Skocz do zawartości

Układ słoneczny w 3D


atnerun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam kogoś kto podjął by się wydrukowania kilku globusów z topografią 3D planet układu słonecznego i może dodatkowo kilku map 3D kraterów Księżycowych i wulkanów Marsjańskich. Zależało by mi na jak największej dokładności. Na zagranicznych stronach (np Etsy.com) widziałem kilka wydruków ale w większości modeli wyraźnie widać warstwy a w szczególności są one widoczne na wydrukach map 3D. Dodatkowo cena wysyłki z zagranicy czasem przekracza koszt samego produktu.  

Minimalna średnica globusów o jakiej myślałem to 10cm

Najlepiej jakby to był komplet planet skalistych z księżycami i jeśli to możliwe księżyce Galileuszowe.

Wysokość topografii powiększona kilkukrotnie żeby góry, kratery i doliny były wyraźnie widoczne.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że wielkość od wyceny będzie zależeć, uczciwie powiem że ceny jakie ja widziałem za drukowane globusy 10cm zaczynały się od 120zł. 25cm czyli druk ≈15x większej objętości pewnie będzie tyle razy droższy ? więc chciałbym się ograniczyć do 10 lub 12cm. Niechciał bym przekroczyć 200zł za globus bo jednak kilka bym ich chciał zlecić. 

Edytowane przez atnerun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie, zależy od technologii druku i rozmiaru globusa. Na drukarkach FDM (czyli tych co kładą warstwy roztopionego plastiku) przy 10cm będzie to wyglądało gładko. Ale na drukarkach DLP (druk w płynnej żywicy) wszystko wyjdzie nawet i dla globusa 5cm bo tu mamy dokładność 0.05 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wielka bida jeśli chodzi o bardzo szczegółowe modele z tego co widzę, a o Merkurym i Wenus nawet nie wspomnę. Chyba sam bym musiał coś stworzyć żeby to dobrze wyglądało po wydrukowaniu w żywicy. A jak o tym myślę to coraz bardziej chcę mieć komplet planet na półce, wszystko przez ten post. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Saturna z polem roboczym 19x12x20cm, teoretycznie jakby dwie półkule osobno drukować to nawet globus o średnicy 19cm wyjdzie ale nie jestem pewien jak przy takich gabarytach obie części będą dobrze do siebie przylegać. 

Edytowane przez Michał Świderski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu miałyby nie przylegać? Jak masz odpowiednio ustawione parametry druku (przede wszystkim "light off delay" na przynajmniej 30s), to nie ma bata, żeby coś się rozjeżdżało i wymiary się nie zgadzały.

No, oczywiście jeszcze model musi być sensownie zrobiony.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, że długo drukuje, przecież nie muszę nad tym stać. Włączam na noc, rano jest gotowe.

 

Jak masz ten czas za krótki, to z tego właśnie biorą się problemy z dokładnością wymiarów, "stopą słonia" itp. - po jednej sekundzie od opuszczenia, platforma nie jest jeszcze stabilna, żywica ciągle jest w ruchu; dopiero jak wszystkie naprężenia i drgania się uspokoją, to można naświetlać. Jak nie wierzysz, to sobie sprawdź - wydrukuj np. kostkę 10x10x10mm bezpośrednio na platformie z opóźnieniem 1s, a potem 30s, bez żadnych tam kompensacji itp., po prostu model tak jak jest - i zobaczysz jaka jest różnica.

 

Więcej do poczytania (ja nie jestem taki mądry, żeby samemu to sobie wymyślić - znalazłem w necie):

https://blog.honzamrazek.cz/2022/02/a-step-by-step-guide-for-the-perfect-bed-adhesion-and-removing-elephant-foot-on-a-resin-3d-printer/

 

W Saturnach chyba powinno się w ogóle dać za pomocą skryptu w UVTools wygenerować dynamiczne czasy opóźnienia dla każdej warstwy osobno, tak, żeby były one skorelowane z polem powierzchni warstwy (im większa, tym dłuższe opóźnienie). U mnie w Photonie się niestety nie da, dlatego mam to po prostu na sztywno ustawione (mógłbym ewentualnie ręcznie zmieniać w panelu drukarki podczas drukowania, ale nie o to chodzi, żeby nad tym stać).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tą 1s też w sumie wziąłem z poradników a potem jeszcze przy okazji wydruków sprawdzałem inne ustawienia, obecnie mam 0s ustawione i włączam jedynie gdy druk ma w jakimś miejscu durze pole styku z folią fep, może Saturny maja lepszy ekran bo nigdy nie miałem problemów z brzydką powierzchnią, wydruki wyglądają jak odlewane z plastiku (jak ten trylobit). Ze stopą słonia też nie mam problemów bo niczego bezpośrednio na platformie nie drukuje. 
A co do łączenia części chodziło mi bardziej o skurcz materiału, przy utwardzaniu jest to 1-2% ale dla dużych powierzchni może wystarczyć żeby gdzieś lekko odstawały od siebie elementy, z mniejszymi faktycznie nigdy nie miałem problemów. 

