraz sztywnych, 3-sekcyjnych konstrukcji. Dla naszych (astro) zastosowań to dramat. Lekki turystyczny sprzęt foto/video ostatnich lat ma mniejsze wymagania, niż optyka do obserwacji, zwłaszcza wysoko nad horyzontem.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.