IMG_20220413_231233877 (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że ładnie wygląda to jedna rzecz, u mnie też od samego początku, bez żadnego kombinowania z mojej strony, wydruki były ładne. Jak drukowałem coś, co ma tylko wyglądać, to było spoko. Gorzej, jak potrzebne mi były jakieś elementy, które musiały z czymś współpracować, to się niestety okazywało, że wymiary są na tyle niedokładne, że jest to problem, bo wymiary zewnętrzne są za duże, a wewnętrzne za małe (co jest efektem zbyt długiego czasu naświetlania między innymi). Różnice - tak bez żadnego kombinowania - były gdzieś na poziomie pół milimetra, ale czasem większe; niby to niedużo, ale już robi problem z pasowaniem. - jak masz gwint o skoku pół milimetra z błędem pół milimetra, to niekoniecznie chce to działać.

Teraz odchyłka wymiaru jest na poziomie 0,1mm, czasem mniej - co jest wystarczające jak dla mnie i wszystko ładnie gra. No i generalnie nie bawię się w podpory (które są sposobem na obejście problemu stopy słonia, ale go nie rozwiązują), drukuję bezpośrednio na platformie, więc nie marnuję tyle żywicy, no i nie trzeba tego potem odcinać, szlifować itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co się drukuje, ja w żywicy nie drukuje np części mechanicznych bo ten materiał jest mniej wytrzymały mechanicznie niż PLA czy ABS, drukuję to na Enderze 5 który ma dokładność rzędu 0.2mm i wiem że można zejść do 0.1mm ale obecnie mi to niepotrzebne. 

Ale to ciekawe co piszesz, muszę dla czystego testowania kilka gwintów podrukować z żywicy przy różnych czasach wstrzymania. Dużo różnych figurek w częściach drukowałem i zawsze idealnie wpusty pasowały ale z ciekawości sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie tam na tym blogu gościa co wrzuciłem, bo on zdaje się testy robił właśnie na Saturnie - i wyszło mu, że ugięcia są naprawdę spore, bo co prawda kolumna jest masywna, ale jest przymocowana do cienkiej blachy, do tego stopnia, że było widać przy podnoszeniu, jak się kolumna przechyla (btw. jak mierzył siły, to mu wszyło ze 200N przy podnoszeniu i odrywaniu wydruku od folii).

A co do wytrzymałości - te zwykłe żywice tak, ale są takie (oczywiście droższe), które są nawet bardziej wytrzymałe od ABSu, np. Siraya Blu. Ostatnio drukowałem np. stopki szukacza (z gwintem pod śrubki) i odbiorca nic nie mówił, że jest lipa :)

 

IMG_20220617_0041558.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem różne testy drukarek przed kupnem, Saturny wtedy w swojej półce cenowej najmniej się gibały.
Pewnie kwadratowa część wydruku była na platformie i faktycznie zero stopy słonia i u mnie też zniknęła jak teraz na szybko wydrukowałem kostkę kalibracyjną i na pierwszych 5 warstwach dałem te 30s czekania, dobry patent może kiedyś mi się przyda :-), ale dalej nie widzę sensu dodawania tego w pozostałych warstwach na mojej drukarce żyleta wychodzi w obu przypadkach ?. Mi właśnie te drobne gwinty i trybu się ukraszały ale najmocniejsza żywica jaką miałem to ABS od elegoo. 

Edytowane przez Michał Świderski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atnerun posiedziałem trochę nad modelem Merkurego bo nic godnego uwagi nie znalazłem i udało mi się zrobić coś co jest z 10x bardziej szczegółowe niż te modele z sieci. 

Na szybko puściłem też druk testowy w wersji mini, 3cm średnicy.

IMG_20220705_230718155.thumb.jpg.f360bd4b70cb548c347421f40b37b974.jpgIMG_20220705_230642589.thumb.jpg.09ed2b4734c9d837f33b6c1a68e536b4.jpg

Na żywo to wygląda jeszcze lepiej. Już tu widać ogrom szczegóły powierzchni więc w wersji 12cm wyjdzie prawdziwe cacko. Tym bardziej że globus powinien odwzorować szczegóły powierzchni o wielkości 4km, biorąc pod uwagę wielkość piksela w drukarce i dokładność mapy którą wykorzystałem. 

Edytowane przez Michał Świderski
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Układ słoneczny w 3D

No teraz jeszcze by należało to pomalować :)

 

W ogóle fajnie by było machnąć wszystkie planety, najlepiej w tej samej skali, ale to może być ciężko :D Poza tym drukowanie planet gazowych chyba nie ma większego sensu, bo tam jakichś specjalnych szczegółów powierzchni nie będzie :P Ale same wewnętrzne, plus kilka karłowatych - to tu już by było trochę sensowniej, czyli największą jak się da zrobić Ziemię i resztę dopasować do niej.

 

 

  

53 minuty temu, Michał Świderski napisał:

posiedziałem trochę nad modelem Merkurego

Poka model :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tayson napisał:

Znalazlem cos MEGA ale wyglada na to ze sklep nieaktywny :(

https://www.littleplanetfactory.com/

Tutaj:

https://www.shapeways.com/shops/yo3d?s=0

są te planety niby dostępne do kupienia najwyraźniej. To ten sam gość sprzedaje, co w twoim linku.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.